Veda

Galaktický tanec odhaľuje, že vesmír je menší, než sme si mysleli

Kolaps galaxií do jedného obrovského zhluku galaxií. Po vstupe do skupiny tieto galaxie vykazujú modrý posun v porovnaní s centrálnou galaxiou. Poďakovanie: Dr. Shihong Liao

Štúdia využívajúca údaje Sloan Digital Sky Survey naznačuje, že vesmír môže byť menší, než sa predpokladalo, čo spochybňuje tradičné kozmologické modely analýzou pohybov satelitných galaxií okolo obrovských zhlukov.

V štandardnom kozmologickom modeli sa formovanie kozmologických štruktúr začína vznikom menších štruktúr, ktoré následne podliehajú hierarchickému zlučovaniu, čo vedie k vytvoreniu väčších systémov. S pribúdajúcim vekom vesmíru obrovské zhluky a kopy galaxií, ktoré sú najväčšími systémami, narastajú na hmote a dynamickejšie dosahujú stav pokoja.

Pohyby satelitných galaxií okolo týchto zhlukov a zhlukov poskytujú cenné informácie o stave ich zloženia. Pozorovania takéhoto pohybu poskytujú dôležité informácie o veku vesmíru.

Pomocou verejných údajov z prieskumu Sloan Digital Sky Survey (SDSS) výskumný tím vedený profesorom Qi Guo z Národných astronomických observatórií Čínskej akadémie vied (NAOC) analyzoval dynamiku satelitných párov okolo obrovských zhlukov galaxií. Zistenia tímu naznačujú, že vesmír môže byť mladší, ako predpovedal model LCDM s Planckovými kozmologickými parametrami.

Táto štúdia bola publikovaná v r prírodná astronómia Dňa 22. januára.

Kumulatívny podiel korelovaných párov ako funkcia uhla tolerancie

Kumulatívny podiel korelovaných párov ako funkcia uhla tolerancie. Poďakovanie: Dr. King Gu

Výskumníci skúmali pohyb satelitných párov umiestnených na opačných stranách obrovských zhlukov galaxií pomocou ich rýchlosti posunu od centrálnej galaxie pozdĺž línie pohľadu. Objavili významný prebytok párov vykazujúcich korelované posuny rýchlosti v porovnaní s pármi vykazujúcimi nekorelované posuny rýchlosti.

„Počet korelovaných satelitných párov naznačuje prítomnosť nedávno pribúdajúcich alebo kolabujúcich satelitných galaxií,“ povedal profesor Qi Guo, zodpovedajúci autor článku.

Tento prebytok sa zistil aj v aktualizovaných kozmologických simuláciách, ale veľkosť tohto efektu bola oveľa menšia ako pozorovania. Významný rozdiel medzi pozorovaniami a simuláciami naznačuje, že obrovské zhluky galaxií sú v skutočnom vesmíre menšie.

READ  Bieli trpaslíci nosia vo svojej atmosfére rozdrvené mŕtvoly planét

Dr. King Gu povedal: „Keďže vek obrovských zhlukov galaxií môže úzko súvisieť s vekom vesmíru, tieto zistenia naznačujú mladší vesmír ako ten získaný z kozmického mikrovlnného pozadia (CMB) Planck Collaboration.“ , prvý autor príspevku.

Tieto zistenia predstavujú výzvu pre súčasné kozmologické modely a môžu poskytnúť cenné poznatky o probléme Hubbleovho stresu.

Odkaz: „Mladý vesmír vyplývajúci z korelácií satelitných párov z pozorovaní obrovských kôp galaxií SDSS“ od Qing Gu, Qi Guo, Marius Cotun, Shi Shao, Wenxiang Pei, Wenting Wang, Liang Gao a Ji Wang, 22. januára 2024, prírodná astronómia,
DOI: 10.1038/s41550-023-02192-6

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close