Ekonomika

Ekonomická situácia Českej republiky prekonala situáciu Španielska a Portugalska

Ekonomická pozícia Českej republiky, založená na súčasnej parite kúpnej sily v krajine, stúpne v budúcom roku na 88 percent z priemeru 19-eurového regiónu.

Česká republika sa v tomto smere približuje k Taliansku, ktoré je lepšie ako Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Portugalsko a Španielsko.

V minulom roku bol český hrubý domáci produkt (HDP) vo vzťahu k eurozóne 88 percent, tento rok však klesne na 87 percent.

Podľa odhadov české ministerstvo financií poukázalo na to, že HDP na obyvateľa v súčasnej parite kúpnej sily vlani klesol v dôsledku účinkov epidémie vo všetkých sledovaných krajinách okrem Litvy.

Najväčší pokles HDP bol spôsobený zvýšeným zameraním na cestovný ruch v krajinách južnej Európy, najmä v Španielsku, Francúzsku, Portugalsku a Taliansku.

„HDP na obyvateľa z hľadiska súčasnej parity kúpnej sily v Českej republike mohol v minulom roku mierne poklesnúť, ale ekonomická úroveň sa mohla mierne zvýšiť na 88 percent oproti eurozóne, ktorá na tejto úrovni pravdepodobne zostane aj v rokoch 2021 a 2022 , “uviedlo ministerstvo financií.

Podľa odhadov ministerstva bola cenová hladina v Českej republike v minulom roku 69 percent priemeru 19-eurového regiónu.

„V rokoch 2021 a 2022 však HDP postupne stúpne na 71 percent, respektíve 72 percent,“ informovalo ministerstvo.

Index cenovej hladiny je pomer výmenného kurzu a rovnováhy kúpnej sily medzi menami.

READ  Opel Crossland dostal tvár v štýle Mokka. Zbavil sa X-ka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close