Ekonomika

Figova proruská strana vedie v prieskumoch slovenského septembrového prieskumu agentúry Reuters

(Reuters) – Strana Smar-SD bývalého slovenského premiéra Roberta Fica sa prvýkrát po dvoch rokoch dostala do čela prieskumov verejnej mienky a požaduje ukončenie vojenskej pomoci susednej Ukrajine.

Voľby by sa mali konať v septembri po tom, ako stredopravý koaličný kabinet v decembri neuspel v hlasovaní o nedôvere pre roztržky medzi vládnucimi stranami, členským štátom NATO a EÚ.

Prieskum agentúry IPSOS pre spravodajský web Dennikn.sk zverejnený v piatok ukázal, že Ficov Smer-SD, resp. Smer-sociálna demokracia, tesne predbehol stranu Hlas so ziskom 16,2 % hlasov. Stredová frakcia, ktorá sa odtrhla od Smara, 16%.

Prieskum medzi 1017 respondentmi sa uskutočnil 7. až 9. marca, informoval Dennikn.sk.

Smar začal čoraz ostrejšiu rétoriku proti Bruselu a tomu, čo Figo nazval „západnou propagandou“.

Minulý mesiac Figo povedal, že „ukrajinskí fašisti“ začali vojnu na Ukrajine v roku 2014 a že Ukrajina si nemôže vziať späť Krym, ktorý anektovalo Rusko.

Slovenská politická scéna je čoraz viac rozdelená, keďže v septembri má šancu získať kreslo v parlamente celkovo deväť strán, vrátane Demokratickej strany, ktorú v utorok založil súčasný premiér Eduard Heger. Získala 4,8 % hlasov, čo je pod hranicou 5 % na získanie mandátov.

Aj keď získa veľký počet hlasov, Fico môže len ťažko hľadať koaličných partnerov mimo krajne pravicovej Republikánskej strany.

Ak Fico a krajne pravicový či liberálno-konzervatívny tábor nezískajú väčšinu, po voľbách môže byť kráľom strana Hlas.

Súčasná vláda výrazne podporuje Ukrajinu v jej obrane proti Rusku, posiela do Kyjeva zbrane a uvažuje o výmene svojich uzemnených stíhačiek MiG-29.

Figo bol premiérom v rokoch 2006-2010 a 2012-2018.

Po masových protestoch proti korupcii na vysokých miestach po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice bol nútený odstúpiť v prospech vtedajšieho straníckeho kolegu a súčasného lídra Hlasu Petra Pellegriniho.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close