Ekonomika

Nová slovenská vláda sa v prvom rozpočte zameriava na zisky bánk. Podľa agentúry Reuters

Reuters

Zverejnené 6. novembra 2023 15:51

(Reuters) – Nová vláda SR sa pri zostavovaní rozpočtu na rok 2024 zameria na väčší podiel na zisku bánk, uviedol v pondelok premiér Robert Fico.

V roku 2020 bola zrušená špeciálna banková daň, ktorá platila za bývalej ľavicovej vlády na čele s Ficom pred demisiou predchádzajúcej vlády v roku 2018.

Fico podporuje jeho znovuzavedenie odvtedy, čo minulý mesiac po voľbách 30. septembra prevzala moc jeho nová trojkoalícia.

Fico vo štvrtok povedal, že verejné financie sú v „hroznom“ stave a že vláda stojí pred „malým zázrakom“ konsolidovať, stabilizovať a udržiavať financie a sociálne štandardy.

„Projektujeme rekordné zisky bánk a chceme, aby celkové zdanenie bánk bolo v roku 2024 výrazne vyššie ako doteraz,“ povedal na tlačovej konferencii zverejnenej na facebookovom účte ministerstva financií (NASDAQ: META).

ČSOB skupiny KBC, Slovenská sporiteľňa Erste Group Bank, Tatra banka Raiffeisen a top banky Slovenska Indesa Sanpaolo (BIT:ISP) VÚB.

Predpokladá sa, že deficit Slovenska do roku 2023 vzrastie na 7 % HDP, pričom ho budú zaťažovať zvýšené sociálne dávky a výdavky, ktoré pomôžu zmierniť tlak na vyššie ceny energií.

Po Ficovej strane SMER-SSD, ľavicovom Hlase a nacionalistickej SNS – sa zhodli s koaličnými partnermi, že to nepôjde za cenu sociálnych štandardov – Slovensko čaká postupné tempo integrácie.

Nový rozpočet, ktorý treba pripraviť do konca novembra a schváliť do konca roka, bude zahŕňať opatrenia ako doplnkové dotovanie dôchodkov a hypotekárnych úverov.

Získaj aplikáciu

Pripojte sa k miliónom ľudí na vrchole globálnych finančných trhov s Investing.com.

Stiahni teraz

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close