Veda

„Hory“ vyššie ako Everest objavené na „starodávnej štruktúre“ okolo stredu Zeme

Nová štúdia Zeme pod našimi nohami odhalila, že okolo stredu planéty môže existovať starodávna štruktúra morského dna, ktorá môže byť v niektorých oblastiach vyššia ako Mount Everest.

Úplne nové mapovanie jadra vo vysokom rozlíšení odhalilo veci, ktoré vedci predtým nevedeli Štúdium Prvýkrát bol publikovaný v apríli.

Objav zistil, že tenká, ale hustá vrstva existuje asi 2900 kilometrov pod povrchom na hranici plášťa jadra, kde sa horniny stretávajú s roztaveným vonkajším jadrom planéty.

Štúdia cituje geologičku Samanthu Hansenovú z Alabamskej univerzity: „Seizmické sondy, ako je tá naša, poskytujú zobrazenie vnútornej štruktúry našej planéty s najvyšším rozlíšením a zisťujeme, že táto štruktúra je oveľa zložitejšia, ako sme si kedysi mysleli.“ je komplikované.

Dodáva: „Náš výskum poskytuje dôležité spojenia medzi plytkou a hlbokou štruktúrou Zeme a celkovými procesmi, ktoré poháňajú našu planétu.“

Hansen a jeho tím vykonali výskum na 15 rôznych staniciach v Antarktíde pomocou seizmických vĺn generovaných zemetraseniami na mapovanie vnútra planéty.

Tím identifikoval neočakávanú energiu v priebehu niekoľkých sekúnd od vlny odrazenej na hranici zo seizmických údajov. Zistenia ukazujú, že hoci je vrstva veľmi tenká, rozprestiera sa na niekoľko kilometrov a nazýva sa zónami s ultra nízkou rýchlosťou (ULVZ) kvôli jej silnému zníženiu pohybu vĺn.

Vzhľadom na vlastnosti ULVZ sa odborníci domnievajú, že výška vrstvy sa môže dramaticky líšiť. Geofyzik Edward Garnero z Arizona State University hovorí: „Hrúbka materiálu sa pohybuje od niekoľkých kilometrov [tens] Kilometrové. „To ukazuje, že v jadre vidíme hory, na niektorých miestach až päťkrát vyššie ako Mount Everest.“

Tieto podzemné hory môžu hrať dôležitú úlohu v zemskom jadre a silových magnetických poliach a ako sa teplo uvoľňuje zo sopečných erupcií.

READ  „Seriózne“ šírenie opičích kiahní prináša varovania od ministerstva zdravotníctva Alabamy

Štúdia tímu naznačuje, že vrstva môže obklopovať celé jadro, ale bude potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je to tak.

Prihlásiť Se Pre náš bezplatný týždenný bulletin Indy100

Vyjadrite svoj názor v našej spravodajskej demokracii. Kliknutím na ikonu súhlasu v hornej časti stránky pomôžete zvýšiť tento článok v rebríčku indy100.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close