Hlavné správy

Eurovoľby: Slováci a iní idú voliť

RÍM (AP) – Premiérka Giorgia Meloni sa pripojila k voličom v Taliansku a pol tuctu ďalších krajín Európskej únie v hlasovaní počas posledného dňa parlamentných volieb do Európskej únie v sobotu. Najvyšší tvrdopravicový politik skupiny vyzval tradičné centristické strany a povedal, že čas riadiť EÚ tak, ako chcú, sa skončil.

Populistické a Krajne pravicové strany Po silnom výkone Geerta Wildersa v Holandsku vo štvrtok chcel 27-členný blok dosiahnuť zisk.

Meloni, popredný politik tvrdej pravice, ktorý riadi hlavný zakladajúci národ bloku, bol nepochybne v stávke, keď išiel v sobotu popoludní voliť na svojom predmestí Ríma.

„Toto referendum rozhodne o našich nasledujúcich piatich rokoch,“ povedal a zopakoval tému svojej kampane, že nastal čas vrátiť právomoci národným hlavným mestám a obmedziť dosah inštitúcií EÚ, v ktorých dominujú kresťanskí demokrati, socialisti a pro-biznis. Liberálni politici.

Ako tretia najľudnatejšia krajina v skupine má Taliansko značný vplyv. Do 720-členného parlamentu, ktorý v posledných rokoch rozšíril svoje právomoci, pošle 76 zákonodarcov. Viac kresiel majú len Nemecko a Francúzsko, ktoré hlasujú v nedeľu.

Predvolebná kampaň bola zároveň poznačená násilím.

Na Slovensku boli voľby začiernené Pokus o vraždu Populistický premiér Robert Fico poslal 15. mája šokové vlny 5,4 miliónom ľudí a odrazili sa v celej Európe. Analytici tvrdia, že útok by mohol podporiť premiérovu ľavicovú stranu Samar (Smer), vysokopostaveného partnera vládnej koalície, získať hlasy.

V Dánsku to bol premiér Mette Fredriksen, kto utrpel bič a odvolal svoj posledný deň kampane po celej krajine. Útok v Kodani Piatok bol posledným zo série incidentov za posledné týždne, najmä pokus o atentát na Fica.

Figo, ktorý nastúpil do úradu vlani na jeseň po kampani na proruskej a protiamerickej platforme, sa zotavuje z viacerých zranení po strele do brucha pri zdravení priaznivcov v meste Handlová.

READ  Americké voľby: Trump oznámil, že jeho tím začne odovzdávať moc

Prebral sa Pri príhovore k národu vo vopred natočenom videu, jeho prvé verejné vyhlásenie od útoku, niekoľko hodín pred začiatkom stredajšieho predvolebného pokoja. Zaútočil na EÚ a naznačil, že sa stal obeťou pre svoje názory, ktoré sa výrazne odlišovali od hlavného prúdu EÚ.

Fico je ostro proti podpore Ukrajiny v jej vojne proti totálnej invázii zo strany Ruska. Po nástupe jeho koaličnej vlády 25. októbra pozastavil vojenskú pomoc Slovenska Ukrajine. Je tiež proti sankciám EÚ voči Rusku a chce zabrániť vstupu Ukrajiny do NATO.

Fico z pokusu o vraždu obvinil mainstreamové médiá, mimovládne organizácie a liberálnu opozíciu, čo opakujú politici v jeho vládnej koalícii.

Profesorka politológie na Univerzite Komenského v Bratislave Soňa Szomolányiová uviedla, že Ficovo posolstvo „potvrdzuje, že vládna koalícia využíva vraždu (pokus) rýchlo, otvorene a efektívne.“

Celá kampaň EÚ bola postavená vo svetle stredových a ľavicových síl, ktoré sa snažia odvrátiť nedeľné krajne pravicové povstanie, a bitku medzi tými, ktorí sa snažia o užšiu jednotu EÚ s väčšími právomocami proti takým ako Figo, maďarský premiér. Viktor Orbán a Meloni sa snažia posunúť kyvadlo späť do členských štátov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dúfa, že nedeľňajšie výsledky využije na odštartovanie druhého funkčného obdobia na čele EÚ, pričom zdôraznila dodržiavanie zásad právneho štátu ako kľúčovú požiadavku, najmä pre tých, ktorí hľadajú moc.

Očakáva sa, že Meloni bude veľkým víťazom v Taliansku, čo odzrkadľuje rast jeho krajne pravicových bratov v Taliansku, prevažne na úkor jeho koaličných partnerov, populistickej, protiimigračnej Ligy a stredopravej Forza Italia. Výsledok by mohol rozšíriť Meloniho vplyv v EÚ, keďže van der Leyen nevylúčil koalíciu so svojou skupinou.

Meloni ťaží zo svojej popularity a kandiduje ako preferovaný kandidát, aj keď nemá v úmysle zastávať funkciu europoslanca.

READ  Slovensko ignoruje varovanie EÚ a zakazuje dovoz obilia z Ukrajiny

Voliči v sobotu odovzdali hlasy aj v Lotyšsku, na Malte a v Českej republike. Konečné výsledky budú oznámené až v nedeľu večer, keď každá krajina bude hlasovať. Hlavným volebným dňom je nedeľa, kedy občania v 20 európskych krajinách vrátane Nemecka, Francúzska a Poľska volia 720-členný Európsky parlament.

Miesta sa prideľujú podľa počtu obyvateľov, od šiestich na Malte alebo v Luxembursku po 96 v Nemecku. Na Malte predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metzola, Van der Leyenov spojenec v stredopravej Európskej ľudovej strane kresťanských demokratov, hrdo vyhlásila „povinnosť splnená“ a povedala občanom EÚ, aby volili, „alebo iní rozhodnú za vás“. V roku 2019 išla polovica oprávnených hlasov do volebných miestností, zatiaľ čo projekcie ukazujú, že účasť v tomto roku presiahne 70 %.

Ficova strana Šmar na Slovensku tvrdo zápasí s hlavnou opozičnou prozápadnou liberálnou stranou Progresívne Slovensko.

Ficova vláda sa o to snažila Úprava verejnoprávneho vysielania – Kritici uviedli, že tento krok poskytne vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom.

To spolu s ním Plánuje novelizovať Trestný zákon Pri odvolávaní špeciálneho protikorupčného prokurátora nasleduje príklad susedného Maďarska a vyvoláva u odporcov obavy, že Slovensko povedie ešte autoritárnejšou cestou. Orbána.

___

Z Bruselu informovali spisovatelia Associated Press Karel Janisel Prague a Raf Gassert. Reportážou prispel Colin Barry v Miláne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close