Ekonomika

Tesla sa ťažko kopíruje, pretože nerobí „katalógové inžinierstvo“

Elon Musk nedávno porovnal Teslu s tradičnými automobilkami a uviedol, že majú spoločných iba asi 10%. Je to spôsobené aj našimi vlastnými inováciami a dokonca „absurdnou“ vertikálnou integráciou.

Musk uvádza, že Tesla má veľké množstvo vlastných výrobných technológií. Produkuje veľa vecí interne a je potrebné navrhnúť a vyrobiť stroje, ktoré ich budú vyrábať. To podľa neho sťažuje kopírovanie Tesly, pretože v jej prípade iné spoločnosti, ako to nazýva Musk, nemôžu robiť „katalógové inžinierstvo“.

Mnoho súčiastok, komponentov, zariadení alebo systémov Tesla sa nedá jednoducho objednať prostredníctvom katalógu dodávateľa, ako to bežne robia tradičné automobilky. „Vyrábame stroj, ktorý vyrába stroj, ktorý vyrába stroj,“ dodáva Elon Musk.

Šéf spoločnosti Tesla tiež tvrdí, že interne vyrábajú šialené množstvo strojov. Je to tak, aby sa mohli posúvať vpred, aj keď potrebné stroje nie sú k dispozícii. Zároveň vyrábajú oveľa viac v automobiloch ako ostatní „výrobcovia OEM“, ktorí využívajú tradičnú dodávateľskú základňu, v rámci ktorej musia vykonávať spomínané „katalógové inžinierstvo“.

Podľa neho to potom vedie k nejasným a identickým produktom. Tradičné automobilky tak majú „zdediť pôvodné komponenty“ vrátane pôvodných obmedzení a štruktúry nákladov. Preto ak je potrebné vyrábať nové „prísady“ a komponenty, je tiež potrebné vyrobiť stroj na ich výrobu. Vďaka tomu môže byť Tesla „rádovo“ vertikálne integrovanejšia ako iné automobilky.

Nejde len o výrobu

A vertikálna integrácia Tesla podľa jej šéfa nejde iba o výrobu. Tesla má vlastnú predajnú, distribučnú a servisnú sieť. Na druhej strane podľa Muska nič z toho bežné automobilky v skutočnosti nevlastnia. „Iba zhromaždia diely z dodávateľského reťazca a potom ich odovzdajú predajnej základni,“ dodáva.

Tesla = minimálne 12 startupov

Musk tiež uvádza, že Tesla navrhuje a vyrába napríklad vlastnú výkonovú elektroniku, motory a nabíjačky. Ľudia podľa neho nie sú dobre informovaní o tom, že Tesla je v skutočnosti celá sieť startupov, pravdepodobne viac ako dvanásť.

READ  Elektrická kolobežka za 187 € určená pre deti!

Zdroje: Tesla cez Evannex; titulná ilustračná fotografia: Maurizio Pesce/ Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla má pôsobiť v oblasti elektronických systémov 6 rokov pred spoločnosťami Toyota a VW
Nemci pripúšťajú, že zaspali v oblasti elektromobility a softvéru
Čínske startupy v oblasti e-mobility sa Tesly neboja. „Je to ako s Apple, ktorý vzdeláva trh“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close