Svet

Maorská strana podala petíciu za zmenu názvu Nového Zélandu na Aotearoa

Politická strana na Novom Zélande nazvala názov krajiny „chorým“ a požadovala, aby bol zmenený tak, aby zahŕňal všetky európske miestne názvy.

V celom svete je známy ako Nový Zéland, ale nie dlho, ak si politická strana Kiwi príde na svoje.

Maorská strana – De Badi Maori – spustila petíciu za zmenu oficiálneho názvu krajiny na Aotearoa a vyzvala na oficiálne obnovenie maorských miestnych názvov namiesto miest ako Auckland a Wellington v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

Bývalý vicepremiér v krajine, ktorý má maorské dedičstvo, však zmenu názvu nazval „hlúpym extrémizmom“.

Názov „Nový Zéland“ vybrali holandskí kartografi v 17. storočí a vrátili sa do provincie Zeeland v Holandsku. Nový Zéland sa ako miestny názov používa dlhšie ako „Aotearoa“, pričom druhý z nich bol bežne objavený v 19. storočí.

Predtým sa na jednotlivé ostrovy uvádzali oddelene iné maorské názvy. Najznámejším prekladom Aotearoa je „dlhý biely oblak“. Spočiatku sa týka iba Severného ostrova, ale v modernom použití pokrýva celý národ.

Pred blížiacimi sa minuloročnými voľbami The Betty uviedla, že získa moc O šesť rokov zmení názov Nový ZélandVšetky mestá s názvom „Begaha“ (európske) ich stratia do roku 2026 a polovica všetkých predmetov v školách sa do roku 2030 bude vyučovať v maorčine (Te Reo Māori).

Kedy Jacintha ArternLabouristická strana, ktorá si udržala moc pri zosuve pôdy, pokročila vo svojom pláne pre stranu Maurya, ktorá má dvoch zo 120 novozélandských poslancov.

Mená predkov sú vymazané, pasterizované a ignorované

V Nahlásiť spustenie petícieVedúci predstavitelia Te Pāti Māori, Rawiri Waititi a Debbie Ngarewa-Parker uviedli, že „Te Reo Māori, prvý a oficiálny jazyk tejto krajiny, bol v minulosti obnovený na správnom mieste“.

READ  Kuracie stehná v konzerve od bývalého juhoafrického ministra financií Tita Mboweniho

„Thangada (Maorčania) zomrel, pretože mená našich predkov boli vymazané, pasterizované a zanedbávané. Toto je 21. storočie a to sa musí zmeniť,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Následné vlády a „zavedenie koloniálnej agendy do vzdelávacieho systému“ spôsobili medzi Maormi rozsiahle jazykové straty a plynulosť za posledných 90 rokov klesla z 90 percent na 20 percent.

„Povinnosťou koruny je urobiť všetko pre to, aby sa obnovil stav nášho jazyka, to znamená prístup k nemu na najjasnejších miestach; v našich televíziách, našich rozhlasových staniciach, dopravných značkách, mapách a oficiálnej reklame a v našom vzdelávacom systéme, “ povedali.

.

Pán Vittiti povedal: „Aotearoa je meno, ktoré našu krajinu skôr spája, ako rozdeľuje.“

„Iní sa to pokúšajú použiť ako rozdeľujúci nástroj, ale je to inkluzívny nástroj. Tu naši predkovia všetci súhlasili, že budú spolu žiť na tejto zemi (zemi). Nový Zéland je holandské meno. Dokonca aj Holanďania si zmenili meno – z Holandska.“ do Holandska, kvôli Kristovi! “

Podľa plánu sa hlavným mestom Wellingtonu stane De Wanganiu-a-Tara, pričom Christchurch sa bude volať Dahi. Z Aucklandu sa stane Tamaki Makau Rao

Bývalý vicepremiér: Zmena názvu „Ľavicovo extrémistický trávnatý prach“

Nie každý sa však touto myšlienkou inšpiruje. Bývalý vicepremiér Winston Peters a jeho otec Maurice minulý rok zdvojnásobili počiatočnú kritiku plánu a na twitteri uviedli, že išlo o „hlúpy extrémizmus“.

„Stále je to ľavicový extrémny trávny prach,“ napísal dnes pán Peters.

„Zmena názvu našej krajiny a mesta a mesta je len hlúpy extrémizmus. Nezmenili sme niektoré názvy, ktoré nie sú historicky dôveryhodné. Musíme si ponechať Nový Zéland.

Počas všeobecných volieb 2020 pán Peters nazval plán „honbou za titulom bez ohľadu na náklady tejto krajiny“. Povedal, že by to „zmialo medzinárodnú marketingovú značku“ Nového Zélandu.

READ  Kigali strieľa, keď Burundi Ndayishimiye označuje Rwanďanov za „väzňov zlých vodcov“

Libertariánsky vodca ACD David Seymour na Twitteri napísal, že Novozélanďania „už mohli slobodne používať miestne názvy Maury“.

„Ľudia chcú zakázať, aby sa naša krajina volala Nový Zéland,“ povedal.

Predtým tam bol aj poslanec opozičnej Národnej strany Stuart Smith Myšlienka zákazu používania Aotearoa Verejní činitelia a líderka strany Judith Collinsová vyzvali na referendum – oznámenie, že meno bude „ukradnuté“.

Pripravte sa na párty pre „neprajníkov“

V auguste bola mestská rada vo Wellingtone požiadaná, aby použila názov Waimabihi – v súčasnosti rezervný a malý potok – na celej veľkej stanici na kopci, čo viedlo k obvineniu „prebúdzanie“ a zasielaniu e -mailových správ radám, že „sa to nezdá byť veľmi potrebné. alebo dôležitá činnosť “.

Neúspech v súvislosti s premenovaním rezervácie, na ktorý upozornila radná mesta Wellington Tamada Paul, ukazuje, aké ťažké je zmeniť názov celej krajiny.

Ale, povedala Materiál zo spravodajských webových stránok Nového Zélandu, Boj, ktorý stojí za to.

„Nový Zéland nie je ani anglické meno – je to holandské. S našou krajinou nemá nič spoločné.

„Som rada, že som súčasťou generácie, ktorá odhodila našu koloniálnu minulosť a kultivovala toto materstvo.“

Povedala pani Nareva-Packerová, spolupredsedníčka De Badi Mari Predmet Bola pripravená na „neprajníkov“.

„Vždy nájdete ľudí, ktorí sa zdráhajú zmeniť. Pokrok a kolonizácia vystrašia slabých i veľkých,“ povedal.

Oficiálna zmena názvu „Toto nie je niečo, čo sme skúmali“

Nie je to prvýkrát, čo bola podaná petícia za oficiálnu zmenu názvu Nového Zélandu.

V roku 2019 parlament krajiny posúdil dve petície týkajúce sa používania Aotearoa – jedna, v ktorej sa požaduje, aby sa názov krajiny oficiálne zmenil na „Aotearoa Nový Zéland“, a druhá za vyhlásenie referenda o tejto záležitosti.

READ  30 krajín sa podieľa na tom, aby sa americký dolár stal globálnou rezervnou menou

Panel vtedy poznamenal, že sa „stále častejšie používa ako alternatívny spôsob odkazovania na Nový Zéland“ s odkazmi na neho v zákone, ale neodporúča zmenu názvu.

„Hoci nie je legislatívne upravené, používanie dvojjazyčných názvov je bežné v celom parlamente a vládnych agentúrach,“ uviedol panel.

Ďakujem predkladateľom petície za upozornenie na túto vec. V súčasnosti však nepokladáme za potrebu zmeny zákonného názvu alebo referenda o tej istej zmene.

Minulý rok premiér Ordner uviedol, že oficiálna zmena názvu „nie je niečo, čo sme skúmali“, ale uviedol, že podporí viac ľudí, ktorí budú používať meno.

„Často počúvam o použití Aotearoa ako alternatívy k Novému Zélandu, čo je pozitívna vec,“ povedal predseda vlády.

„Či to zmeníme v zákone alebo nie, nemyslím si, že to zmení fakt, že Novozélanďania sa na Aotearoa príliš odvolávajú. Myslím si, že je to vítaná zmena.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close