Svet

Turecké opozičné strany vymenovali Kiličdaroglua za svojho prezidentského kandidáta Volebné správy

Šesťkoalícia oznámila Kemala Kilicdaroglua ako svojho spoločného kandidáta pre prezidentské voľby 14. mája.

Turecký opozičný líder Kemal Kilicdaroglu bol v kľúčových prezidentských a parlamentných prieskumoch označený za hlavného vyzývateľa prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana po dňoch bojov šesťkoalície o nomináciu.

„Náš stôl je stolom mieru. Naším jediným cieľom je priviesť krajinu k dňom prosperity, mieru a šťastia,“ povedal líder Republikánskej strany (CHP) Kilicdaroglu približne 2000 ľuďom zhromaždeným v pondelok v Ankare.

Líder druhej najväčšej strany v krajine má za cieľ poraziť prezidenta v tesnom súboji 14. mája.

Koalícia uviedla, že voľby, ktoré mnohí považujú za najdôslednejšie v 100-ročnej histórii republiky, zvrátia mnohé z Erdoganových politík v oblasti ekonomiky, občianskych práv a zahraničných vecí.

Kilicdaroglu (74) by mohol využiť roky hospodárskej krízy a prudko stúpajúcej inflácie, ktoré priniesli kritiku za reakciu vlády na minulomesačné ničivé zemetrasenia, ktoré na juhu krajiny zabili viac ako 46 000 ľudí.

Niektorí však pochybujú, že by bývalý ekonóm, ktorý je vysoko hodnotený ako bojovník proti korupcii, dokázal poraziť Erdogana, najdlhšie slúžiaceho lídra Turecka.

Snahy o sprostredkovanie

Päť strán opozičnej koalície v piatok prijalo Kiličdarogluovu kandidatúru, no aliancia sa rozdelila po tom, čo Merel Aksenerová, šéfka tureckej pravicovej strany IYI ​​varovala, že spoločný kandidát riskuje prehru vo voľbách.

Ostatných päť strán neprijalo navrhovaných prezidentských kandidátov strany IYI – starostov Istanbulu a Ankary CHP, Ekrem Imamoglu a Mansur Yavasa.

Sinem Koceoglu z Al-Džazíry, ktorý informoval z Ankary, uviedol, že Kilicdaroglu „prehral takmer všetky voľby“. Jeho popularita však vzrástla po tom, čo v roku 2017 viedol „pochod za spravodlivosť“ z Ankary do Istanbulu na protest proti zásahom proti novinárom a akademickej obci po pokuse o prevrat.

READ  Emiráty, výkrik bolesti princeznej Latifa: „Môj otec ma držal ako rukojemníka v Dubaji“

Kosoglu povedal, že strana IYI bola proti nominácii po tom, čo prieskumy verejnej mienky ukázali, že s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrajú Imamoglu a Yavas.

Po napätých 72 hodinách sa aliancia v pondelok znovu stretla a prijala návrh IYI, aby Imamoglu a Yavas boli vymenovaní za viceprezidentov.

Kilicdaroglu vo svojom prejave uviedol, že päť ďalších opozičných lídrov bude tiež pôsobiť ako podpredsedovia.

Turecká prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP) uviedla, že Kılıçdaroğlu v prezidentských voľbách môže podporiť po „jasných a transparentných rozhovoroch“.

„Naším jasným očakávaním je prechod k silnej demokracii. Ak sa dokážeme dohodnúť na základných princípoch, môžeme ho podporiť v prezidentských voľbách,“ povedal spolupredseda strany Midhat Sankar v priamom prenose súkromnej televízie Haberturk.

Turecká opozícia užšie spolupracuje od víťazstva v kľúčových samosprávach vrátane Istanbulu a Ankary od Erdoganovej strany AK v miestnych voľbách v roku 2019.

Nejednotnosť v rámci opozičnej koalície však vyvolala pochybnosti o schopnosti Erdogana využiť eróziu popularity, ktorú ukazujú prieskumy verejnej mienky.

Opozícia neuspela v predchádzajúcich národných hlasovaniach, aby postavila vážnu výzvu Erdoganovi, ktorý je pri moci už dve desaťročia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close