Technológie

Európski investori založili závod na výrobu organických hnojív vo výške 20 miliónov dolárov Nový čas

Investori zo Slovenska, majitelia spoločnosti Rocoson, sa pripravujú na výstavbu továrne v priemyselnom parku vo štvrti Fukeshera, ktorá bude vyrábať „organický hnoj“ z kuracieho peria, hospodárskych zvierat a rohov.

Slovensko je vnútrozemská krajina v strednej Európe s HDP na obyvateľa 21 529.

Nedávno prijala ministerka obchodu a priemyslu Betta Habarimana delegáciu zo Slovenskej agentúry pre rozvoj, investície a obchod (SARO) a Veľvyslanectva SR v Nairobi, ekonomických diplomatov z Rogovie, Rokosana Rwandu.

Slovak Aid, oficiálna rozvojová pomoc Slovenskej republiky, je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej zahraničnej politiky, ktorá výrazne formuje vzťahy Slovenska s príjemcami pomoci a súvisiacimi medzinárodnými organizáciami.

Slovensko je zodpovedné za úsilie v oblasti globálneho rastu a zmierňovania chudoby v rozvojových krajinách, ktorých cieľom je podpora ich udržateľného rastu.

Cieľom misie je poskytnúť príležitosti na spoluprácu medzi slovenskými a rwandskými podnikmi a položiť základy pre výstavbu závodu na výrobu organických hnojív v okrese Bukachera.

Povedal Adam Szak, ktorý pracuje v spoločnosti Rocoson International, ktorá minulý rok založila pobočku v Rwande. Podnikám m Investícia vo výške 20 miliónov má za cieľ priviesť živočíšny odpad do organického hnoja zriadením spracovateľských závodov a zberných miest po celej krajine.

„Prišli sme založiť závod na výrobu organických hnojív, ktorý produkuje hnoj z miestnych zdrojov. Budeme využívať živočíšny odpad, najmä kopytá a rohy zvierat a kuracie perie od chovateľov hydiny. To poskytne rwandským farmárom príležitosti,“ uviedol.

Štúdie uskutočniteľnosti ukazujú, že suroviny (živočíšny odpad) v krajine sú primerané.

Čísla celkovo ukazujú, že počet sa zvýšil z 813 417 v roku 1992 na 1 449 888 v roku 2020.

Ako surovina sa populácia hydiny v Rwande zvýšila z 3,5 milióna v roku 2010 na 7,6 milióna v roku 2018.

V novembri 2020 predstavila Rwanda program na zvýšenie produkcie hydiny v hodnote 15 miliárd Rwf.

READ  "Yu-ki-oh! Kartová hra“ Začína sa projekt 25. výročia

Z dôvodu dostupnosti surovín sa v závode na výrobu organických hnojív očakáva, že ročne vyprodukuje 20 miliónov litrov organického hnoja z býkov, rohov a kuracieho peria.

Hovorí sa však, že sa to dosahuje fázovo.

„Okrem Slovenska, kde máme jeden závod, sa druhý závod bude nachádzať v Rwande. Produkciu organických hnojív plánujeme spustiť v druhom štvrťroku 2022,“ uviedol.

Ďalej uviedol, že investíciou sa zriadi laboratórium na analýzu a analýzu plodín vhodných na hnojenie.

„Organické výrobky zlepšujú kvalitu životného prostredia v pôde a podzemných vodách. Chceme investovať do spracovania potravín, výroby krmív pre zvieratá a mnohých ďalších poľnohospodárskych výrobkov,“ uviedol.

Organické hnojivá vytvárajú na svetovom trhu veľký dopyt po ekologických plodinách, pretože ekologické poľnohospodárstvo chráni životné prostredie a zvyšuje úrodu aj kvalitu.

Ekologické poľnohospodárstvo je poľnohospodárska metóda, ktorá využíva ekologické pesticídy a biologické hnojivá často pochádzajúce z živočíšnych a rastlinných odpadov a krycích plodín fixujúcich dusík.

Moderné ekologické poľnohospodárstvo bolo vyvinuté v reakcii na dopady používania chemických pesticídov a syntetických hnojív na životné prostredie.

Vyžaduje sa hnojivo

Povedal, že cieľom novej technológie bolo uspokojiť dopyt po hnojivách na rwandskom trhu.

V súčasnosti je použitie hnojív v Rwande ešte nižšie, čo ponúka investičné príležitosti.

Používanie hnojív počas sezóny A sa zvýšilo z 29 917 ton na 43 757 ton, čo je nárast o 46 percent oproti predchádzajúcemu roku.

Ministerstvo pôdohospodárstva však tvrdí, že nárast je stále príliš nízky vzhľadom na množstvo potrebné na hektár na zvýšenie produktivity.

Vláda sa snaží zvýšiť používanie hnojív na 75 kg na hektár.

V súčasnosti však došlo k nárastu o 46 kilogramov na hektár, ktorý sa podľa údajov, ktoré poskytlo ministerstvo, zvýšil z 39 kilogramov na hektár v roku 2019.

Očakáva sa, že prírastok hnojiva porastie v rokoch 2020/21 na 51 kg na hektár, v rokoch 2021/22 na 60 kg, v rokoch 2022/23 na 65 kg a v roku 2024 na 75 kg.

READ  Skvelá batéria, dobrý fotoaparát a slušná cena. Novinka je už aj na Slovensku

Adam uviedol, že uspokojujú dopyt na miestnom trhu a zameriavajú sa tiež na vývozné trhy vrátane východoafrického regiónu a Blízkeho východu.

„Spolupracujeme s rwandskou radou pre poľnohospodárstvo a ministerstvom obchodu a priemyslu, aby sme uľahčili štúdium okrem iného,“ uviedol.

Adam uviedol, že sa predpokladá, že investícia bude pracovať pre viac ako 150 ľudí v priemysle hnojív.

„V potravinárskom priemysle a ďalších agropodnikaní pre Rwandu je však pracovných miest až 1 000 Rwanďanov,“ uviedol.

[email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close