Ekonomika

Slovinsko zakazuje väčšinu plastov na jedno použitie v súlade s mandátom EÚ

Slovinsko zakazuje väčšinu plastov na jedno použitie; Vyššie pokuty pre previnilcov

Bulharsko, Rumunsko, Čečensko, Slovensko a Poľsko v procese relokácie zaostávajú.

Podľa tlačovej agentúry STA slovinská vláda zakázala predaj plastových výrobkov na jedno použitie, až na niekoľko výnimiek, v súlade s nariadením EÚ. Za priestupky sú uložené vysoké pokuty.

Národné nariadenie, ktoré bolo schválené na vládnom zasadnutí začiatkom tohto týždňa, taktiež stanovuje nové pravidlá pre používanie jednorazových plastových výrobkov a označovanie ich obalov s cieľom zvýšiť informovanosť o recyklácii.

Aké produkty sú zakázané?

Výrobky zakázané v protokole zahŕňajú plastové príbory, taniere a obrúsky zo slamy a uší, okrem tých, ktoré sa používajú v zdravotníckych zariadeniach. Tiež plastové miešacie tyčinky a balónové tyčinky sú prísne zakázané, s výnimkou priemyselného použitia.

Nariadenie taktiež zakazuje expandované polystyrénové obaly na potraviny a nápoje a výrobky vyrobené z oxo-degradovateľných plastov.

Označovanie a balenie

Nariadenie odporúča označovanie určitých jednorazových plastových výrobkov a ich obalov s cieľom uviesť, ako sa s odpadom zaobchádza so spotrebiteľmi. Medzi položky, ktoré sa majú označiť, patria netopier, tampón a aplikátory, vlhčené obrúsky, tabakové výrobky s filtrami, filtre a poháre predávané spolu s tabakovými výrobkami.

Toto obmedzenie nadobudne účinnosť pätnásť dní po jeho uverejnení v úradnom vestníku.

Ak tak neurobí, bude pokuta až 15 15 000 pre právnické firmy, až 5 000 5 000 pre individuálnych vlastníkov a až 3 000 3 000 pre správcu alebo vlastníka.

Ako postupuje protiplastové hnutie EÚ?

V roku 2019 prešla Európska únia Jednorazový plastový návod (SUPD) Plánuje postupne zrušiť používanie jednorazových plastových výrobkov na zníženie znečistenia morí a na podporu prechodu na hospodárstvo. Výkon pri presadzovaní tohto príkazu však nie je v členských štátoch rovnaký.

Podľa júla Správa o čítaní plastov Vedúcimi alianciami sú Francúzsko, Grécko, Írsko, Švédsko, Estónsko a Malta. Tieto členské štáty už prijali opatrenia potrebné na zmenu mandátu SUP vo vnútroštátnom práve a poskytli viac, ako je potrebné, zavedením ďalších zmierňujúcich opatrení. Na opačnom konci rebríčka je Bulharsko, Rumunsko, Čečensko, Slovensko a Poľsko. „Proces prenosu nebol zahájený alebo sa oneskoril“ Recenzia končí plastom.

READ  Klimatický sľub Národnej banky Slovenska

Zostávajúce členské štáty len čiastočne zmenili činnosť SUPD. V Chorvátsku sa očakáva, že toto nariadenie bude platiť súčasne aj pre krajinu Nový zákon o odpadovom hospodárstve, Ktorý je v posledných fázach adopcie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close