Technológie

Facebook pridáva upozornenia na články z koronavírusu a odstraňuje nezmysly

S nástupom druhej vlny pandémie Facebook zvyšuje opatrenia na boj proti dezinformáciám o koronavíruse. Vedľa článkov o COVID-19 nájdete okno oznámenia v širšom kontexte,

Bude obsahovať informácie o tom, kedy bol článok prvýkrát zdieľaný a z ktorej stránky pochádza.

Hlavným cieľom je poskytnúť používateľom kontext článku predtým, ako sa ho rozhodnú zdieľať.

Je to ďalší krok pre spoločnosť v jej úsilí o odstránenie nesprávnych informácií o vírusu COVID-19. už v Apríli tento rok Facebook zriadil samostatnú časť Informačného centra COVID-19, ktorá prináša relevantné skutočnosti.

Používatelia, ktorí zdieľajú dezinformácie, zároveň dostanú vo výstrahách odkaz na stránku s oficiálnymi informáciami. Okrem toho spoločnosť propaguje dôveryhodné organizácie, ako je Svetová zdravotnícka organizácia.

Podľa štúdie neziskovej organizácie Avaaz, od začiatku pandémie sa lekárske dezinformácie, najmä týkajúce sa koronavírusu, pozorovali približne 3,8 miliárd krát. Je to asi štyrikrát viac ako informácie z príslušných zdrojov – napríklad od Svetovej zdravotníckej organizácie alebo Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Štúdia Americkej spoločnosti pre tropické lekárstvo a hygienu začiatkom tohto mesiaca navyše zistila, že dezinformácie koronavírusu boli doteraz zodpovedné aspoň za 800 mŕtvych, Väčšina z nich vypila bielidlo alebo zjedla výkaly kráv, čo bola jedna z najznámejších falošných správ o liečbe COVID-19. Napríklad americký prezident bol známy pre takéto vyhlásenia Donald Trump,

Facebook tiež oznámil, že od apríla do júna tohto roku odstránený viac ako sedem miliónov dezinformácií koronavírusov iba od Facebooku a Instagramu. Až 98 miliónov príspevkov dostalo varovný štítok, že správa obsahovala niektoré zavádzajúce informácie alebo polopravdy.

Otázkou však zostáva, či sú činnosti spoločnosti Facebook a ďalších spoločností dostatočné. podľa prieskumy, až 84% dezinformácií koronavírusu nebolo na Facebooku žiadnym spôsobom označené. To naznačuje, že napriek určitému úsiliu gigantov sociálnych médií majú šíritelia falošných správ stále veľké vedenie.

READ  Victor of Cyberbank 2077 je teraz bohatší ako Bill Gates

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close