Ekonomika

EÚ zruší sankcie voči dvom Rusom a jednému Slovákovi pre vojnu na Ukrajine, tvrdia diplomati

BRUSEL – Európska únia zruší sankcie voči dvom ruským podnikateľom a jednému slovenskému občanovi, uviedli vo štvrtok pre agentúru Reuters dva diplomatické zdroje, ale trvali na tom, že miliardár Alisher Usmanov pravdepodobne nebude nasledovať.

Európska únia zmrazila aktíva a zakázala cestovanie približne 2 000 jednotlivcom a spoločnostiam, o ktorých sa predpokladá, že boli zapojené do rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu alebo z nej mali prospech.

Platnosť niektorých obmedzení vyprší 15. marca. Veľvyslanci z 27 členských štátov EÚ sa v stredu dohodli na upustení od sankcií voči Arkadijovi Voložovi, Sergejovi Mndoiantsovi a Jozefovi Hambalekovi.

Volozh je spoluzakladateľom ruského internetového giganta Yandex a jeho kauza sa oslabila, odkedy po invázii z 24. februára 2022 mlčal a minulé leto označil vojnu Moskvy na Ukrajine za „barbarskú“, uviedli zdroje.

Mndoiants riadi vládne vzťahy v ruskom konglomeráte Sistema a je členom predstavenstva ruského think-tanku, ktorý radí Kremľu v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky, uvádza Európska únia.

Podľa Európskej únie je Hambálek zo Slovenska šéfom ruského nacionalistického motorkárskeho klubu Noční vlci v Európe a je obvinený z výcviku motorkárov na boj na Ukrajine a „šírenia proruskej propagandy“.

Jeden z diplomatických zdrojov uviedol, že všetky tri zoznamy boli považované za „právne neobhájiteľné“, vrátane zmeny správania v prípade Volozh.

Maďarsko opäť presadilo zrušenie sankcií voči ruskému miliardárovi Alisherovi Usmanovovi, ale magnát v oblasti kovov a telekomunikácií nie je legálne považovaný za „zoznam zraniteľných“, uviedli pre Reuters diplomatické zdroje EÚ. mesiac.

Zdroje, ktoré hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, uviedli, že Budapešť sa tiež snaží odstrániť bývalého jazdca Formuly 1 Nikitu Mazepina a Vjačeslava Kantora, skutočného vlastníka ruského výrobcu hnojív Akron.

„Dôkazy pre všetkých sa považujú za silné,“ povedal jeden z diplomatov. Maďarský návrh na zrušenie represívnych opatrení proti nim „narazil na veľký odpor“.

READ  AKTUALIZÁCIA 2 – Ekonomika Guyany porastie do roku 2030 o 500 % na základe tokov ropy, hovorí minister

Maďarská misia EÚ nereagovala na žiadosť o komentár.

Zmeny nadobudnú účinnosť pred 15. marcom a vlády EÚ budú môcť okamžite uvoľniť aktíva zmrazených Volozh, Mndoiants a Hambalek.

Samostatne blok v piatok predstaví 13. kolo sankcií voči Rusku v súvislosti s Ukrajinou, ktoré zakáže takmer 200 nových spoločností a jednotlivcov obvinených z napomáhania Moskve pri nákupe zbraní alebo zapojených do obchodovania s ukrajinskými deťmi.

(Spísala Gabriela Pacinska, strih Mark Heinrich)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close