Svet

Somálski poslanci sa pripravujú na voľbu nového prezidenta

Novozvolený somálsky parlament sa po prvý raz zišiel v sobotu, čím sa vojnou zničená krajina o krok priblížila k dokončeniu ťahaníc o vymenovanie nového prezidenta.

Voľby v Somálsku sa riadia zložitým nepriamym modelom, v ktorom štátne zákonodarné zbory a zástupcovia kmeňov volia zákonodarcov do národného parlamentu, ktorí volia prezidenta.

Takmer 300 zákonodarcov sa vo štvrtok ujalo úradu – už s viac ako ročným oneskorením – po búrlivom procese hlasovania, ktorý bol poznačený smrteľným násilím a bojom o moc medzi súčasným prezidentom a premiérom.

Medzinárodní partneri – vrátane OSN, misie Africkej únie v Somálsku, Európskej únie a mnohých zahraničných vlád – tento vývoj privítali.

Pred voľbou nového prezidenta sa v sobotu zišla Dolná snemovňa, aby vybrala rečníkov do dolnej a hornej komory.

Termín voľby nového prezidenta ešte nie je určený.

Parlamentné voľby sa mali skončiť skôr, ako sa vo februári 2021 skončí funkčné obdobie prezidenta Mohammeda Abdullahiho Mohammeda.

Politické boje však tento proces zastavili a prezidentov príkaz vypršal skôr, ako sa mohlo uskutočniť referendum.

Mohamed, tiež známy ako Pharmajo, sa snažil predĺžiť svoju vládu príkazom, no čelil odporu a násilnému odporu v Mogadiše, kde v uliciach bojovali súperiace politické frakcie.

Pod tlakom medzinárodného spoločenstva vymenoval premiéra Mohameda Husseina Robleho, aby hľadal konsenzus o ďalšom postupe, ale rozdiely medzi nimi brzdili pokrok.

Horký spor medzi Roble a Farmajom vyvolal obavy z ďalšej nestability v Africkom rohu, ktorý bojuje s desaťročím trvajúcim islamským povstaním a hrozbou hladomoru.

Niektoré poslanecké kreslá ešte nie sú obsadené, no zložilo prísahu dostatok zákonodarcov, aby sa volebný proces posunul vpred. Z 329 poslancov doteraz zložilo sľub 298 zákonodarcov.

V Somálsku sa za posledných 50 rokov nekonali voľby pre jednu osobu a jeden hlas.

READ  Indickí Američania sa rozlúčili s odchádzajúcim generálnym konzulom Randhirom Jaiswal India News

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close