Svet

Toryoví poslanci uvažujú o svojom osude vo všeobecných voľbách v roku 2024 po predvolebnej výzve Rishi Sunaka

V zúfalých hodinách krátko po tom, čo Rishi Sunak v stredu prekvapivo oznámil volebné vyhlásenie, bolo vidieť frustrovaných konzervatívcov, ktorí vo Westminsteri premýšľali o svojom osude.

Vládneho ministra bolo vidieť, ako strčil svoju oficiálnu červenú zložku na svoje opozičné číslo, s ktorým sa dostal do konfliktu. „Teraz to možno máš,“ povedal.

V čajovniach a krčmách parlamentu v Londýne bol hmatateľný pocit rezignácie. Jeden zo 70 toryovských poslancov, ktorí stáli dole, objal kolegu labouristov. „Dobrý čas. Toto všetko je tvoje.“ Roztiahli ruky po miestnosti.

Keďže konzervatívci zaostávajú o 20 bodov, čo je najväčší rozdiel pre úradujúcu stranu od začiatku volieb, Chungova prekvapivá predvolebná výzva zanechala mnohých jeho vlastných poslancov šokovaných, znepokojených a niekedy aj nahnevaných.

Predpokladali, že predseda vlády zvolí jesenné hlasovanie, čím poskytne čas na to, aby sa hospodárska obnova prefiltrovala medzi verejnosť, aby odleteli deportačné lety do Rwandy a aby sa labouristi podrobili skúmaniu bieleho odlesku.

Plán usporiadať voľby v júli bol prísne stráženým tajomstvom, pričom Sunak veril, že rozhodnutie začal vážne zvažovať už mesiac predtým. Konzervatívni zasvätení hovoria, že sa konečne rozhodol po komunálnych voľbách.

Toto rozhodnutie však rozdelilo jeho poradcov, pričom Isaac Levitow, volebný stratég, ktorý pomohol Borisovi Johnsonovi získať 80-člennú väčšinu, navrhol, aby počkal do jesene.

Iní na čele s podpredsedom vlády Oliverom Dowdenom sa domnievali, že predseda vlády nemôže čakať. Už si uvedomili, že ekonomické oživenie nebolo také rýchle, ako dúfali, a že vláda pravdepodobne nedostane úver, keď inflácia klesne a úrokové sadzby sa znížia.

Rozumie sa tiež, že je znepokojený tým, že sa zdá, že Sunak lipne na moci a chce uskutočniť voľby podľa vlastných predstáv.

READ  Arménsky premiér varoval pred tureckými intervenciami v Náhornom Karabachu

Jeho blízki spolupracovníci priznali, že to nie je irónia pre niektorých vysokých konzervatívcov, ktorí sledovali dažďom zmáčaný prejav premiéra zmáčaný zvukom novej labouristickej hymny D:Ream's Things v obave, že sa situácia môže na jeseň ešte zhoršiť. Už to môže byť len lepšie.

Konzervatívny poradca, ktorý sa po vyhlásení opýtal, či boli júlové voľby dobrý nápad, odpovedal: „Je to katastrofa. Nerozumiem tomu. Ďalší povedal jednoducho: „Nie.“

Nie všetci konzervatívci sú veľkí porazení. Dokonca aj medzi tými, ktorí si mysleli, že letné voľby boli chybou, je veľa takých, ktorí sú odhodlaní bojovať a doma robia, čo môžu, aby povzbudili voličov, aby ich podporili, aj keď obraz krajiny vyzerá pochmúrne.

grafika poslancov

Vedúci poslanec na okraj povedal: „Určite s tým budem bojovať a neverím, že sa vzdávam, ako sa zrejme rozhodol urobiť premiér.“

Ďalší poslanec s ostrím noža bol pripravený prijať hovor. „Myslím si, že sú kolegovia, ktorí môžu stratiť viac ako ja, a môžu mať pocit, že je to trochu nejednoznačné,“ povedal poslanec a poukázal na to, že Sunak sa málo zamýšľal nad zamestnaním a finančnými možnosťami pre svojich evakuovaných vojakov.

Iní boli viac nadšení. Jeden uvítal tento krok a povedal, že Sunak „mohlo skrachovať“ a dodal: „Vyzerá to statočne, chytí labouristov a lety do Rwandy sa môžu uskutočniť počas kampane. Čas je kratší ako skutočný let, je tu mierna výhoda, ako sa tam dostať Pred voľbami nelietajú žiadne lety.“ súhlasil Sunak.

Vyhnite sa minulej inzercii v newsletteri

Ďalší navrhol, že to bol „veľmi úctyhodný motív“, aby sa premiér pokúsil znížiť straty a zbaviť labouristov väčšinu.

Kombinácia predtým považovaných za bezpečné útočisko sa teraz zdá byť okrajová a výpadok pozemných jednotiek pripravených zaklopať na dvere znepokojil aj tých najoptimistickejších poslancov.

Bývalý minister varoval, že strana sa bude snažiť inšpirovať rozčarovaných aktivistov, ktorí v posledných dvoch komunálnych voľbách prišli o svoje kreslá v zastupiteľstve.

Zatiaľ čo niektorí poslanci zrušili dovolenky, aby sa pripravili na voľby, viac ako jeden priznal, že sa drží svojich plánov napriek tomu, že svoju cestu príliš nepropagovali.

Steve Baker, ktorý by mohol prísť o miesto v High Wycombe, povedal, že sa rozhodol nezrušiť žiadne plány na školský polrok. „Môžem vám povedať, že budem pokračovať vo svojich plánoch.“

Určitá frustrácia z premiérky bola evidentná ešte predtým, ako stanovila dátum, pričom Tory biči naznačili, že si mysleli, že počet listov potrebných na spustenie hlasovania o dôvere sa „blíži“. Nie je jasné, či to bol faktor v Sunakovom rozhodnutí.

V každom prípade, čas sa pre rebelov kráti a jeden toryovský backbencher povedal: „Je príliš neskoro. Mohli by sme mať vodcovskú súťaž, ale to by nič neznamenalo. Kráľ už súhlasil s voľbami.“

Pochmúrnu reakciu na vyhlásenie toryovských volieb odzrkadľovalo miesto prvého predvolebného mítingu strany v stredu večer – zadná miestnosť na najvyššom poschodí centra ExCeL vo východnom Londýne.

V reakcii na výzvu svojich straníckych predsedov sa asi 100 aktivistov spolu s väčšinou kabinetu a premiérovou manželkou predierali hustým dažďom, aby zamávali transparentom a vytvorili pozadie. Sunak vyšiel na pódium okolo 20:00 a mal oblečené nohavice premočené dažďom, keď hovoril pred Downing Street.

Ale uprostred neustáleho smiechu kabinetu, v niektorých prípadoch navrhnutých špeciálne pre kamery, niektorí nedokázali skryť svoj smútok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close