Ekonomika

Cenové rozpätie pre slovenské domácnosti po páde vlády klesá – EURACTIV.com

Po minulotýždňovom páde vlády sa akcionári Slovenských elektrární rozhodli neschváliť dohodu o cenovom strope, ktorá by domácnostiam zabezpečila cenovo limitovanú elektrinu, potvrdili viaceré zdroje EURACTIV Slovensko.

Podľa dohody, ktorá je teraz zrušená, mali náklady na elektrinu pre domácnosti zostať rovnaké ako tento rok, čo minister financií Igor Matovič nazval „európskou exkluzivitou“.

Napriek tomu by ceny elektriny mohli vzrásť o 380 %, ak sa nedosiahne dohoda, uviedol úrad vlády.

V piatok sa však akcionári spoločnosti, medzi ktoré patrí taliansky energetický gigant Enel, skupina EPH českého miliardára Daniela Kotinského a slovenské ministerstvo hospodárstva, ktorí všetci vlastnia podobný tretinový podiel, rozhodli obchod nepristúpiť.

Dôvody tohto rozhodnutia zostávajú neisté, ale okrem pádu vlády, Oneskorenie výroby energie Svoju úlohu mohol zohrať nový tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce.

Podľa zdrojov môžu akcionári spoločnosti obchod ešte schváliť, pretože chcú od štátu silné záruky týkajúce sa zdanenia neočakávaných ziskov.

Vláda by mohla prinútiť Slovenské elektrárne, aby dodávali elektrinu, keďže parlament predtým v tejto veci posilnil právomoci vlády – hoci by takýto krok mohol viesť k súdnym sporom a úpadku firmy.

Podľa Dennick NOčakáva sa, že rokovania medzi zainteresovanými stranami, ministerstvom financií a ministerstvom hospodárstva budú pokračovať tento týždeň.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  bne IntelliNews - Slovenská nezamestnanosť mierne vzrástla na 3,92 %

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close