Svet

Hamas tvrdí, že izraelský návrh nespĺňa palestínske požiadavky, ale o ňom sa uvažuje

USA tvrdo naliehajú na prímerie po tom, čo svojmu spojencovi Izraelu povedali, aby chránil civilistov v Gaze a poskytoval viac pomoci na zabránenie hladomoru.

Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vo Washingtone uviedol, že deň predtým bolo do Gazy povolených 400 nákladných vozidiel s pomocou, čo opísal ako najviac od začiatku vojny pred šiestimi mesiacmi. Povedal, že Hamas dostal dobrú ponuku na prímerie a mal by ju prijať.

Izrael tvrdí, že pomoc sa po medzinárodnom tlaku na zvýšenie prístupu do Gazy rýchlo presúva, ale jej množstvo je sporné a OSN tvrdí, že je stále hlboko pod minimom na uspokojenie humanitárnych potrieb.

Invázia do Rafahu

Izrael tento týždeň po mesiacoch bojov stiahol väčšinu svojich pozemných jednotiek z južného pásma Gazy, no stále tvrdí, že plánuje spustiť ofenzívu na južnej hranici Gazy s Egyptom, Rafahu, kde sa teraz ukrýva viac ako polovica obyvateľov Gazy.

Ako jeden z prvých náznakov pevných príprav na pozemnú ofenzívu izraelské médiá v utorok informovali, že izraelské ministerstvo obrany pred evakuáciou mesta kupuje 40 000 stanov.

Spojené štáty varovali Izrael, aby neútočil na Rafah pre vysoké riziko civilných obetí, a Biely dom v utorok uviedol, že americkí a izraelskí predstavitelia sa o pár týždňov osobne stretnú, aby túto záležitosť prediskutovali.

„Neočakávam, že pred týmito rozhovormi budú podniknuté nejaké kroky, a nevidím v tomto smere nič okamžité… Veríme, že veľké vojenské operácie v Rafahu budú veľmi nebezpečné pre civilné obyvateľstvo. “ povedal Blinken novinárom vo Washingtone.

READ  Zástupca lekárskeho koordinátora - Turecko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close