Ekonomika

Tsai Ing-wen, Xi Jinping oslovuje víkend národného sviatku ROC

Od Briana Hyo

Jazyk:
Angličtina
Bhoto Kredit: Simon Liu / Kancelária prezidenta / CC

TSAI Int-When A Xi Jinping predniesol cez víkend hlavné prejavy o vzťahoch medzi vodami a ďalších otázkach. Dnešok sa očakáva, pretože dnes je dvojitý desaťdňový deň, zakladajúci sviatok ROC.

Xiho prejav včera ráno v predvečer dnešného dňa je menej ohrozujúci ako v predchádzajúcich rokoch. Povedal, že „znovuzjednotenie“ je „mierové“, Shi nepredstavoval pre armádu hrozbu. Shi by sa chcel vyhnúť Zopakujeme si, čo sa stalo v roku 2019, Prejav, v ktorom sa tvrdilo, že použitie sily proti Taiwanu na dosiahnutie znovuzjednotenia bolo stále pri stole, viedol k odporu verejnosti a namiesto toho sa Chai zhromaždil. Avšak, Prichádza len niekoľko dní po sérii čínskych leteckých útokov, na ktoré pristálo viac ako sto stíhačiek v taiwanskej identifikačnej zóne protivzdušnej obrany. To môže mať podobný účinok.

Čínsky prezident Si Ťin -pching. Fotografický kredit: Jean-Marc Ferre / UN / Flickr / CC

Podobne počas prejavu G ďalej zdôraznil, že tí, ktorí podporujú nezávislosť Taiwanu, budú potrestaní a bude sa s nimi zaobchádzať. V tomto zmysle reč Xi stále obsahovala hrozby, aj keď väčšina titulkov medzinárodných správ tvarovala text tak, ako keby to Xi neurobil. Podstatnejšie je, že Xiho prejav bol vo vzťahoch medzi Taiwanom a Čínou stresujúci prostredníctvom legislatívy Jinhai revolúcie z roku 1911, pravdepodobne s odkazom na podporu ČKS pre súčasný politický rámec KMO, ktorý chráni ROC a jeho historické inštitúcie.

Po Shiho prejave, Bývalý prezident Ma Ying-jeou zdôraznil potrebu konsenzu o cezhraničných vzťahoch v roku 1992. Nie je prekvapením, že ČKS 1992 naďalej zdôrazňovala konsenzus, aj keď sa ČKS niekedy snažila znovu zdôrazniť „jednu krajinu, dve organizácie“ ako rámec jednoty. Vysoká informovanosť o úpadku politickej slobody v Hongkongu.

Ako to, Chaiov prejav, ktorý bol prednesený dnes, bol v niektorých ohľadoch reakciou na reč Xi. V Saiho textoch nie sú žiadne skutočné prekvapenia. Pokiaľ ide o domácu politiku, Chai sa zameral na prechod k udržateľnej energii, zabezpečenie Taiwanu pre budúce generácie a zabezpečenie sebestačnej ekonomiky. Podobne Sai ocenil súčasný Taiwan ako miesto rozmanitosti a rozmanitosti a zároveň predstavil nedávne olympijské víťazstvá Taiwanu na medzinárodnej scéne. V ňom boli Saiove odkazy často konkrétnejšie pre ROC než pre Taiwan, kde Sai zdôraznil historické zmeny, ktoré sa udiali v ROC od prechodu od diktatúry k demokracii.

Pokiaľ ide o cezhraničné vzťahy, Chai vyzval na rozhovory na základe rovnosti medzi Čínou a Taiwanom a na uvoľnenie cezhraničných vzťahov. Do tejto miery bude Taiwan stáť sám proti hrozbám a bude trvať na tom, aby sa Chai postavil proti nedávnym náletom a represiám prodemokratických aktivistov v Hongkongu. Chai navrhol, aby sa Čína snažila zrušiť poriadok založený na pravidlách v indopacifickom regióne, ktorý sa týka sporných oblastí, ako je Juhočínske a Východočínske more.

Taiwanský prezident Tsai Ing-wen. Fotografický kredit: Wang Yu Chin / kancelária prezidenta / CC

Tsai zároveň zdôraznil rastúcu medzinárodnú podporu Taiwanu vrátane USA, Japonska, Austrálie a európskych krajín ako Litva, Slovensko, Poľsko a Česká republika. Tsai poďakoval krajinám, ktoré poskytli vakcíny Taiwanu v dôsledku vypuknutia COVID-19, a oznámil regionálnu spoluprácu proti spoločným hrozbám. Sai priniesol žiadosť Taiwanu o pripojenie sa k CPTPP a o rozhovory so Spojenými štátmi ako súčasť Typhoonu. V závere svojho príhovoru Tsai vyzdvihol tohtoročnú dvojdňovú vojenskú prehliadku vojenskej pripravenosti Taiwanu tvárou v tvár čínskym hrozbám. Sai chválil členov armády a veril, že armáda bude ignorovať kritiku KMT a že kritika KMT zmizne.

Na základe prejavov Sai alebo Shi neboli cez víkend hlásené žiadne konkrétne zemetrasné udalosti. Ako už bolo povedané, obidve rokovania sa uskutočnili v dôsledku bezprecedentných čínskych vojenských hrozieb voči Taiwanu, ktoré pravdepodobne budú pokračovať. Navyše je možné ignorovať vlastnú pozíciu Taiwanu, ktorá odráža, koľko správ o týchto udalostiach informovali medzinárodné médiá, pričom taiwanské hlasy sa spomínali len zriedka.

READ  Slovenská juniorská koalícia hrozí odchodom z vlády

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close