Ekonomika

Slovenská Ficova koalícia je po dohode opäť pri moci

(Bloomberg) – Slovenský poslanec Robert Figo získal podporu dvoch koaličných strán, bývalý premiér, ktorý tento mesiac viedol kampaň za ukončenie vojenskej pomoci Ukrajine s cieľom vrátiť sa k moci.

Ficov návrat do východoeurópskeho členského štátu ohrozuje jednotu aliancie o Ukrajinu, ďalej eskaluje konflikt a odvádza zdroje a pozornosť na vojnu medzi Izraelom a Hamasom. Populista, ktorý viedol Slovensko trikrát 10 rokov, než v roku 2018 odstúpil, Fico napadol politiku EÚ z Ruska vo všetkom od klímy po migráciu.

„Ochrana občanov pred nelegálnym prisťahovalectvom je národným záujmom a prioritou vlády,“ povedal Figo novinárom v stredu v Bratislave.

Necelé dva týždne po víťazstve vo voľbách z 30. septembra podpísala Ficova letná strana dohodu o vytvorení koalície s dvomi preferovanými partnermi, Hlasom a pravicovou Slovenskou národnou stranou. Trojkoalícia získa v 150-člennom slovenskom parlamente 79 kresiel.

Po uzavretí koaličnej zmluvy bude nový kabinet predložený prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá zváži jeho vymenovanie. Figo povedal, že sa chce ujať úradu, aby sa mohol zúčastniť na summite EÚ, ktorý sa bude konať 26. až 27. októbra v Bruseli.

Všetky tri strany sa zaviazali dodržať členstvo Slovenska v EÚ a NATO, ale Maďarsko s 5,4 miliónmi obyvateľov by sa mohlo pod vedením premiéra Viktora Orbána, bývalého premiérovho spojenca, ukázať ako rozvratná sila.

59-ročný Fico počas svojho predchádzajúceho pôsobenia vo funkcii premiéra vyžaroval pragmatický charakter, ale jeho rétorika sa počas predvolebnej kampane stávala čoraz extrémnejšou, vrátane útokov na slovenskú reformnú líderku Kaputovú ako na „americkú agentku“. Z funkcie odstúpil pred piatimi rokmi uprostred verejného pobúrenia nad zabitím investigatívneho novinára vyšetrujúceho korupciu.

Fico na podnet Orbána prisľúbil reformy slovenského súdnictva, polície a špeciálnej prokuratúry — a zameral sa na nezávislé médiá a mimovládne organizácie. Erózia demokratických noriem v Maďarsku a Poľsku sa dostala pod drobnohľad predstaviteľov EÚ v Bruseli.

Nová slovenská koalícia obsiahne politické spektrum. Podobne ako Smar, aj hlas pod vedením bývalého Figovho partnera Petra Pellegriniho má za cieľ posilniť úlohu štátu v ekonomike a finančne podporovať občanov. Nacionalisti zdieľajú Ficovo odsúdenie sankcií EÚ voči Rusku a sú proti migrácii a právam LGBTQ.

„Odmietame tieto rodové ideológie,“ povedal Figo. „Musíme sa vrátiť k zdravému rozumu, vrátiť sa k tradíciám – vrátiť sa k tomu, čo je normálne a prirodzené.“

Budúci premiér tiež prisľúbil, že bude riešiť prehlbujúci sa rozpočtový deficit Slovenska slovami: „Nepotrebujeme znižovať životnú úroveň – pri podpore ekonomického rastu.“

Slovensko v tomto a budúcom roku čelí najväčšiemu rozpočtovému deficitu v EÚ, ktorý sa pohybuje okolo 6 % HDP. Bez dodatočných opatrení sa nesplatený verejný dlh v roku 2026 zvýši zo 66,5 % na 57 % HDP, uviedlo ministerstvo financií.

©2023 Bloomberg LP

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close