Hlavné správy

Vedúci jadrovej agentúry OSN pricestoval do Iránu

Teherán 24. augusta (TASR) – V pondelok navštívil Irán generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) Rafael Grossi. Podľa AP chce požiadať iránske orgány o prístup na miesta, kde sa údajne nachádza neohlásený jadrový materiál.

Grossi je naplánovaný na rozhovory s iránskymi predstaviteľmi v utorok a stredu.

Hovorca Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Behruz Kamalvandi v nedeľu uviedol, že OSN v súčasnosti žiada prístup k týmto dvom miestam. Jeden sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Teheránu a druhý v blízkosti mesta Isfahán vo vnútrozemí.

20. augusta Spojené štáty oficiálne začali proces aktivácie kontroverzného mechanizmu zameraného na obnovenie sankcií OSN voči Iránu. Podľa USA Irán porušil jadrovú dohodu z roku 2015, z ktorej USA v roku 2018 jednostranne odstúpili.

Ostatné strany dohody – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko a Rusko – odsúdili najnovšie kroky Spojených štátov. Podľa nich nemôžu Spojené štáty odstúpiť od dohody a potom na obnovenie sankcií použiť rezolúciu OSN, ktorá dohodu schválila.

Minulý rok Irán začal porušovať niektoré ustanovenia dohody v reakcii na opätovné uloženie sankcií USA.

Podľa Teheránu je Grossiho návšteva príležitosťou na zlepšenie spolupráce medzi MAAE a Iránom a nemá nič spoločné s úsilím USA obnoviť medzinárodné sankcie.

JCPOA v roku 2015 je výsledkom dohody medzi Iránom a Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA. Zrušila medzinárodné sankcie proti Teheránu výmenou za záväzok, že Irán nebude pokračovať vo vývoji jadrových zbraní.

READ  Najlepšie motocyklové cesty na Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close