Hlavné správy

Európa je pre Čechov príliš ďaleko, Slováci ignorujú referendum o EÚ

Počas posledných volieb do Európskeho parlamentu pred piatimi rokmi sa takmer všetci voliči v malej českej obci Vrešová zdržali. Volilo len 27 ľudí, iba deväť percent.

Apatia sa odzrkadlila v celej krajine: Česká republika a susedné Slovensko zaznamenali vo voľbách v roku 2019 najnižšiu účasť voličov v EÚ, a to 29 percent a 23 percent. Priemer šarže bol nad 50 percent.

Nie je to tak, že by 424 obyvateľov Vroclavu bolo apatických – počas posledných miestnych volieb v roku 2022 sa ich zúčastnilo solídnych 69 percent.

Nemyslia si, že ich hlas bude platiť pre európske voľby.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„Veľa ľudí si tu myslí, že to nemá vplyv na dianie v Európskom parlamente,“ povedal bývalý murár František Caspar (35), ktorý je zástupcom starostu obce.

Apatia voličov v Českej republike a na Slovensku bola „kvôli presvedčeniu, že môj hlas nič nezmení,“ povedala pre agentúru AFP česká eurokomisárka Věra Djurová.

Voliči „majú iné veci, zaujíma ich celoštátna a miestna politika,“ dodal.

Reklama – prejdite nadol a pokračujte

Všetci obyvatelia Vroclavu žijú v štvorposchodových činžiakoch, ktoré pôvodne slúžili ako prístrešky pre rozľahlú elektráreň cez hlavnú cestu.

Väčšina z nich patrí k výrazne chudobnej rómskej menšine v krajine a zápasí s nezamestnanosťou a vysokou infláciou.

„Niektorí (ľudia) majú dosť problémov a vôbec sa nestarajú o politiku,“ povedal pre agentúru AFP zástupca primátora.

Reklama – Pokračujte rolovaním

V nedávne popoludnie sa zdalo, že niektorí obyvatelia, ktorí išli domov z práce na konci dňa, podčiarkli jeho názor.

Všetci povedali, že sú príliš unavení na to, aby hovorili o politike, keď sa po daždi vzduchom šírila vôňa varenej večere.

READ  Situácia slovenského premiéra sa po pokuse o atentát zlepšila

Hoci sú Česko a Slovensko členmi EÚ už 20 rokov, podľa pozorovateľov sa myšlienka, že domáce hlasy zmenia čokoľvek, v ďalekom Bruseli úplne nezapustila.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Po desaťročiach totalitnej komunistickej vlády vytvorili tieto dve krajiny československý národ až do mierového rozdelenia v roku 1993.

Obaja vstúpili do Európskej únie v roku 2004 a Slovensko do eurozóny v roku 2009.

„Českí občania si nie sú plne vedomí toho, že tieto voľby sú dôležité,“ povedal Martin Dvořák, český minister pre záležitosti EÚ.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„Je to pre nich príliš ďaleko, je to iný Brusel, ktorému nerozumejú, nevedia, ako funguje EÚ,“ povedal pre agentúru AFP.

Petr, analytik Metropolitnej univerzity v Prahe, obvinil z nízkej informovanosti o tom, čo vlastne Európsky parlament robí.

„Ľudia sa necítia motivovaní ísť na referendum, pretože majú pocit, že EÚ pre nich nerobí dosť,“ povedal pre agentúru AFP.

Hoci nie všetci Česi a Slováci sú euroskeptickí, voličov odradili kritici bloku, ktorí dominujú sociálnym médiám.

V nedávnom prieskume výskumníkov Central European Perspectives 58 percent Čechov a 68 percent Slovákov uviedlo, že členstvo v EÚ by ich krajine prospelo.

Výskumník Univerzity Komenského v Bratislave Pavol Baboš uviedol, že slovenskí voliči majú problém zistiť, „o čom boli voľby do EÚ“, pričom obviňuje slabú informovanosť politikov.

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metzola začiatkom tohto roka priznala, že politici v Prahe nerobia dosť.

„Mohli sme to urobiť lepšie a musíme si to priznať, pretože ak to neurobíme, voliči sa budú utešovať na politickom okraji, čo nechceme,“ povedal.

Zástupca starostu vo Vrešovej dúfa, že účasť stúpne, keďže obyvatelia uvidia výhody eurofondov vo svojom každodennom živote.

Je zaneprázdnený riešením miestnych problémov – rozširovaním možností bývania vo Wroclawi a hľadaním miesta na pristátie helikoptéry slovenského rappera pred jeho koncertom tu.

READ  Väčšina slovenského zdravotníckeho personálu a učiteľov podporuje povinné očkovanie EURACTIV.com

Môže sa pochváliť novým ihriskom a zrekonštruovanou miestnou krčmou a obchodom, ktorý prevádzkujú dedinčania.

„Urobili sme to z vlastných prostriedkov,“ povedal Kasper a dodal, že vždy existoval zmysel pre komunitu, ktorý krčmu nazýva „naším miestom.“

„Ale žiadame, keď je ponuka eurofondov,“ dodal.

Vrešová v súčasnosti realizuje dva sociálne projekty s financovaním EÚ.

„Najali dosť ľudí, čo je skvelé,“ povedal Casper.

„Takže miestni obyvatelia môžu teraz konečne ísť voliť, aby videli výhody.“

frj-amj/spb/yad

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close