šport

Futbal: Futbalový rozohrávač Lobotka je srdcom osudu Slovenska

(Reuters) – Pôsobivá práca Stanislava Lobotku na ihrisku zostala do značnej miery nepovšimnutá, no stredopoliar bude kľúčovým členom kádra Slovenska na ME v Nemecku.

Lobotka (29) figuroval vo všetkých 38 zápasoch za Neapol, keď vyhral titul Serie A 2022-23, a zatiaľ čo Victor Osimhen, Giovanni Di Lorenzo a Kwicha Kvaradskelia vzbudili veľa chvály, vplyv Slovenska bol silný.

Na začiatku svojej kariéry ho porovnávali s Chorvátom Lukom Modričom a bývalým stredopoliarom Španielska a Barcelony Xavim a v kampani za víťazstvom Neapolu bol na čele štatistík prihrávok, pričom žiadny hráč v talianskej lige nedokázal prekonať jeho úspešnosť 94,2 %.

Vtedajší tréner Barcelony Xavi dal v marci pri rozprávaní o Lobotkovi jemnú radu.

„Páči sa mi Lobotka, je dobrý v zostave, nestráca loptu. Rád by som ho videl v klube, akým je Barca,“ povedal novinárom.

Neapol minul 23 miliónov eur (24,75 milióna dolárov), aby podpísal Lobotku v januári 2020 na radu svojho bývalého kapitána a slovenského reprezentanta Mareka Hamšíka.

Začiatok bol pomalý, ale keď o rok neskôr prišiel tréner Luciano Spalletti a rozhodol sa postaviť svoju stranu okolo drobného stredopoliara, hráč výzvu prijal.

Od svojho debutu v roku 2016 je neoddeliteľnou súčasťou svojho národného tímu, nazbieral 54 zápasov a strelil štyri góly.

Kľúčový je jeho vzťah so slovenským talianskym trénerom Francescom Calzonom, ktorý mal posledné štyri mesiace sezóny 2023/24 v Neapole dvojité povinnosti, takže s Lobotkom v tom čase pracoval takmer každý deň.

Keď hráčovi otec zomrel len niekoľko hodín pred septembrovým zápasom kvalifikácie o Euro 2024 v Portugalsku, rozhodol sa hrať, čím si vyslúžil pochvalu od svojho trénera.

„Som nadšený zo spolupráce so Stanom, skvelým hráčom, ale aj skvelým človekom,“ povedal Calzona.

READ  Pripravený, útočník na titulnú štvrťhodinu v Peel

Silný výkon na Eure posilní jeho reputáciu, no je kľúčový aj pre slovenské bohatstvo. Ak bude hrať dobre, budú hrať dobre aj oni. Aj keď je to hore nohami.

Lobotka debutoval medzi profesionálmi v slovenskom AS Trenčín a v rokoch 2013/14 mal hosťovanú sezónu v rezerve Ajaxu Amsterdam, ale nikdy nefiguroval v seniorskom tíme.

Pred prestupom do Neapola v januári 2020 absolvoval dve sezóny v dánskom Nordsjælland a tri sezóny v Celte Vigo v Španielsku.

(1 USD = 0,9292 eura)

(Správa Nick Said; strih Toby Davies)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close