Ekonomika

EÚ sa vyhráža akciou po tom, čo Slovensko rozpustilo sondu do štepov

© Reuters. SKLADOVÉ FOTO: Slovenský premiér Robert Fico sa prizerá počas tlačovej konferencie s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom 24. januára 2024 v nemeckom Berlíne. REUTERS/Nadja Wohlleben/File Photo

Gabriela Pačinská

BRUSEL (Reuters) – Výkonná komisia Európskej únie vo štvrtok uviedla, že ľutuje, že Slovensko rozpustilo svoju špecializovanú štátnu jednotku na stíhanie parazitov, a varovala, že „neváha“ chrániť svoje finančné záujmy.

Premiér Robert Fico napriek protestom verejnosti a varovaniam Európskej únie túto časť odstránil, pretože jeho kritici varovali, že poškodzuje demokraciu v bývalej komunistickej krajine s 5,5 miliónmi obyvateľov.

„Komisia ľutuje, že úrad špeciálnej prokuratúry bol rozpustený bez zavedenia záruk, ktoré by zabezpečili, že vyšetrovanie môže pokračovať efektívne,“ povedal hovorca agentúry Reuters.

Povedal, že zatvorenie „nie je o zločinoch, ktoré podkopávajú účinnosť vyšetrovaní a ovplyvňujú rozpočet EÚ“.

Komisia posúdi dôsledky a „neváhajte podniknúť kroky na zabezpečenie rešpektovania práva EÚ a ochrany finančných záujmov EÚ,“ dodal hovorca.

Prípadnú sankciu hovorkyňa nekonkretizovala. Zdroje však agentúre Reuters povedali, že komisia pravdepodobne v najbližších týždňoch začne súdne konanie proti Bratislave za porušenie právnych predpisov EÚ, takzvané „porušenie“.

„Ešte nie je rozhodnuté,“ povedal predstaviteľ pod podmienkou anonymity. „(Ale) zaslúžia si to.“

Ak Bratislava nespolupracuje, takýto prípad môže skončiť na Najvyššom súde skupiny a v konečnom dôsledku viesť k finančným postihom.

Slovenské voľby

Súdny spor môže trvať mesiace a každá uložená pokuta je zvyčajne oveľa nižšia ako platba.

Zdroje z Bruselu uviedli, že takýto široký trest je nateraz nepravdepodobný, keďže Fico ešte nenapadol ostatných kolegov z EÚ ohľadom pomoci Ukrajine alebo iných kľúčových rozhodnutí, ktoré si vyžadujú jednomyseľný súhlas 27 členov skupiny.

Slovenská misia EÚ vo štvrtok nekomentovala, keď sa lídri EÚ stretli v Bruseli, aby diskutovali o použití miliardových ziskov zo zmrazených ruských aktív na nákup zbraní pre Ukrajinu, ktorá pokračuje v boji proti ruskej agresii.

READ  Obrana taiwanskej demokracie je „doslova otázkou života a smrti“, varoval veľvyslanec Tchaj-pej pri EÚ.

Slováci v sobotu volia nového prezidenta, ktorého bude Fico presadzovať, aby získal väčšiu kontrolu nad verejnoprávnymi médiami, zmiernil protikorupčné zákony a obmedzil podporu Ukrajine.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close