Svet

Hamas tvrdí, že akceptoval plán prímeria v Gaze podporovaný OSN, USA citujú „znamenie dôvery“

Tel Aviv: Hamas prijíma rezolúciu OSN podporujúcu plán na ukončenie vojny s Izraelom v Gaze a je pripravený rokovať o ďalších podrobnostiach, uviedol v utorok (11. júna) vysoký predstaviteľ palestínskej militantnej skupiny, americký minister zahraničných vecí. Spoľahlivé znamenie.

Katarskí a egyptskí sprostredkovatelia však nedostali formálne odpovede od Hamasu ani Izraela na návrh OSN o prímerí, povedal agentúre Reuters predstaviteľ blízky rozhovorom a obe strany v utorok navrhli, či návrh vyhovuje ich cieľom v konflikte, čo vyvolalo pochybnosti. či je pravý. Posun smerom k dohode.

Diskusie o povojnových plánoch pre Gazu budú pokračovať počas nasledujúcich dvoch dní, povedal minister zahraničných vecí Anthony Blinken v Tel Avive po rozhovoroch s izraelskými lídrami.

Blinken sa v utorok stretol s izraelskými predstaviteľmi v snahe ukončiť osemmesačnú izraelskú vzdušnú a pozemnú vojnu proti Hamasu, ktorý zdecimoval Gazu.

Pred Blinkenovou cestou Izrael aj Hamas zopakovali tvrdé postoje, ktoré prelomili predchádzajúce kolo sprostredkovania prímeria, zatiaľ čo Izrael začal útoky v strednej a južnej Gaze, ktoré sú jedným z najkrvavejších vo vojne.

Bidenov návrh by zahŕňal prímerie a postupné prepúšťanie rukojemníkov výmenou za Palestínčanov uväznených v Izraeli, čo by nakoniec viedlo k trvalému ukončeniu vojny.

V utorok Sami Abu Zuhri, vysoký predstaviteľ Hamasu so sídlom mimo Gazy, povedal, že akceptuje rezolúciu o prímerí a je pripravený rokovať o konkrétnych podrobnostiach.

To by si vyžadovalo úplné stiahnutie izraelských jednotiek z Gazy a recept na výmenu rukojemníkov v Gaze za Palestínčanov uväznených v Izraeli, povedal agentúre Reuters.

„Americká administratíva čelí skutočnej skúške plnenia svojich záväzkov pri implementácii rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a prinútení okupácie k okamžitému ukončeniu vojny,“ povedal Abu Zuhri.

Blinken povedal, že vyhlásenie Hamasu je „sľubným znamením“, ale od vedenia Hamasu v Izraelom obliehanej Gaze je potrebné definitívnejšie slovo. „Na tom záleží a to je to, čo ešte nemáme.“

READ  Odmietnutie venezuelských prisťahovalcov sa zmocňuje Latinskej Ameriky

Po tom, čo Blinken odišiel do Jordánska, vysoký predstaviteľ izraelskej vlády, ktorý si neželal byť identifikovaný, povedal, že zverejnený návrh pomôže Izraelu dosiahnuť jeho vojnové ciele.

Predstaviteľ zopakoval dlhodobý postoj Izraela, že vojenské a riadiace kapacity Hamasu v Gaze by mali byť zničené a rukojemníci budú oslobodení spolu s Gazou, pričom Izrael nepredstavuje žiadnu budúcu hrozbu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close