šport

Euro 2020: Kríza, zúfalstvo a Marek Hamšík – Správa slovenského skauta

popis obrázku,

Marek Hamzic je najnebezpečnejším mužom Slovenska

Víťaz berie všetko. Všetko alebo nič. Vyhrať alebo vyhrať.

Vo štvrtkovom finále play-off Euro 2020 hoďte akékoľvek klišé, ktoré chcete, ale nedokáže zhrnúť úroveň úspechu, ktorý čaká Severné Írsko alebo Slovensko.

Tváre a osobnosti v tíme NI Iana Barraglowa sú dobre známe, ale čo opozícia?

Pred „hrou roka“ BBC Sport hovorí so slovenským futbalovým novinárom Lukasom Vrablikom o jeho šanciach dostať sa v lete do finále proti Severnému Írsku.

nízka

Ak ste si mysleli, že dosiahnutie finále play-off Euro 2020 bude stačiť na udržanie si práce, zamyslite sa znova. Slovenská futbalová federácia odvolala trénera Pavla Hubala osem dní po tom, čo porazila Írsku republiku na penalty.

Je pravda, že víťazstvo v rozstrele v Bratislave bolo neuveriteľné a nasledovalo po prehrách so Škótskom a Izraelom, aj keď načasovanie jeho vylúčenia bolo trochu prekvapujúcejšie.

Štefan Tarkovič bol súčasťou slovenského trénerského štábu pod vedením Jána Kozáka na Euro 2016 a jeho úlohou je doviesť svoju krajinu do druhého finále po sebe.

zdroj obrazu, Dobré obrázky

popis obrázku,

Štefan Tarkovič bol asistentom trénera Slovenska na Euro 2016

„Je to prekvapivý výsledok. Je to tlak fanúšikov, ktorí sú na predstaveniach poriadne nahnevaní,“ povedal Denník a spisovateľ Vraplik.

„Očakávalo sa, že sa to stane niekedy v budúcnosti, ale načasovanie je veľmi nezvyčajné. Zmysluplnejšie by bolo odstrániť ho po finále.“

„Nikto nebude prekvapený, ak v Belfaste prehrajú, ale po všetkej kritike majú teraz šancu dokázať, akí dobrí sú pod novým manažérom.“

Sprievodca formulárom

Ako naznačuje manažérska výmena na poslednú chvíľu, forma Slovenska nebola skvelá.

Výhra v rozstrele proti Írskej republike jednoducho unikla. V piatich zápasoch sú bez víťazstva a ich posledná výhra prišla takmer pred rokom.

Aby sme boli spravodliví, ich nedávna forma bola podobná Severnému Írsku. Vo svojej kvalifikačnej skupine skončili na treťom mieste za Chorvátskom a Walesom a rovnako ako Barracloughova partia prehrali tri zápasy Ligy národov v septembri a októbri.

Zverenci Stephena Kennyho pocítili tieseň, keď si proti Slovenskej republike prepustili šance a v Bratislave nedokázali trafiť zadnú časť siete.

popis obrázku,

Oveľa viac červenej ako zelenej na oboch stranách

Znepokojujúcejším výsledkom bola prehra doma s Izraelom, kde sa Slovensko vzdalo dvojgólového náskoku a prehralo 3:2 proti tímu na 51. mieste svetového rebríčka.

Návrat stredného obrancu Interu Miláno Milana Škriniara by mal pomôcť posilniť deravú obranu, hoci 20-ročný útočník Feyenoordu Robert Bosenič, ktorý v 13 zápasoch strelil štyri góly, je vonku zranený.

Keďže Josh Magennis, Liam Boyce a Connor Washington boli minulý týždeň v dobrej forme a v sieti svojich klubov, defenzívne nedostatky sú oblasťou, ktorú sa Severné Írsko bude snažiť využiť vo Windsor Parku.

Napriek slabej forme však Slovensko od roku 2016 neprehralo tri zápasy v rade. Štvrtkových návštevníkov, ktorí chcú zapôsobiť pod novým šéfom, netreba brať na ľahkú váhu.

Senzácia na Slovensku

Na rozdiel od takmer arogantného postoja z bosnianskeho tábora pred semifinále proti Severnému Írsku bola nálada Slovenska o niečo pesimistickejšia.

„Pocit je taký, že sú to dve veľmi vyrovnané strany. V medzinárodnom tíme nastala približne za posledný rok kríza a Severné Írsko nepodceňujeme,“ dodal Wirablik.

„Výsledky sú naozaj zlé. Bude pre nich skvelé kvalifikovať sa, pretože je to ďalšia generácia hráčov. Je tu veľa nových hráčov, takže to pre nich bude veľa znamenať.“

Po šiestich rokoch kvalifikácie o postup na MS a ME 2010 Vraplik cíti, že záujem o reprezentáciu upadá.

„Slováci sú známi tým, že podporujú tím, keď vyhráva, ale nie tak veľmi, keď nevyhráva,“ dodal.

„Keď v roku 2013 preberal reprezentáciu Ján Kozák, návštevnosť bola dvetisíc, no keď hrali proti Španielsku a vyhrali (v roku 2014), bolo zrazu vypredané.

„Výkony neboli skvelé za posledné dva roky, takže v tíme nie je veľa vzrušenia ani pozitívnosti.

„Myslím si, že ľudia budú s kvalifikáciou naozaj spokojní, ale momentálne je tam veľa problémov ako Covid. Ale pre slovenský futbal to bude veľký úspech, ak sa im podarí nejaký úspech.“

Dôležitý ľudia

Marek Hamšík so svojím ikonickým mohawkom a klasickým štýlom vyčnieva z davu ešte predtým, než spomenie svoje futbalové umenie. Ako sa ukázalo, na ihrisku je veľmi šikovný a je lídrom a talizmanom Slovenska.

Vo veku 33 rokov je už možno za svojím vrcholom, ale o tom niet pochýb, bývalý hráč Neapola je stále hráčom svetovej triedy a umlčať ho môže byť v Belfaste rozdiel.

Hamšík, ktorý teraz pôsobí v Číne, sa nedávno stal najlepším slovenským strelcom – na stredopoliara to nie je zlé.

Hamšić podčiarkol jeho dôležitosť, keď sa počas dvojročného pôsobenia Pavla Hubela podieľal na väčšom počte gólov ako ktorýkoľvek iný hráč, pričom pod vedením bývalého útočníka Českej republiky zaznamenal štyri góly a dve asistencie.

V prípade KG by mohla byť kľúčová bitka medzi Hamšíkom a opačným číslom Stevenom Daviesom, či už na lopte alebo mentálne.

Po istých pochybnostiach o jeho dostupnosti je Milan Škriniar v kádri Slovenska po uvoľnení na hosťovanie do Interu Miláno.

Zmeškal semifinále proti Írskej republike a porážku Ligy národov po pozitívnom teste na koronavírus a jeho návrat je povzbudzujúco načas.

Škriniarova dostupnosť je pre Slovensko kľúčová po tom, čo ex-liverpoolskeho obrancu Martina Škrtela, ktorý bol po pôsobivom výkone proti Manchestru United za Istanbul Basaksehir, vyradilo svalové zranenie.

Tottenham aj Manchester City boli s 25-ročným hráčom spájané počas celého prestupového obdobia – čo hovorí o jeho potenciáli – a v roku 2019 bol slovenským hráčom roka.

Slovensko si v posledných 20 zápasoch udržalo iba tri čisté kontá a nedokázalo skórovať iba šesťkrát, takže zápas vo forme bude rozhodujúci na to, aby sme odviedli stranu Severného Írska podporovanú malou, ale hlasnou zeleno-bielou armádou.

Juraj Kuka, ďalší veterán MS 2010 a ME 2016, je skúseným lídrom v slovenskej strojovni.

Bojovný stredopoliar Kuka je pre Hamšíka dokonalým hráčom a dáva kapitánovi slobodu predviesť svoj talent.

Možno nebude kradnúť titulky ako jeho stredopoliar, ale Barma strelil dva góly v kvalifikácii na Euro 2020, vrátane kľúčového vyrovnávajúceho gólu proti Walesu.

Neapolský stredopoliar Stanislav Lobotka a všestranný kolínsky špílmacher Andrzej Duda sú ďalšími kľúčovými mužmi, na ktorých si treba dať pozor, pričom v kádri je aj bývalý hráč Rangers Wladimir Weiss.

Zaujímavé je, že Weiss by sa mohol kvalifikovať do finále Euro 2020 v tú istú noc ako jeho otec Vladimir, ktorý má za cieľ viesť Gruzínsko po Severnom Macedónsku.

Severné Írsko by však mohlo povedať niečo, čím by sa pokúsilo pokaziť párty…

READ  Tenisová Ilkley Trophy sa vracia po dvoch rokoch

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close