Ekonomika

Čo stálo za prekvapivo vysokým rastom 1Q21 v strednej a východnej Európe?

Tento týždeň v strednej a východnej Európe

Tento týždeň pritiahne pozornosť v regióne rozdelenie HDP za 1Q21. Poľsko, podporené čistým vývozom a vládnymi výdavkami, musí potvrdiť svoje rýchle hodnotenie na úrovni -1,2% r / r. Zahraničný dopyt a vládne investície boli hlavnou hnacou silou v Maďarsku, kde HDP vzrástol o 1,9% na q / q, čo predstavuje -2,3% r / r. 1Q21 český hrubý domáci produkt (HDP) poklesol o 2,1% r / r (-0,3% q / q). Slovenská ekonomika zaznamenala začiatkom roka 2021 miernu expanziu o 0,3% r / r pomocou čistého exportu a priemyselnej produkcie, ktoré spomalili do roku 2020 (-1,8% q / q). Slovinský HDP môže medziročne stagnovať, k čomu prispieva zmiernenie niektorých regulačných opatrení na konci štvrťroka. Srbské HDP by malo stabilizovať svoje rýchle hodnotenie za 1Q21 na 1,2% r / r. Maloobchodné výtlačky za mesiac apríl uvidíme aj v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a na Slovensku. Minulý rok s nízkym kľúčovým rastom maloobchodu ho tlačil do silného dvojciferného regiónu, ktorý sa pohyboval od 14,2% r / r v Maďarsku do 37,2% r / r v Rumunsku. Podobne sa očakáva, že aprílová priemyselná výroba bude 15% r / r v Chorvátsku a 31% r / r v Srbsku. Poďme sa tiež najskôr pozrieť na májové čísla inflácie v Slovinsku a Poľsku. Po aprílovom postupe na 2% sa očakáva, že slovinská inflácia zostane na rovnakej úrovni; Zatiaľ čo poľská os CBI môže byť na pozadí rastúcich cien pohonných hmôt a potravín až o 5% r / r.

V druhej polovici mája sa index oživenia strednej a východnej Európy stabilizoval na solídnej úrovni, čo naznačuje trvalé oživenie ekonomiky. Trendy pohybu v regióne strednej a východnej Európy boli zmiešané v týždni končiacom sa 22. mája, pretože sa mierne spomalil pohyb do obchodov s potravinami a maloobchodmi a zvýšil sa pohyb na pracovisko. Taktiež sa zvýšilo znečistenie ovzdušia. Z dôvodu problémov s dostupnosťou údajov zostane spotreba energie od konca apríla nezmenená. Celkovo možno konštatovať, že údaje o raste HDP za 1Q21 boli v celom regióne prekvapujúco prevrátené, pričom ekonomiky strednej a východnej Európy čelia dobre zaokrúhlenej zimnej regulácii a v nasledujúcich štvrťrokoch smerujú k silnej revízii hospodárskej aktivity.

READ  Slovenská inflácia v marci stúpa

Vývoj na devízovom trhu

Inflačný vývoj a blížiaca sa inflácia sú v súčasnosti hlavnými menovými faktormi regiónu strednej a východnej Európy. Od začiatku mája sú maďarský forint a česká koruna prvými tromi menami EMEA. Stretnutie centrálnej banky v Maďarsku bolo v súlade s očakávaniami trhu, pretože miera politiky MNP sa nezmenila a zopakovala svoju pripravenosť sprísniť menové podmienky. Aj keď bol Forint nedávno vysoko cenený a pohyboval sa pod 350 a EUR, zostávame pri našej predpovedi EURHUF na úrovni 355. Z krátkodobého hľadiska možno HUF charakterizovať zvýšenou volatilitou a mierou menovej tiesne, ktorá zostáva silná v závislosti od miery rastu FX. Našu predikciu EURCZK sme dali revidovať rýchlejšie, ako sme predtým očakávali, pokiaľ ide o českú korunu, a očakávame ďalšie sily v nasledujúcich mesiacoch. Pokiaľ ide o rumunské liu, nevidíme veľa priestoru na ďalšie chválenie a podľa nášho názoru by malo byť nad 4,9 RON a EUR.

Vývoj na dlhopisovom trhu

Vládne dlhopisy strednej a východnej Európy zaznamenali minulý týždeň mierny pokles výnosov po raste kľúčových trhov. Pretože stretnutie MBC nebolo žiadnym prekvapením, výnos HGB v segmente 10–15 rokov bol veľmi zreteľne (10–15 p. B.) Nižší; Na júnovom stretnutí stále očakávame kombináciu základnej sadzby a sadzby 1-týždňového vkladu na 0,9%. POLGBs boli jediní cudzinci, výnosy v segmente 2-5R vzrástli na 10bb. Prekvapivý výsledok minulotýždňovej aukcie QE, v ktorej NBP akceptovala iba 2 miliardy PLN (ponuka na 6,8 miliárd PLN), vyvolala špekulácie o možnom odbúraní. Dnes NBP ohlási harmonogram nákupu na jún a je dôležité si uvedomiť, či sa centrálna banka bude držať dvoch opatrení mesačne alebo to bude merať na jednej úrovni, čo je skôr koniec roka (naša základňa) ako predchádzajúci koniec plánu. Tento týždeň bude aukčný kalendár pomerne prázdny. Český podnik Minfin znovu otvorí svoje dlhopisy CZGB 2031, 2032, 2040, vydá dlhopis Srbska za 4 roky a predá štátne pokladničné poukážky 3M v Maďarsku nad rámec svojich bežných aukcií.

READ  Slovensko horlivo podporuje Ukrajinu a európske ambície Ukrajiny

Stiahnite si úplné informácie o trhu v strednej a východnej Európe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close