Svet

Hongkong: Prijatý zákon, ktorý dáva vláde viac právomocí na potláčanie nesúhlasu

HONG KONG (AP) – Hongkonskí zákonodarcovia jednomyseľne schválili a Nový zákon o národnej bezpečnosti Všeobecne sa to považuje za posledný krok v širšom politickom zásahu vyvolanom prodemokratickými protestmi v roku 2019, ktorý dáva vláde väčšiu právomoc potlačiť nesúhlas.

Prešiel zákonodarný zbor Zákon o obrane národnej bezpečnosti Počas špeciálneho zasadnutia. Zákon by rozšíril možnosť úradov stíhať občanov za zločiny vrátane „dohovoru s vonkajšími mocnosťami“ s cieľom páchať nezákonné činnosti a obviňovať ich zo zrady, poburovania, špionáže a prezradenia štátnych tajomstiev.

Prichádza k podobnému bezpečnostnému zákonu uloženému v Pekingu v roku 2020, ktorý už do značnej miery umlčal nesúhlas vo finančnom centre. Kritici sa obávajú, že nový zákon ešte viac naruší občianske slobody, ktoré sa Peking zaviazal chrániť na 50 rokov, keď sa bývalá britská kolónia v roku 1997 vrátila pod čínsku nadvládu.

Hongkonský zákonodarný zbor je plný lojalistov z Pekingu Po volebnej reštrukturalizácii, ponáhľal sa s ratifikáciou zákona. od Bill bol zverejnený 8. marca po apele hongkonského prezidenta Johna Leeho sa každý deň stretával výbor s cieľom presadiť zákon „plnou rýchlosťou“. Po hlasovaní nadobudne zákon účinnosť v sobotu, povedal Lee.

„Dnešný deň je pre Hongkong historickým momentom,“ povedal.

Novo schválený zákon ohrozuje prísne tresty za širokú škálu činov, ktoré úradníci nazývajú hrozbami pre národnú bezpečnosť, pričom za najprísnejšie – vrátane zrady a poburovania – sa trestá doživotným väzením. Menšie trestné činy, vrátane držby poburujúcich publikácií, môžu viesť k rokom väzenia. Niektoré zákony umožňujú trestné stíhanie za činy spáchané kdekoľvek na svete.

Reportér AP Charles de Ledesma informoval, že Hongkong prijal nové prísne bezpečnostné zákony.

Predseda legislatívneho výboru Andrew Leung ráno povedal, že verí, že všetci zákonodarcovia sú poctení účasťou na tejto „historickej misii“. Predsedovia rady sa na takomto hlasovaní spravidla nezúčastňujú. Tentoraz však Leung pri tejto príležitosti zaregistroval svoj hlasovací lístok.

READ  Saudskoarabský Al Ullah a jordánsky Umm Qais patria medzi najlepšie svetové turistické dediny.

John Burns, emeritný profesor politiky a verejnej správy na Hongkongskej univerzite, uviedol, že proces odráža „slabý systém zodpovednosti za zdravotné postihnutie už od návrhu“.

Uviedol, že zákonodarcovia návrh zákona podrobne preskúmali a vláda prijala niektoré pozmeňujúce a doplňujúce návrhy zákonodarcov. Počas diskusie však Burns uviedol, že mnohí zákonodarcovia sa zamerali na spôsoby, ako rozšíriť dosah štátu na otázky národnej bezpečnosti a zvýšiť tresty za súvisiace zločiny. Povedal, že úradníci im radi vyhoveli.

„Pre tých, ktorí sa zaujímajú o zodpovednú vládu, je tento proces sklamaním, ale nie prekvapivým vzhľadom na centrálne uložené zmeny od roku 2020,“ povedal Burns.

Simon Young, profesor Právnickej fakulty Hongkongskej univerzity, uviedol, že zákonodarca urobil viac, než len „odklepol“ zákon, pričom poznamenal, že úradníci sa zúčastňujú dlhých stretnutí, aby objasnili a zrevidovali návrh zákona. Young však uviedol, že zákonodarcovia v minulosti možno hľadali odborné informácie.

„Je poľutovaniahodné, že sa tak nestalo v tomto prípade,“ povedal.

Pekinská styčná kancelária v Hongkongu však v utorok uviedla, že zákon znamená, že pre stabilitu a prosperitu mesta bol vybudovaný silný „firewall“, ktorý mu umožňuje zamerať sa na podporu hospodárskeho rastu a zlepšenie životných podmienok ľudí. Lee dodal, že iné krajiny prijali zákony na riešenie rizík v prípade potreby.

Politická scéna Hongkongu sa dramaticky zmenila, v roku 2019 došlo k masívnym pouličným protestom, ktoré spochybňovali vládu Číny na poloautonómnom území a uvalili pekinský zákon o národnej bezpečnosti.

Niekoľko popredných aktivistov bolo stíhaných, iní sa uchýlili do zahraničia. Vplyvné prodemokratické médiá ako Apple Daily a Stand News boli zatvorené. Zásah podnietil exodus sklamaných mladých profesionálov a rodín zo strednej triedy do Spojených štátov, Británie, Kanady a Taiwanu.

Hongkongská miniústava, základný zákon, uzákoní vlastný zákon o národnej bezpečnosti mesta. Skorší pokus v roku 2003 vyvolal masívny pouličný protest, ktorý prilákal pol milióna ľudí a vynútil si schválenie zákona známeho ako článok 23. Vzhľadom na chladivý účinok súčasnej obrannej legislatívy takéto protesty proti súčasnému návrhu zákona väčšinou chýbajú.

READ  Nekongo môže byť jediným kandidátom na tajomníka SPYL

Čínska a hongkonská vláda tvrdia, že zákon, ktorý zaviedol Peking, obnovil stabilitu po protestoch v roku 2019.

Úradníci trvajú na tom, že nový bezpečnostný zákon vyvažuje bezpečnosť s ochranou práv a slobôd. Vedenie mesta vyhlásilo, že je potrebné zabrániť opakovaniu protestov a zasiahne len „veľmi malú menšinu“.

Nový zákon obsahuje prísnejšie tresty pre tých, ktorí sú obvinení z ohrozenia národnej bezpečnosti za určité zločiny, pri ktorých sa zistilo, že spolupracujú so zahraničnými vládami alebo organizáciami, v porovnaní s konaním na vlastnú päsť. Zameriava sa napríklad na tých, ktorí poškodzujú verejnú infraštruktúru s úmyslom ohroziť štát, a ak sa dohodnú s vonkajšími silami, môže byť odsúdený na 20 rokov väzenia alebo doživotie. V roku 2019 demonštranti obsadili letisko v Hongkongu a poničili vlakové stanice.

Informovali o tom podnikatelia a novinári Strach Takáto široká legislatíva by ovplyvnila ich každodennú prácu.

Pozorovatelia pozorne sledujú, či úrady rozšíria presadzovanie aj na iné profesionálne sektory a ako to ovplyvní slobody Hongkončanov.

Rýchle schválenie návrhu zákona vyvolalo kritiku.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Dürk odsúdil rýchle prijatie zákona ako „regresívny krok na ochranu ľudských práv v Hongkongu“.

Britský minister zahraničných vecí David Cameron vo vyhlásení uviedol, že „širšie definície národnej bezpečnosti a vonkajšieho zasahovania budú pre ľudí žijúcich, pracujúcich a podnikajúcich v Hongkongu ťažké“ a budú tam naďalej „narúšať slobodu“.

EÚ uviedla, že návrh zákona má potenciál „výrazne ovplyvniť“ prácu úradov EÚ a veľvyslanectiev členských štátov EÚ a mohol by ovplyvniť občanov, spoločnosti a inštitúcie EÚ v Hongkongu. „To vyvoláva otázky o dlhodobej atraktívnosti Hongkongu ako medzinárodného obchodného centra,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Na dennom brífingu americké ministerstvo zahraničia uviedlo, že zákon by mohol „urýchliť uzavretie kedysi otvorenej spoločnosti v Hongkongu“ a vyjadrilo obavy z nejasnosti jeho jazyka. Hovorca Vedant Patel uviedol, že ministerstvo bude analyzovať potenciálne riziko zákona pre amerických občanov a podniky. Odmietol povedať, či USA podniknú nejaké kroky, ako uviedli niektorí americkí zákonodarcovia.

READ  „Dedina dvojčiat“: Prečo sa v tejto odľahlej čínskej komunite rodí toľko dvojčiat? Spolu 33

Biely dom nedostal okamžitú odpoveď na hongkonský bezpečnostný zákon, keď sa novinári na palube Air Force One v utorok pýtali tlačovej tajomníčky Karin Jean-Pierreovej.

Poslanec Chris Smith, ktorý predsedá Kongresovému výboru pre Čínu, a Sen. Jeff Merkley naliehal na Bidenovu administratívu, aby umožnila predstaviteľom Hongkongu dodržiavať nový zákon, ktorý „ďalej obmedzuje základné slobody a odstraňuje procedurálne práva, čím podkopáva právo Hongkongu na bezpečnosť pre obyvateľov a americké podniky“.

Michael McCaul, predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov americkej Snemovne reprezentantov, uviedol, že „prevzatie právneho, ekonomického a politického systému Čínou je jasné, že Hongkong už nie je bezpečným prístavom pre tých, ktorí veria v demokraciu“. Miesto pre globálne podnikanie.”

___

Autori Associated Press TD Tang a Cheung Min Kim vo Washingtone a Sylvia Hui v Londýne prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close