Ekonomika

Vstup do eura by mohol byť „veľmi škodlivý“, hovorí šéf poľskej centrálnej banky

Poľsko

Guvernér poľskej centrálnej banky Adam Klapinski vo štvrtok povedal, že možnosť vstupu jeho krajiny do eura je „veľmi škodlivá“.

Predtým prisľúbil, že tento krok zablokuje, pokiaľ zostane zodpovedný za menovú politiku.

Klapinski na tlačovej konferencii povedal, že ak Poľsko začne používať euro namiesto zlotého, mohlo by dôjsť k „výraznému“ poklesu rastu.

Povedal, že zmena eura na poľskú menu by prospela bohatým ľuďom, ktorí míňajú peniaze v zahraničí, a tým, ktorí vlastnia majetok v zahraničí. „Na voľnom trhu máme cennú poľskú menu.“

Napriek tomu, že úrokové sadzby sa v posledných mesiacoch v rozpore s myšlienkami „doomsayers“ nemenili, zlotý posilnil a stabilizoval sa.

Klapinski poukázal na to, že inflácia v niektorých krajinách EÚ, ktoré používajú euro, presiahla 20 % a že samotný prechod na euro nepomôže v boji proti inflácii.

Eurozóna sa vzťahuje na ekonomickú a geografickú oblasť, ktorá zahŕňa všetky krajiny Európskej únie, ktoré prijali euro ako svoju národnú menu.

Členmi eurozóny sú 20 Rakúsko, Belgicko, Chorvátsko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko a Slovinsko.

* Písanie a príspevky Aisu Baiserovej


Webová stránka agentúry Anadolu obsahuje iba časť správ doručených predplatiteľom systému AA News Broadcasting System (HAS) a je v skrátenej forme. Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

READ  Na Ukrajine sa koná turné Musical Ambassadors Tour – o nočnom živote počas vojny a po nej

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close