Ekonomika

Sedan VW Passat končí. Zostane iba „bratislavské“ kombi – Doprava – Auto
02.12.2020 16:00

Ešte pred niekoľkými rokmi sa zdalo nemysliteľné, aby Volkswagen prestal vyrábať Passat. Jedna z jeho ikon, ktorá je na linkách 47 rokov. Ale ten čas prichádza. A to aj napriek tomu, že v Bratislave vyrastie nová hala na výrobu novej generácie.

Sedan VW Passat je odpisovaný. Súčasná generácia sa nástupcu nedočká. Po trasách bude pokračovať iba kombi Variant. Autor: Volkswagen

Automobilový priemysel sa mení rýchlosťou svetla. Stojí za zmenou orientácie zákazníkov na SUV a automobilov na nútenú elektromobilitu. To sa čoskoro prejaví v ponuke. Pridané dni budú mať množstvo modelov, ktoré donedávna patrili k pilierom prosperity. Volkswagen Passat nie je vylúčený. Podľa Automotive News Europe nemecká automobilka s tým skutočne plánuje skončiť. Zatiaľ vo verzii sedan. Takže z liniek novej haly, ktorá sa bude stavať v Bratislave, bude od roku 2023 chýbať iba kombi Variant.

Ako je vôbec možné, aby VW „odpískal“ jednu zo svojich ikon, ktorá je tu s nami od roku 1973? Jednoducho povedané, Passat, najmä sedan, patrí podľa automobilky, ktorá investovala do elektromobilov, do „fosílnej éry“. Aj keď je jeho predaj v porovnaní s konkurenciou stále silný, roky klesajú. Zatiaľ čo v najlepších časoch dokázala nájsť viac ako 300 000 katastrof, vlani to bolo v Európe iba 124 500. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa malo niečo zmeniť. Aj preto bude nová generácia viac súvisieť so Škodou Superb. Volkswagen tak šetrí a radšej investuje prostriedky do nástupcu s elektrickým pohonom.

Toto by malo vychádzať zo štúdií ID. Vizzion a identifikačné číslo. Space Vizzion, postavený na čisto elektrickej platforme MEB. Slovensko tak získa produkt, o ktorý nemeckej automobilke už až tak nezáleží. Éra Passatu sa končí, rovnako ako éra Beetla a čoskoro „golfová éra“, ktorú nahradí nová ID.3. A je takmer isté, že modely VW Arteon a nový Arteon Shooting Brake už nebudú mať úspech. Škoda Superb naopak v ponuke zostane v oboch karosárskych verziách – liftback a kombi. Mala by byť ale trochu „skromnejšia“, aby neukradla okoloidúcich Passata. Superb sa bude vyrábať spolu s Passatom Variant v Bratislave.

READ  Podpredsedníčka oceňuje migrujúcich pracovníkov za ich významný prínos pre ekonomiku
Páči sa vám tento článok?
Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je každý deň prinášať aktuálne správy. Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close