Hlavné správy

Vedúci jadrovej agentúry OSN pricestoval do Iránu

Teherán 24. augusta (TASR) – V pondelok navštívil Irán generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) Rafael Grossi. Podľa AP chce požiadať iránske orgány o prístup na miesta, kde sa údajne nachádza neohlásený jadrový materiál.

Grossi je naplánovaný na rozhovory s iránskymi predstaviteľmi v utorok a stredu.

Hovorca Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Behruz Kamalvandi v nedeľu uviedol, že OSN v súčasnosti žiada prístup k týmto dvom miestam. Jeden sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Teheránu a druhý v blízkosti mesta Isfahán vo vnútrozemí.

20. augusta Spojené štáty oficiálne začali proces aktivácie kontroverzného mechanizmu zameraného na obnovenie sankcií OSN voči Iránu. Podľa USA Irán porušil jadrovú dohodu z roku 2015, z ktorej USA v roku 2018 jednostranne odstúpili.

Ostatné strany dohody – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko – odsúdili najnovšie kroky Spojených štátov. Podľa nich nemôžu Spojené štáty odstúpiť od dohody a potom na obnovenie sankcií použiť rezolúciu OSN, ktorá dohodu schválila.

Minulý rok Irán začal porušovať niektoré ustanovenia dohody v reakcii na opätovné uloženie sankcií USA.

Podľa Teheránu je Grossiho návšteva príležitosťou na zlepšenie spolupráce medzi MAAE a Iránom a nemá nič spoločné s úsilím USA obnoviť medzinárodné sankcie.

JCPOA v roku 2015 je výsledkom dohody medzi Iránom a Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA. Zrušila medzinárodné sankcie proti Teheránu výmenou za záväzok, že Irán nebude pokračovať vo vývoji jadrových zbraní.

READ  Biden odmietol Trumpov návrh na odloženie tretej debaty na 29. októbra

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close