Hlavné správy

Figo povedal, že Česko má „záujem“ podporiť vojnu na Ukrajine po spálení pražského mosta – Uractive

Slovenský premiér Robert Fico odmietol rozhodnutie Českej republiky prerušiť medzivládne konzultácie pre zjavné proruské postoje Bratislavy a obvinil Prahu zo „záumu“ podporovať vojnu na Ukrajine a „chcú mier“.

Český premiér Petr Fiala v stredu oznámil rozhodnutie pozastaviť medzivládnu spoluprácu v súvislosti s tým, čo Praha považuje za významné rozdiely v zahraničnopolitických otázkach súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine.

Fico odpovedal na správu Facebook video Na adresu Fialu osobne vyzdvihol hĺbku česko-slovenských vzťahov, ktoré by si Bratislava „neodvážila ohroziť“.

„Poznamenávame, že česká vláda sa rozhodla vystaviť ich riziku pre ich záujem podporovať vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo slovenská vláda hovorí o mieri. Vaše rozhodnutie neovplyvňuje našu suverenitu,“ uviedol slovenský premiér s tým, že Fialova vláda je na Slovensku vždy vítaná.

Fiala sa v posledných mesiacoch a týždňoch dostal na titulky po celej Európe s oznámením o kulminácii čoraz mrazivejších vzťahov.

„Spolupráca so Slovenskom je dôležitá a je v našom záujme, aby sme mali lepšie vzťahy. Zásadné názorové rozdiely v kľúčových zahraničnopolitických otázkach, akým je stretnutie ministra zahraničných vecí SR s ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie, však nemôžu byť ignoroval,“ povedal Fiala (ODS). napísal V stredu o X.

„Preto nepovažujeme za vhodné viesť v najbližších týždňoch medzivládne konzultácie s vládou SR. Rozhodli sme sa odložiť plánované rokovania a slovenskú stranu sme o tom už informovali,“ dodal premiér.

Fiala a Fico sa vlani v novembri dohodli na pokračovaní pravidelných medzivládnych konzultácií, ktorých ďalšie kolo je naplánované na jar tohto roku.

Nedávne udalosti nepodporili Figove zahraničnopolitické rozhodnutia jeho vlády, ktoré boli podľa neho snahou o mier, bez vylúčenia proruských sympatií.

Slovensko prejavilo väčšie zblíženie s Ruskom a v sobotu sa na konferencii v Turecku stretol slovenský minister zahraničných vecí Juraj Planár s šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.

Proruské postoje vyslovil nielen Planer, ale aj Fico, ktorý tvrdil, že Západ nepodporuje mier na Ukrajine a démonizuje ruského prezidenta Vladimira Putina.

READ  Beretiniho vynechali z daviscupového kádra Talianska na zápas proti Slovensku

Hoci Česko silne podporuje Ukrajinu, vrátane nedávneho naliehania na rôzne krajiny EÚ, aby poslali státisíce bômb do Kyjeva, Figo počas svojej nedávnej predvolebnej kampane prisahal, že už „už nepošle na Ukrajinu guľku“. Vlny vyvolal aj to, keď požiadal Ukrajinu, aby postúpila územie inváznym ruským silám s cieľom ukončiť vojnu.

Ohlasy v Bratislave

Bývalý minister zahraničných vecí SR a kandidát na prezidenta Ivan Gorkoc na túto správu reagoval, že situáciu označil za „bezprecedentnú“, no pochopiteľnú:

“Slovenská strana nesie plnú zodpovednosť za zhoršenie vzťahov s Českou republikou. Vláda Roberta Figa vedie k izolácii Slovenska, páli mosty so susedmi, odstraňuje spojencov a vážne poškodzuje národné záujmy,“ uviedol Gorkoc na Instagrame.

Korčok, skúsený prozápadný diplomat, je v súčasnosti hlavným súperom Ficovho koaličného partnera Petra Pellegriniho v slovenských prezidentských voľbách.

Aktuálne prieskumy naznačujú, že Pellegrini vyhrá preteky v druhom kole (6. apríla), no rozdiel medzi ním a Gorkom sa postupne sťahuje.

Michal Šimečka, líder Liberálneho Progresívneho Slovenska (PS). reagoval Podobne aj Figovým konaním sa Slovensko pomaly stáva „čiernou dierou“ Európy.

„Je to veľká hanba a škoda pre naše vzájomné vzťahy. Reálne je to asi najhorší moment od vzniku samostatných republík (Česká republika a Slovensko).

(Spracovala Aneta Zachová | Euractiv.cz, Natália Silenská | Euractiv.sk – Nathalie Weatherald, Alice Taylor)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu o voľbách do EÚ 2024

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close