Ekonomika

Fico na summite EÚ nepodporí ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine – slovenské médiá cez Reuters

(Reuters) – Novovymenovaný premiér Robert Figo na svojom prvom summite Európskej únie nepodporí vojenskú pomoc Ukrajine ani ďalšie sankcie proti Rusku, citovali ho vo štvrtok slovenské médiá.

Slovenský úrad vlády na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagoval.

Fico v septembrových voľbách robil veľkú kampaň za prísľub ukončenia vojenskej pomoci Slovenska Ukrajine, osamostatnenia zahraničnej politiky a zabezpečenia hraníc pred ilegálnymi imigrantmi.

Lídri EÚ sú vo štvrtok v Bruseli, aby sa zaoberali konfliktom medzi Izraelom a Hamasom a zároveň sa snažili ukázať trvalú podporu Ukrajine v jej boji proti ruskej agresii.

Európska únia a jej členské štáty poskytli Ukrajine od invázie ruských síl vo februári minulého roka miliardy eur na pomoc Ukrajine.

Niektorí predstavitelia a diplomati sa však obávajú, že Ukrajina môže mať teraz problémy získať rovnakú politickú pozornosť a zdroje zo Západu, najmä zo Spojených štátov, kvôli obnovenej kríze na Blízkom východe.

Dvojdňový summit EÚ nemôže podpísať viacročné plány na finančnú pomoc vo výške 50 miliárd eur a vojenskú pomoc do výšky 20 miliárd eur, pretože sú súčasťou širšej rozpočtovej vojny o Ukrajinu. Dokončiť do konca roka.

Pred štvrtkovou cestou do Bruselu Fico, ktorý v roku 2018 pôsobil tri funkčné obdobia a v stredu bol vymenovaný za predsedu vlády na štvrté funkčné obdobie, podľa slovenských správ parlamentnému výboru povedal, že nepodporí vojenskú pomoc Ukrajine. Web Denník N.

„Všetci vidíme, že neexistuje vojenské riešenie,“ povedal Figo.

V súvislosti so sankciami voči Rusku Fico povedal, že o nových opatreniach nebude hlasovať, kým nezhodnotí ich dopad na webe Slovenska, Denníka N a Pravdy.

Fico sa opakovane zaviazal ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine po tom, čo predchádzajúce slovenské vlády vyslali na Ukrajinu stíhačky, systém protivzdušnej obrany S-300 a bojové a odmínovacie vozidlá.

READ  Česká republika vykazuje najhoršiu ekonomickú výkonnosť po Covide v porovnaní so všetkými susedmi - Brniansky denník

Povedal, že podporuje humanitárne a rekonštrukčné úsilie a mierové rozhovory pre Ukrajinu v boji proti ruskej invázii – krok podobný maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ale odmietnutý Kyjevom a jeho západními spojencami, ktorí tvrdia, že by to podporilo ruskú agresiu. .

Získaj aplikáciu

Pripojte sa k miliónom ľudí na vrchole globálnych finančných trhov s Investing.com.

Stiahni teraz

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close