Svet

Izrael „musí zabezpečiť urgentnú humanitárnu pomoc“ v Gaze, tvrdí ICJ

HAAG – Najvyšší svetový súd vo štvrtok nariadil Izraelu, aby bezodkladne „zabezpečil naliehavú humanitárnu pomoc“ s tým, že v Gaze „vypukol hladomor“.

„Izrael prijme všetky potrebné a účinné opatrenia na zabezpečenie poskytovania naliehavo potrebných základných služieb a humanitárnej pomoci, bezodkladne… bez prerušenia,“ uviedol Medzinárodný súdny dvor v Gaze.

„Palestínčania v Gaze už nečelia nielen riziku hladomoru, ale… hladomoru, ktorý sa pripravuje,“ uviedol súd v Haagu.

Boje vypukli 7. októbra po tom, čo militanti Hamasu zaútočili na Izrael z Gazy, uvádza sa na účte agentúry AFP založenom na oficiálnych izraelských údajoch.

Militanti tiež zajali približne 250 rukojemníkov, z ktorých 130 je podľa Izraela v Gaze, vrátane 34 predpokladaných mŕtvych.

Izraelská odvetná kampaň zabila najmenej 32 552 ľudí, väčšinou žien a detí, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze ovládanom Hamasom.

Na ICJ Juhoafrická republika obvinila Izrael zo spáchania genocídy v Gaze, čo Izrael poprel.

1948 OSN Pretória postavila Izrael pred súd s tvrdením, že porušuje svoje záväzky vyplývajúce z Dohovoru o genocíde, a naliehala na súd, aby nariadil prímerie.

Vo svojom rozhodnutí z polovice januára, ktoré sa dostalo do celosvetových titulkov, ICJ nariadil Izraelu, aby urobil všetko, čo je v jeho silách, aby zabránil genocíde počas ofenzívy v Gaze.

Súd tiež rozhodol, že Izrael by mal dostať pomoc na zmiernenie zúfalej humanitárnej situácie v Gaze.

Južná Afrika nasledovala žiadosť o nové opatrenia niekoľko týždňov po oznámení vpádu do Rafahu, ale súd odmietol uložiť dodatočné opatrenia.

Pretória sa nenechala odradiť a pokúsila sa znova – tentoraz naliehala na súd, aby zaviedol mimoriadne opatrenia „na záchranu palestínskeho ľudu, ktorý už hladuje v Gaze“.

Izrael na svoju obranu uviedol, že Južná Afrika sa „zapojila do zneužitia súdnych postupov“.

READ  USA vyžadujú negatívne testy na Covid pre cestujúcich z Číny

Sudcovia ICJ však vo štvrtok uviedli, že rozsudky z polovice januára „neriešia v plnej miere dôsledky zmien v životnom prostredí… a teda neospravedlňujú túto zmenu opatrení“.

ICJ bol vytvorený na urovnávanie sporov medzi štátmi a hoci jeho rozsudky sú právne záväzné, má len málo prostriedkov na ich presadenie.

Súd napríklad nariadil Rusku, aby zastavilo svoju agresiu proti Ukrajine, ale bezvýsledne.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close