Ekonomika

Ruské útoky na dunajské prístavy na Ukrajine s cieľom znížiť vývoz obilia – Rumunský prezident

Bukurešť (Reuters) – Rumunský prezident Klaus Ihanis uviedol, že ruské útoky na ukrajinské prístavy na rieke Dunaj spomalia vývoz obilia a že by sa mali zlepšiť iné trasy.

Od júla, keď Moskva odstúpila od dohody o zrušení ruskej blokády ukrajinských čiernomorských prístavov, opakovane útočila z Rumunska na ukrajinské riečne prístavy cez Dunaj.

Čiernomorský prístav Konstanca v Rumunsku je najväčšou alternatívnou exportnou trasou Ukrajiny, pričom obilie prichádza po ceste, železnici alebo po Dunaji. Ukrajina je jedným z najväčších svetových vývozcov obilia.

Prezident Iohannis v stredu neskoro večer na summite troch krajín námornej iniciatívy v Bukurešti povedal: „Samozrejme, že útoky na ukrajinské prístavy na Dunaji sú veľkým problémom. Samozrejme, že to určitým spôsobom zníži vývoz.“

„Zlepšíme ďalšie trasy, prijali sme ukrajinskú námornú dopravu z Čierneho mora cez naše rumunské výsostné more a budeme pokračovať v zlepšovaní vývozu po železnici a ceste.“

Chorvátsky premiér Andrej Blenkovič na tej istej tlačovej konferencii uviedol, že jeho krajina poskytuje prístup k Stredozemnému moru prostredníctvom svojich prístavov a že jeho ministerstvo dopravy spolupracuje s Európskou komisiou a Ukrajinou.

Rumunsko je jednou z piatich krajín východnej Európy spolu s Bulharskom, Maďarskom, Poľskom a Slovenskom, ktorých dovoz ukrajinského obilia prudko vzrástol po ruskej invázii, ktorá narušila miestne trhy a vyvolala protesty farmárov, čo viedlo Európsku úniu k schváleniu dočasných obchodných obmedzení. .

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom prejave prostredníctvom video odkazu na summite vyzval krajiny, aby zákaz nepredlžovali.

„Ukrajina je dôrazne proti akýmkoľvek ďalším obmedzeniam vývozu nášho obilia,“ povedal.

„Poľnohospodári v rôznych krajinách využívajú ukrajinské krmivo v prospech svojich fariem. Firmy z rôznych krajín zarábajú na doprave. A to je prínos pre celú európsku ekonomiku.“

READ  bne IntelliNews - Slovenská koalícia je opäť na hrane

Zákaz dovozu sa končí 15. septembra a päť štátov požiadalo Európsku komisiu o jeho predĺženie.

(Správa Louisa Ealyová, strih Angus MacSwan)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close