Svet

Honosná mešita nového hlavného mesta ochudobňuje Egypťanov

Egypt otvoril rekordnú mešitu vo svojom novom administratívnom hlavnom meste – ale bol široko kritizovaný za jej náklady.

Vláda stavia nové mesto v púšti, aby presťahovala ľudí z preľudnenej Káhiry.

Ale otvorenie nového centra a mešity bolo kritizované na sociálnych sieťach.

Toto prichádza v čase, keď sa Egypt snaží bojovať s rastúcimi cenami, pričom inflácia v marci presiahla 30 %.

Nové administratívne hlavné mesto Egypta bolo postavené 45 km (28 míľ) východne od Káhiry.

Nová egyptská Veľká mešita sa rozkladá na ploche viac ako 19 000 metrov štvorcových a má kapacitu 107 000 veriacich.

Medzi jeho nové islamské kultúrne centrum patrí Veľká mešita, ktorá sa rozkladá na ploche viac ako 19 000 metrov štvorcových a má kapacitu 107 000 veriacich.

Výstavba mešity stála 800 miliónov egyptských libier (25,9 milióna dolárov; 20,7 milióna libier) a je druhou najväčšou mešitou v Afrike.

Štátne médiá oslavovali mešitu za prekonanie troch svetových rekordov vrátane najvyššej kazateľnice na svete vyrobenej z najkvalitnejších druhov dreva s výškou 16,6 m (54,5 stôp).

Druhý a tretí sú pre hlavný luster mešity, ktorý s hmotnosťou 24 300 kg (53 572 libier) váži najťažší na svete a je najväčší, má priemer 22 m (72,2 stôp) a pokrýva štyri úrovne.

Prezident Abdal Fattah al-Sisi sa zúčastnil na otváracom ceremoniáli, ktorý štátne médiá označili za prejav egyptskej „pýchy“.

Na sociálnych sieťach sa však objavila silná kritika.

Honosná mešita nového hlavného mesta ochudobňuje Egypťanov
Nové administratívne hlavné mesto Egypta je 45 km (28 míľ) východne od Káhiry.

Egypt čelí hlbokej hospodárskej kríze. Jeho mena za posledný rok stratila polovicu svojej hodnoty voči doláru, čím sa inflácia dostala na päťročné maximum.

Krajina predáva vládne aktíva investorom z Perzského zálivu, aby pomohla zaplniť rastúci rozpočtový deficit.

Mnohí sa obrátili na Twitter a Facebook, aby kritizovali prehnané výdavky na náboženské stránky v čase krízy, keď milióny Egypťanov každý deň bojujú o to, aby si dali jedlo na svoje stoly.

READ  Záplavy v Južnej Afrike: Záplavy v Južnej Afrike zabíjajú viac ako 300 ľudí, pretože sú zničené cesty a zničené domy.

Jeden používateľ Facebooku napísal: „Prehnané míňanie, šialenstvo a plytvanie peniazmi. Veľmi vysoká kazateľnica, ťažký luster a ľudia nemali čo jesť. Predajte tento luster, kazateľnicu a celú mešitu, pomôže to vyriešiť problém.

Ďalší používateľ uviedol, že mešita je celoročne zatvorená, otvára sa každé tri mesiace, aby ju mohlo využívať sto ľudí, a potom sa opäť zatvorí.

Tretí vyjadril obavy z prehnaných výdavkov na megaprojekty: „No, čo robíme s ľuďmi, ktorí nevedia, čo majú jesť, alebo s mladými ľuďmi, ktorí sa nemôžu vydať? To je jedno. Máme najväčšiu mešitu, najväčší luster a najväčší zahraničný dlh, ktorý budeme naďalej splácať až do Súdneho dňa.

Prezident Sísí, ktorý viedol armádu, ktorá po protestoch proti jeho vláde v roku 2013 zvrhla svojho predchodcu Muhammada Mursího, poďakoval účastníkom, robotníkom a spevákom na podujatí, na ktorom sa zúčastnil aj premiér.

Jeho oficiálny hovorca použil sociálne siete na zverejnenie fotografií z osláv, udalosti, ktorú miestne médiá opísali ako začiatok éry „novej republiky“.

Vylúčenie zodpovednosti: Názory, názory, komentáre, príspevky a vyhlásenia čitateľov a prispievateľov na tejto stránke nemusia nevyhnutne predstavovať názory alebo politiku spoločnosti Multimedia Group Limited.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close