Ekonomika

FACTBOX-Európske krajiny sa líšia v bankových odvodoch

Niektoré európske krajiny uvalili neočakávané dane na zisky bánk, aby pomohli financovať krízu životných nákladov.

Nižšie je uvedený prehľad stavu neočakávaných daní alebo bankových záväzkov v európskych krajinách v abecednom poradí:

republika Che

Česká televízia s odvolaním sa na ministra financií Zbyňka Stanjuru uviedla, že tento rok vyberie český štát príjmy v miliardách korún prostredníctvom neočakávanej dane pre banky, ktorá je nižšia, ako sa pôvodne predpokladalo.

Dolná komora českého parlamentu vlani schválila 60-percentnú neočakávanú daň pre energetické spoločnosti a banky.

Francúzsko

Spoločnosti s viac ako 5000 ľuďmi sa musia podeliť o svoje „výnimočne vysoké“ zisky so zamestnancami namiesto spätného odkupovania akcií, uviedol v marci prezident Emmanuel Macron. Ale on a minister financií Bruno Le Maire vylúčili možnosť neočakávanej dane.

Je to preto, že na francúzske banky sa vzťahuje zákon proti úžery, ktorý obmedzuje tempo štvrťročného rastu cien úverov.

Francúzsko má tiež populárnu regulovanú schému sporenia, ktorá predstavuje takmer 20 % bankových vkladov, pričom výnosy spojené s infláciou sa prispôsobujú rýchlejšie ako úrokové sadzby úverov.

Nemecko

Pre niektoré z najväčších nemeckých bánk sa čistý úrokový príjem počas pandémie COVID-19 zvýšil o 50 % až 70 %, ale neočakávaná daň pod vedením pro-podnikateľského ministra financií Christiana Lindnera nebola predmetom diskusie.

Nemecké ministerstvo financií odmietlo komentovať krok Talianska v auguste, ale poznamenalo, že zvýšenie daní je podľa nemeckej koaličnej vládnej dohody vylúčené.

Maďarsko

Maďarská vláda prepracovala neočakávané dane uvalené na kľúčové sektory hospodárstva v dekréte zverejnenom v júni a uviedla, že banky by mohli do roku 2024 znížiť neočakávané dane až o 50 %, ak zvýšia nákupy štátnych dlhopisov.

Uvalila 13 % „sociálnu daň“ na určité typy investícií, vrátane investičných zmeniek a úrokových výnosov z bankových vkladov.

READ  Slovensko: Prebieha obehové hospodárstvo

Taliansko

Talianske finančné inštitúcie vyčlenili najmenej 4,5 miliardy eur (4,8 miliardy USD), aby sa vyhli mimoriadnej dani uvalenej na sektor v auguste. Podľa pravidla, ktoré zaviedol Rím v septembri, môžu veritelia namiesto platenia poplatku vytvárať hotovostné rezervy. .

Taliansko v auguste oznámilo 40-percentnú daň z čistej úrokovej marže bánk (NIM) a potom poskytlo veriteľom možnosť posilniť kapitál vo výške dva a pol násobku dane.

Európska centrálna banka (ECB) kritizovala navrhovanú daň v septembri ako protiústavnú a uviedla, že tento krok nezohľadňuje dlhodobé vyhliadky veriteľov a môže spôsobiť, že niektorí z nich budú zraniteľní voči hospodárskemu poklesu.

Litva

Parlament v máji schválil neočakávanú daň z čistých úrokových príjmov bankového sektora na roky 2023 a 2024 po prudkom zvýšení úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou.

Očakávalo sa, že 60 % daň z čistého úrokového príjmu, o 50 % vyššia ako priemer za predchádzajúce štyri roky, prinesie do vládneho rozpočtu 410 miliónov eur (451 miliónov USD), ktoré sa použijú na posilnenie armády.

Slovensko

Nová vláda SR v decembri schválila osobitnú daň zo zisku bánk, ktorá by mala priniesť 336 miliónov eur na zníženie deficitu štátneho rozpočtu v budúcom roku.

Španielsko

Španielsko má v úmysle získať do roku 2024 3 miliardy eur z bánk, ktoré schválilo minulý rok. Daň ukladá 4,8 % poplatok z čistého úrokového výnosu a čistých provízií nad 800 miliónov EUR.

Švédsko

150 miliárd švédskych korún (14,1 miliardy USD) dlhu spojeného so Švédskom (14,1 miliardy USD) Švédska vláda zaviedla v januári minulého roka „daň z rizika“ s cieľom posilniť verejné financie a vytvoriť priestor na pokrytie nákladov finančnej krízy.

Daň sa v roku 2022 rovnala 0,05 % zo záväzkov a v roku 2023 sa zvýšila na 0,06 %.

Očakáva sa, že ročne získa 6 miliárd švédskych korún.

READ  UNDP udeľuje Sh1mn za inovatívne nápady na riešenie klimatických zmien

Británii

Hoci Spojené kráľovstvo nezaviedlo neočakávanú bankovú daň, zaviedlo bankový odvod zavedený v roku 2011 v reakcii na finančnú krízu. Táto daň sa vzťahuje na globálne súvahové aktíva britských bánk a aktíva vlastnené britskými prevádzkami zahraničných bánk.

(1 dolár = 0,9112 eura)

(1 dolár = 10,6366 švédskych korún)

(Reuters)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close