Veda

Vedci objavili lebku obrovského predátora dávno pred dinosaurami: ScienceAlert

Dinosaury majú povesť najobávanejších prehistorických predátorov, no novoobjavená lebka vrhá svetlo na hrôzostrašné zviera, ktoré dominovalo na Zemi 40 miliónov rokov pred príchodom prvých „hrozných jašterov“.

265 miliónov rokov stará fosília nájdená v Brazílii odhaľuje, že to bol svojho času najväčší mäsožravec, ktorý sa túlal po lesoch a hľadal nešťastné tvory, ktoré by jedli.

„Toto zviera bolo škaredo vyzerajúce zviera a spôsobilo by extrémny strach všetkému, čo by mu stálo v ceste,“ Hovoria Stephanie Pierce, paleontologička z Harvardskej univerzity.

Takmer kompletná fosílna lebka z predaj pampaphonus Našli sa aj kosti kostry merajúce asi 36 cm (14,2 palca). Sao Gabriel V južnej Brazílii.

pampaphonus zapadá do kladu ranej terapie Dinocephaliahlavná skupina zvyčajne veľkých a hrôzostrašných suchozemských zvierat, ktoré ako prvé prekvitali t rex A priatelia. Ale nie všetci dinocefali boli mäsožravci pampaphonus bola potvrdená.

„Zviera malo veľké, ostré očné zuby, ktoré boli prispôsobené na chytanie koristi,“ Hovoria Felipe Pinheiro je paleontológ na Federálnej univerzite v Pampe (UNIPAMPA) v Brazílii.

„Architektúra jeho zubov a lebky naznačuje, že jeho uhryznutie bolo dostatočne silné na to, aby prehryzlo kosti, podobne ako moderné hyeny.“

pampaphonus žil na konci permskýTesne pred hromadným vymieraním – najväčším, aké kedy bolo zaznamenané – bolo vyhubených 86 percent všetkých živočíšnych druhov na Zemi.

„Fosília sa našla v stredopermských horninách, v oblasti, kde kosti nie sú také bežné, ale vždy sú príjemným prekvapením,“ Hovoria Prvým autorom bol Mateus A. Costa Santos, paleontológ z UNIPAMPA.

READ  Ľadovec Súdneho dňa ho „drží za nechtami“ – mrazivý ústup by mohol zdvihnúť hladinu mora o 10 stôp

Fosílie iných dinocefalov boli predtým nájdené v Rusku a Južnej Afrike, ale predaj pampaphonus Je to jediný známy druh v Brazílii a tím hovorí, že ide o dobre zachovanú fosíliu.“Objavujú sa nové vlastnosti, ktoré tento druh predtým nepoznal„Keďže sa v roku 2008 našla malá lebka.

„Hľadanie nového pampaphonus Lebka bola mimoriadne dôležitá pre zvýšenie našich vedomostí o zvierati po tak dlhom čase.“ Hovoria Santos, „ktorý bolo predtým ťažké odlíšiť od jeho ruských príbuzných.“

umelecká rekonštrukcia predaj pampaphonus, (Marcio Castro)

pampaphonus K žiadnemu odtláčaniu rozhodne nedošlo. Tieto zvieratá boli desivý pohľad, boli vysoké cez 3 metre (10 stôp) a vážili maximálne 400 kilogramov (882 libier).

V poslednom desaťročí táto istá oblasť poskytla dôkaz pampaphonusje potenciálnou obeťou v malý plaz Rastodon A to obrovský obojživelník Konzhukoviya. obrovská veľkosť pampaphonus Obom stvoreniam chutí pochutiny.

,pampaphonus hrali rovnakú ekologickú úlohu ako moderné veľké mačky,“ Pinheiro Hovoria, „Bol to najväčší suchozemský predátor z permu v Južnej Amerike, o ktorom vieme.“

Nie je to len z jeho tvaru pampaphonus Odlíšte sa. Ich lebky boli husto tvarované ako lebky mnohých dinosaurov, čo dalo tomuto kladu jeho výstižný názov, ktorý v gréčtine znamená „strašná hlava“.

Lebka nového Pampaphonus speciosa
Lebka nového exempláru Pampaphonus bicolor. (Felipe Pinheiro)

Nové informácie odhalené analýzou tejto lebky viedli výskumníkov k presvedčeniu, že v súčasnosti neznáma čeľustná kosť je z ešte väčšej, horšej verzie. predaj pampaphonus, Tím hovorí, že na potvrdenie hypotézy sú potrebné ďalšie fosílie, ale to by mohlo znamenať, že hrôzostrašná hlava, ktorú práve študovali, nie je ani hlavou dospelého.

„Jeho objav je dôležitý pre nahliadnutie do štruktúry komunity suchozemských ekosystémov tesne pred najväčším masovým vymieraním všetkých čias,“ povedal Pierce. Hovoria, „Veľkolepý objav, ktorý demonštruje globálny význam brazílskeho fosílneho záznamu.“

Výskum bol publikovaný v r Zoologický časopis Linnean Society,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close