Svet

„Hlasy sa nepočítajú“: Bangladéšske „podivné“ volebné testy so Západom | Volebné správy

Dháka, Bangladéš – V Bangladéši sa zajtra budú konať národné voľby uprostred bojkotu hlavnej opozičnej strany, tvrdých zásahov proti disidentom a intenzívneho tlaku zo strany Západu, ktorý už mesiace varuje, že nespoľahlivosť hlasovania by mohla poškodiť demokraciu v krajine.

Keďže hlavná politická opozičná Bangladéšska nacionalistická strana (BNP) nenamietala, nedeľňajší výsledok bol takmer hotový.

Ale toto víťazstvo môže prísť s porážkou – politickí experti a analytici tvrdia, že spôsob vedenia volieb by mohol poškodiť diplomatické a ekonomické vzťahy tejto juhoázijskej krajiny s jej západnými partnermi, najmä so Spojenými štátmi.

Bidenova administratíva opakovane kritizovala bangladéšsku vládu za jej zvládnutie volieb a v septembri oznámila vízové ​​obmedzenia pre volených predstaviteľov obvinených z podvracania demokratického procesu. Dve predchádzajúce bangladéšske voľby boli podobne poškvrnené: BNP bojkotovala voľby v roku 2014 a hlasovanie v roku 2018 bolo poznačené obvineniami z masívnej manipulácie s hlasmi.

Výraznejší pokles v USA by mohol destabilizovať už aj tak krehkú ekonomiku Bangladéša a priviesť jeho politické nepokoje, ktoré v posledných mesiacoch zaznamenali veľké protesty, do varu.

Vládnuca liga Awami sa pokúsila poskytnúť voľbám konkurenčnú výhodu tým, že postavila takzvaných „nepravých kandidátov“ a viedla predvolebné kampane v plnom rozsahu.

Medzitým PNP Ohlásila 48-hodinový celoštátny štrajk Po tom, čo od soboty viedol vlastnú kampaň, aby ľuďom povedal, aby nevolili. „Ignorujte voľby v záujme verejného záujmu, občianskych práv a základných slobôd ľudí,“ povedal médiám Ruhul Kabir Rizvi, spoločný tajomník BNP a jeden z mála najvyšších lídrov, ktorí opustili väzenie. V piatok.

Vyzval tiež vládu, aby „netlačila krajinu do nebezpečenstva vynucovaním falošných a jednostranných volieb“ a varoval, že „si nemôže udržať moc takýmto klamaním ľudí“.

Nízka volebná účasť?

Pre mnohých obyčajných ľudí už tieto voľby nemajú zmysel. „Awami League žiada ľudí, aby hlasovali a na ich hlase nezáleží, pretože aj tak vyhrá,“ povedal Tanvir Siddiqui, obchodník z Dháky. “PNB vyhlasuje hartal (protest) v deň volieb, aby zabránila ľuďom chodiť do kabín! Nič bizarnejšie som ešte nevidel.

READ  Koronavírus: Česká republika uvoľní svoje opatrenia, nočný zákaz vychádzania sa skončí

Na otázku, či by volil v nedeľných voľbách, Siddiqui povedal Al-Džazíre: „Aký to má zmysel? Po voľbách v roku 2014 sa naše hlasy prestali počítať.

Sharmeen Murshidová, šéfka prominentnej volebnej pozorovateľskej skupiny Prodee, uviedla, že jej organizácia bola tiež zmätená, čo robiť v nedeľu. „Je to ako Awami League vs [Awami League] Falošní kandidáti. Na čo sa pozrieme a ako zmeriame, či boli voľby slobodné a spravodlivé?“ spýtala sa.

Murshid bol skeptický aj k možnosti spravodlivého hlasovania. „AL má obrovskú základňu priaznivcov, ale nie som si istý, či sa mnohí z ich vlastných priaznivcov vôbec obťažujú ísť voliť,“ povedal.

Pre Awami League však zostáva hlavným problémom prieskum. „V skutočnosti je to teraz naša jediná starosť,“ povedal generálny tajomník strany Bahauddin Nasim.

Od demokratického prechodu Bangladéša od vojenskej vlády na začiatku 90. rokov minulého storočia sa v krajine uskutočnili dve jednostranné voľby. V roku 1996, keď bola pri moci BNP a Awami League bojkotovala voľby, bola účasť voličov len 28 percent.

V roku 2014, keď sa úlohy obrátili – Liga Awami bola pri moci a BNP bojkotovala – sa k volebným urnám dostavilo len 39 percent voličov. V oboch prípadoch bojkotované opozičné strany tvrdili, že aj toto číslo bolo nafúknuté.

Nasim však povedal, že je optimistický, pokiaľ ide o silnú účasť, a dodal, že milióny nových voličov túžia uplatniť svoje demokratické právo. Podľa údajov volebnej komisie sa od posledných volieb v roku 2018 zaregistrovalo približne 15,6 milióna nových voličov. Počet voličov v krajine je teraz 119,6 milióna.

„Väčšina z týchto voličov je veľmi nadšená z odovzdania svojho prvého hlasu,“ povedal Nasim, „a tým, že voľby uskutočníme včas, im dávame túto príležitosť.“ Nasim tiež povedal, že keďže PNP nedokázala v posledných troch voľbách získať významný počet parlamentných kresiel, čoskoro zmiznú z mysle ľudí.

READ  Donald Trump: Som imúnny voči Covid-19

Na týchto voľbách sa zúčastňuje aj 28 zo 44 registrovaných politických strán. Na 300 kresiel v parlamente je 1970 kandidátov. Budú to participatívne voľby,“ dodal Nasim.

Ako zareaguje svet?

Politický analytik Jahad ur Rahman z Dháky povedal Al-Džazíre, že hlavným cieľom Ligy Awami v týchto voľbách bolo ukázať svetu, že volebná účasť bude vysoká, aj keď v „politike dvoch strán“ založenej na Bangladéši nebude žiadna veľká politická opozícia. .

„To im pomôže vytvoriť príbeh, že bangladéšska demokracia sa vyvinula do demokracie viacerých strán, kde BNP už nie je relevantná, keď existuje liga Awami,“ povedal Rahman. „Ale neviem, kto to kupuje. Určite nie obyčajný ľud alebo celý svet. Možno tomu neverí ani samotná liga Awami,“ dodal Rahman.

Rahman označil voľby za „fázovo riadenú paródiu demokracie“. Povedal, že ho viac znepokojujú dôsledky referenda ako jeho výsledok alebo proces.

„Áno, BNP sa nezúčastnila, ale voľby neznamenajú deň volieb, ale celé obdobie od zverejnenia volebného plánu. Videli sme, ako Awami League potlačila opozíciu hrubou silou a súdnymi procesmi,“ povedal Rahman.

V posledných šiestich týždňoch vládnuca liga Awami oznámila, že Human Rights Watch (HRW) so sídlom v USA. „Násilná autokratická represia“ proti BNP a zatkli tisíce ich kľúčových vodcov a aktivistov. Pri policajnom násilí zahynulo viac ako desať ľudí.

Rahman povedal, že USA a európske krajiny by mali vziať tento nedávny vývoj do úvahy pri rozhodovaní, či priznať legitimitu Hasinovej povolebnej vláde, „ak sú verné svojmu slovu o podpore demokracie“.

Sreeratha Dutta, profesor na Jindal School of International Affairs v Sonepat v Indii, však pre Al-Džazíru povedal, že neočakáva „dramatické reakcie“ USA alebo iných západných krajín na víťazstvo Hasiny.

READ  Nottingham: Mama zomiera niekoľko dní po tom, čo ju videli pod kabátom v A&E

Dutta povedal, že India, bangladéšsky sused a najväčšia superveľmoc južnej Ázie, určite pôjde „zablahoželať Hasine a Awami League“ a že ich bilaterálne vzťahy sa vrátia k „obchodu ako obvykle“.

„USA poukážu na rozpory v tomto procese, ale keď všetci ostatní hlavní susedia ako Čína, India a Rusko prijmú volebný verdikt, okrem sankcií, ktoré už pohrozili, môžu USA urobiť len veľmi málo,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close