Veda

Hľadáte najlepšie miesta na zobrazenie úplného zatmenia Slnka z 8. apríla? Možno sa budete musieť vyhnúť oblakom.

Amerika sa na to pripravuje Úplné zatmenie Slnka 8. apríla, a veľa ľudí kontroluje mapy, aby našli najlepšie miesta, kde by sa mohli pozrieť na ceste totality. Ale tí, ktorí dúfajú, že uvidia korónu a úplne tmavú popoludňajšiu oblohu, sa môžu v dôsledku aprílového počasia vyhnúť oblakom.

Úplné zatmenie Slnka naposledy prešlo dlhou cestou cez kontinentálne USA 21. augusta 2017 – Američania môžu byť prichytení pri pohľade na poludňajšiu tmu od Oregonu po Južnú Karolínu. Letná obloha zostala na väčšine miest pozdĺž cesty totality pomerne jasná.

Tí, ktorí budú budúci týždeň žiť alebo cestovať po ceste totality, nemusia mať také šťastie, pretože historické mapy počasia ukazujú, že šanca, že zažijeme bezoblačnú oblohu v tomto ročnom období, je o niečo menšia ako ideálna. V skutočnosti získať úplne jasný pohľad kedykoľvek je bližšie k výnimke ako pravidlu.

„Podľa NASA je v každom danom čase 70 % Zeme pokrytých mrakmi,“ povedal. mike augustyniakMeteorologický riaditeľ CBS Minnesota.

Nielenže sa Severná Amerika nachádza uprostred meniacich sa výkyvov počasia počas tohtoročnej slnečnej udalosti, ale meteorológovia tvrdia, že v súčasnosti sa nachádza aj jav El Niño, hoci sa ukázalo, že je chladnejšie ako zvyčajne.

„Vzorec El Niño zvyšuje pravdepodobnosť zamračeného a daždivého počasia v týchto oblastiach. Zaujímavé však je, že túto zimu a jar to tak nebolo,“ povedal Augustyniak. „Od začiatku roku 2024 sú oblasti Texas Hill Country a západný Texas suchšie ako priemer; ak tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch, bude to dobrá správa pre pozorovateľov zatmenia.“

Cesta totality je široká len asi 150 míľ a tiahne sa asi 2 500 míľ v USA od hraníc s Texasom po niekoľko posledných miest na severovýchode Maine. Zostáva len toľko miest, kde môžete sledovať celú reláciu, hoci šírka cesty bude oveľa širšia ako v roku 2017, podla nasaKeďže v tomto prechode bude Mesiac bližšie k Zemi ako vtedy.

Prinesie teda aprílový dážď kvety pre divákov? Tu je rozpis, ktoré miesta na ceste totality môžu ponúkať najlepšie vyhliadky pre lovcov zatmení.

Zatmenie vidieť v Texase, Oklahome a Arkansase

Augustyniak povedal, že počas tohto prechodného ročného obdobia, čím ďalej na juh môžete ísť, tým je pravdepodobnejšie, že počas zatmenia zažijete jasnú oblohu.

„Oblasti, ktoré zaznamenajú úplné zatmenie 8. apríla, zahŕňajú Texas Hill Country a mexické štáty Coahuila a Durango,“ povedal Augustyniak.

Samozrejme, čím južnejšie pôjdete, tým väčšia bude vaša šanca, že stretnete nielen mraky, ale aj dážď.

„Samozrejme, že jar je naša búrlivá sezóna,“ povedal Jeff RayHlavný meteorológ CBS Texas.

Ray povedal, že sa môžete takmer staviť, že budete musieť trochu prenasledovať búrku – inými slovami, urobiť navigáciu na poslednú chvíľu, aby ste sa dostali preč od blížiacich sa mrakov pri alebo blízko zatmenia v Texase. , Arkansas a Oklahoma.

„Búrky dorazia okolo dňa 8. apríla. Hovorím to preto, lebo v tomto ročnom období málokedy prejdeme týždeň na jar bez toho, aby oblasť nezasiahlo niekoľko búrok. Prídu deň predtým a odídu? Nezačnú až po tom dni? Možno o dva dni neskôr? Pozeráme sa na náš dlhý model GFS na dátum a vyzerá to, že búrka je ôsmeho,“ povedal Ray s výhradou. „Modely s dlhým dosahom sú notoricky nepresné pre ktorýkoľvek konkrétny deň. Je však veľká šanca, že búrka, ktorú model vidí, bude mať 36-hodinovú periódu, dá alebo vezme.“

V priemere je aprílový deň v Texase slnečný alebo prevažne slnečný iba 28 % času, povedal Ray. Na rozdiel od toho región zažíva väčšinou zamračené alebo úplne zamračené dni asi 36 % času v apríli.

„Veľká oblačnosť môže doraziť niekoľko dní pred búrkovým systémom, v apríli pribudlo asi 22 percent času. Je pravdepodobný určitý typ oblačnosti,“ povedal Ray. „Typický aprílový deň bude mať ráno zamračenú oblohu, potom horúčavy povedie k väčšiemu slnečnému žiareniu. Takže vaše šance na dobrý výhľad na zatmenie sú lepšie aj popoludní.“

Mapa NASA ukazuje cestu úplného zatmenia 8. apríla 2024.

NASA


Zatmenie dosiahne úplné zatmenie v blízkosti Elm Creek v Texase okolo 13:30 stredoeurópskeho času a skončí pri hraniciach s Oklahomou niekoľko minút pred 14:00 stredoeurópskeho času. Niektoré z najľudnatejších oblastí na ceste totality budú v tejto fáze od San Antonia po Bude počas. a Austin do Dallas-Fort Worth.

Jeden posledný faktor, ktorý je potrebné zvážiť, ak navštevujete oblasť – tornáda. Ray povedal, že Národný meteorologický úrad vo Fort Worthe spočítal všetky potvrdené tornáda od roku 1880 av apríli a máji zaznamenal severný Texas viac ako 1100 tornád, zatiaľ čo vo všetkých ostatných mesiacoch ich bolo okolo 900. Sú.

„V tomto 61-dňovom období bolo viac tornád ako vo všetkých ostatných dňoch v roku,“ povedal Ray, „ale počty tornád sa z roka na rok značne líšia.“

Nakoniec Ray povedal, že apríl je v Texase tradične tretím najveternejším mesiacom v roku.

„Skrátka apríl nie je najlepším ani najhorším obdobím roka na očakávanie jasnej alebo prevažne čistej oblohy. Najlepší by bol júl alebo august. Najhorší by bol január alebo február,“ povedal. „Dobrú predstavu o očakávanom počasí máme približne za sedem dní. Za štyri dni sa lepšie bavíme o načasovaní výskytu dažďa alebo búrky. Ale také je počasie, snažíme sa okolo seba šíriť chaos. nie je nezvyčajné, že my proroci vyzeráme ako blázni.“

Zatmenie vidieť v Missouri, južnom Illinois a Indiane

Zatiaľ čo mnohí ľudia pravdepodobne zamieria čo najďalej na juh, niektoré z najväčších miest Stredozápadu pravdepodobne posilnia jednodňové výlety do miest v Missouri a Illinois, pričom mnohí z nich pravdepodobne uvidia úplné zatmenie už druhýkrát za desaťročie. Je. , Malá oblasť sústredená okolo Carbondale, Illinois, bola v roku 2017 v ceste totality a tento mesiac bude opäť.

Zatiaľ čo tí v oblasti St. Louis, ktorí hľadajú oblasti na juhovýchode Missouri, nájdu historické šance na pozeranie bez mrakov porovnateľné s tými v Arkansase, tí v oblasti metra v Chicagu nájdu najlepšiu možnosť v južnej časti Illinois. Mali by ísť smerom k. ,

„Ak nemôžete urobiť výlet (do Texasu alebo Arkansasu), južné Illinois a Indiana ponúkajú najlepšiu šancu na jasnú oblohu, s priemerom 43 a, samozrejme, ak to počasie dovolí,“ povedal Said. Albert RamonHlavný meteorológ pre CBS Chicago.

Správy CBS


Pravdepodobne budú niektorí ľudia, ktorí sa rozhodnú, že 90% alebo 95% integrita je pre nich dosť dobrá. Ramon však varoval, že tí, ktorí žijú v oblasti metra v Chicagu, môžu byť vystavení väčšiemu riziku, že im výhľad zakryjú mraky.

„Na základe a široký 43-ročný priemerRamon povedal, že 8. apríl má zvyčajne 60 až 80% pravdepodobnosť oblačnosti v Chicagu a jeho priľahlých predmestiach a dodal, že podobný model bol pozorovaný v Indianapolise, kde sa oblačnosť udržala medzi 60 a 70 %.

Pohľad na zatmenie v blízkosti Veľkých jazier a Pensylvánie

Ramon povedal, že ďalším faktorom, ktorý by mohol spôsobiť, že pozorovanie pozdĺž cesty totality bude na Stredozápade výzvou, je vplyv počasia El Niño.

„Jeho prítomnosť zvyšuje pravdepodobnosť oblačnosti nad oblasťami Stredozápadu a Veľkých jazier,“ povedal Ramon. „Tento rok môže byť trochu viac oblačnosti ako zvyčajne.“

Časť celkovej cesty Veľkých jazier zahŕňa veľké časti Ohia, vrátane Clevelandu, ako aj oblasť Ontária južne od Toronta, Niagarských vodopádov a Erie v Pensylvánii. Meteorológ CBS Pittsburgh Ray Petelin Povedal, že mnohé z týchto oblastí sú pod zástupným znakom, t. j. Veľké jazerá.

„Sú známi snehom v jazernom efekte, ale sú to oblaky v efekte jazera, ktoré môžu zatmenie skryť. Erie, ktorá je na ceste totality, má v apríli v priemere iba šesť jasných dní.“ Pittsburgh , ktorá má asi 97 % šancu vidieť celkovo, má v priemere iba štyri jasné dni v apríli,“ povedal Petelin.

Animácia úplného zatmenia NASA

NASA


Petelin hovorí, že južné vetry a vyššie ako priemerné teploty prinesú 8. apríla veľkú úľavu oblasti Veľkých jazier.

Petelin povedal: „Hoci historické údaje naznačujú, že pravdepodobnosť jasného dňa je nízka, táto zima a skorá jar boli jasnejšie a teplejšie ako zvyčajne. Zostaňme v nádeji, že sa nám to podarí, keď to bude najdôležitejšie.“ počasie.“ ,

V súčasnosti oblasti blízko brehov Veľkých jazier historicky vykazujú väčšiu pravdepodobnosť jasnej oblohy ako vnútrozemské oblasti.

Pohľad na zatmenie v Novom Anglicku

Zatmenie ukončí svoj pochod naprieč USA, keď cesta totality pretína štátne hranice z New Yorku do Vermontu tesne pred 15:30 SEČ. Podľa NASA sa v tomto bode udalosti trvanie totality pozdĺž centrálnej línie už skráti zo svojho vrcholu – asi 4 minúty, 30 sekúnd v blízkosti Nazas v Mexiku – na niečo viac ako 3 minúty a 30 sekúnd.

Správy CBS


„Južný okraj línie totality prechádza cez mestá Middlebury, Northfield a Barre. Budete musieť ísť len na sever od týchto oblastí. Niektoré navrhované „veľké“ mestá zahŕňajú Montpelier, St. Johnsbury, Newport a Burlington. “ Terry Eliassen, výkonný producent počasia CBS Boston.

V New Hampshire bude južný okraj totality prechádzať severne od Bielych hôr. A v Maine musíte ísť na sever do veľkých miest ako Portland, Augusta a Bangor. Eliassen povedal, že celý štátny park Baxter bude v ceste totality, čo zahŕňa aj horu Katahdin.

Zlá správa: Eliassen povedal, že na základe historických vzorov budú ľudia v regióne Nové Anglicko pravdepodobne čeliť najstrmším predpokladom v krajine, že budúci pondelok uvidia jasnú oblohu. Údaje hovoria, že je väčšia pravdepodobnosť, že budete negatívne ovplyvnení oblakmi kdekoľvek v týchto troch štátoch.

„Úprimne povedané, severné Nové Anglicko je pravdepodobne najhorším miestom (historicky), ktoré je na ceste totality, pokiaľ ide o oblačnosť,“ povedal Eliassen. „Jasné, možno budeme mať šťastie.“

Smola? Úplné zatmenie Slnka je vždy v roku 2045

Ako posledná nádej pre tých, ktorí sa rozhodnú zostať na mieste bez ohľadu na to, kde žijú, je tu posledná meteorologická úľava, ktorá môže poskytnúť úľavu, vyvolaná samotným astronomickým javom.

„Stojí za zmienku, že s blížiacim sa úhrnom a ubúdajúcim slnečným žiarením teploty pravdepodobne výrazne klesnú. Chladnejšie teploty môžu zmraziť atmosféru – rovnako ako keď je horúce leto Slnko zapadá neskôr v priebehu dňa – čo spôsobí zmenšenie oblačnosti,“ povedal Augustyniak. . „Napriek tomu, tvoj najlepší plán je nájsť oblasť, kde nie sú žiadne mraky.“

A ak niektorým tento mesiac pokazia výhľad mraky, ďalšia šanca prichádza v auguste 2045, kedy sa línia totality rozprestiera od severnej Kalifornie až po Miami Beach. Čo, samozrejme, padne počas vrcholiacej sezóny hurikánov.

READ  Nedostatok vitamínu B12 môže spôsobiť mnohé príznaky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close