Zábava

Google Doodle oslavuje národný deň Rakúska

Dnešné sviatočné logo Google vzdáva hold Rakúsku, ktoré oslavuje svoj národný deň. Tento dátum je historicky významný, keďže ide o deň, keď v roku 1955 rakúsky parlament prijal prelomové rozhodnutie o zakotvení neutrality krajiny prostredníctvom ústavného zákona. O desaťročie neskôr, v roku 1965, bol 26. október zákonom oficiálne vyhlásený za „štátny sviatok“, za deň veľkej hrdosti a významu pre rakúsky ľud.

Rakúsko, konfederácia deviatich spolkových krajín, má Viedeň ako hlavné mesto, najväčšie mesto a významnú spolkovú krajinu. Z geografického hľadiska má Rakúsko spoločné hranice s Nemeckom na severozápade, Českou republikou na severe, Slovenskom na severovýchode, Maďarskom na východe a Slovinskom a Talianskom na juhu. Na západe hraničí so Švajčiarskom a Lichtenštajnskom.

História krajiny je poznačená kľúčovými momentmi, vrátane jej úlohy v prvej svetovej vojne. Po atentáte na rakúsko-uhorského dediča cisára Františka Ferdinanda vyhlásil cisár František Jozef v roku 1914 vojnu Srbsku, čo nakoniec viedlo k vypuknutiu prvej svetovej vojny. Neúspech a rozpad impéria otvorili v roku 1918 cestu Nemecko-rakúskej republike, ktorá sa neskôr v roku 1919 stala prvou rakúskou republikou. Astrofašistická diktatúra vznikla za Engelberta Dollfussa v roku 1934 počas medzivojnového obdobia. Začlenenie Rakúska do nacistického Nemecka dosiahol Adolf Hitler v roku 1938, rok pred vypuknutím druhej svetovej vojny, so štatútom subnárodnej jednotky. Po oslobodení v roku 1945 a desaťročí spojeneckej okupácie však Rakúsko opäť získalo svoju suverenitu a v roku 1955 vyhlásilo trvalú neutralitu.

Rakúsky politický systém je vybudovaný na parlamentnej zastupiteľskej demokracii s ľudovo voleným prezidentom ako hlavou štátu a kancelárom, ktorý slúži ako hlava vlády a výkonný riaditeľ. Niektoré z veľkých miest v Rakúsku zahŕňajú Viedeň, Graz, Linz, Salzburg a Innsbruck. Národ sa v roku 2021 nachádza na 17. mieste v HDP na obyvateľa a celosvetovo na 25. mieste v indexe ľudského rozvoja, čo odráža vysokú životnú úroveň.

READ  Súťaž filmového festivalu v Karlových Varoch zahŕňa „Blagove lekcie“, „Citizen Saint“ - Variety

Rakúsko je od roku 1955 členom rôznych medzinárodných organizácií vrátane Organizácie Spojených národov a od roku 1995 Európskej únie. Hostí organizácie ako OBSE a OPEC a je zakladajúcim členom OECD a Interpolu. Rakúsko okrem toho v roku 1995 podpísalo Schengenskú dohodu a v roku 1999 prijalo menu euro, čím ešte viac upevnilo svoju pozíciu na európskom kontinente.

Charakteristickou črtou rakúskej histórie po 2. svetovej vojne je zaobchádzanie s ním zo strany spojeneckých síl. Bola rozdelená na americkú, britskú, francúzsku a sovietsku zónu, ktorú spravovala Spojenecká komisia pre Rakúsko. Rakúsku vládu sociálnych demokratov, konzervatívcov a komunistov uznali západní spojenci v roku 1945, čím sa vyhli rozdeleniu krajiny, pôvodne okupovanej Nemeckom a oslobodenej spojencami.

15. mája 1955 Rakúsko znovu získalo úplnú nezávislosť uzavretím Rakúskej štátnej zmluvy so štyrmi okupačnými mocnosťami. Potom, 26. októbra 1955, po stiahnutí všetkých okupačných vojsk, Rakúsko prostredníctvom parlamentu vyhlásilo svoju „trvalú neutralitu“. Tento deň sa stal národným dňom Rakúska, významným a váženým štátnym sviatkom.

Pri tejto špeciálnej príležitosti posielame náš srdečný pozdrav do Rakúska, „Šťastný štátny sviatok, Rakúsko! Einen schönen Nationalfeiertag, Österreich!“ Nech sa národu aj naďalej darí a oslavuje svoju bohatú históriu a prínos svetu.

Prečítajte si tiež: Google Doodle Pocta nigérijskej futbalovej ikone Rashidi Yekini

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close