Veda

Pozrite si 5 planét po západe slnka, na oblohe alebo cez video

Tento graf ukazuje pohľad na západ po západe slnka 30. marca 2023. Jupiter je čoraz ťažšie vidieť a padá do žiary západu slnka. Merkúr však bude stúpať na západe – každý večer bude stúpať – začiatkom apríla. Všimnite si, že Urán je blízko Venuše, ale nie je zobrazený. Urán zobrazujeme na grafe nižšie. graf cez planetarium.org, Použité s povolením.

5 ako vidieť planéty

Tento týždeň (koniec marca 2023) môžete na našej večernej oblohe vidieť päť planét – Venušu a Urán, Jupiter a Merkúr a Mars. Gianluca Masi z projektu Virtual Telescope Project v Ríme v Taliansku ich dnes (29. marca) ukázal prostredníctvom ďalekohľadu. Ak si chcete jeho výkon užiť, pozrite si video nižšie. A okrem toho, môžete ich vidieť na oblohe, možno, ak sú vaše podmienky na oblohe veľmi dobré a ak sú vaše oči ostré.

Planéty sa nachádzajú pozdĺž mierneho oblúka na večernej oblohe, sledujúc ekliptiku alebo dráhu Slnka cez našu oblohu, krátko po západe Slnka. Podobne aj Mesiac a planéty nasledujú ekliptiku.

Ako môžete vidieť planéty? Choďte von okolo západu slnka a pozrite sa na západ. Môžete ľahko vidieť najjasnejšiu zo všetkých, Venušu.

Potom pomocou ďalekohľadu naskenujte vedľa Venuše planétu Urán.

Potom namierte ďalekohľad nižšie na oblohu, bližšie k bodu západu slnka. Nájdete tam Jupiter a Merkúr.

Potom sa pozrite na oblohu – stále pozdĺž ekliptiky alebo dráhy Slnka – a hľadajte Mars.

virtuálny ďalekohľad Prezentované pozorovanie všetkých 5 planét po západe slnka 28. marca 2023.

Posledná šanca získať kalendár mesačných fáz! zostalo len pár. teraz v predaji.

Sprievodca prezeraním planét

Venuša a Urán, Spomedzi týchto piatich planét je Venuša najjasnejšia a Urán najmenej jasný. Títo dvaja sú na oblohe blízko seba. Venušu možno ľahko vidieť. Bude to prvá „hviezda“ (v skutočnosti planéta), ktorá sa objaví. Urán žiari s magnitúdou +5,8. Teoreticky je viditeľný okom. V praxi však na jeho nájdenie budete potrebovať tmavú oblohu a ďalekohľad. Začiatkom tohto týždňa je to asi 1,5 stupňa alebo tri šírky Mesiaca od Venuše. Urán bude najbližšie k Venuši vo štvrtok 30. marca.

READ  Možné prípady ľudskej infekcie COVID od jeleňa identifikované v Kanade. koronavírus

Jupiter a Merkúr. Jupiter je druhá najjasnejšia planéta. Teraz sa však blíži západ slnka a je viditeľný iba v jasnom súmraku. Jasná súmraková obloha sťažuje nájdenie Jupitera, ako by to bolo inak. Ale Jupiter je stále viditeľný voľným okom veľmi blízko západu slnka. a Merkúr? Je slabšie ako Jupiter (aj keď stále jasnejšie ako väčšina hviezd). Ale je tiež blízko západu slnka. Hneď po západe slnka začnite hľadať páry na západnom obzore. Na ich zachytenie budete potrebovať jasnú oblohu a nerušený západný pohľad. Pomôcť by mal ďalekohľad. Zapadnú len asi 30 minút po západe slnka. Takže, keď slnko zapadá, hodiny tikajú.

planéta Mars, piatu planétu teraz na večernej oblohe, je ľahké nájsť začiatkom tohto týždňa, pretože potom nie je ďaleko od Mesiaca na kupole našej oblohy. Toto je jasné červené svetlo zatvorenia mesiaca v utorok 28. marca 2023 večer. Mars je jasný. Je jasnejšia ako väčšina hviezd. A očividne má červenú farbu. Dokonca aj keď Slnko zmizne, môžete vidieť Mars podľa jeho farby a skutočnosti, že sa nebliká ako hviezdy.

nejaké vyhľadávacie tabuľky

30. marec, Venuša a Urán ďalekohľadom.  Venuša, veľká a svetlá, vpravo hore.
Jasná Venuša prejde večer 30. marca 2023 cez slabší Urán. Inými slovami, tieto 2 svety sú najbližšie 30. marca. Štandardný ďalekohľad ľahko odhalí Urán vedľa Venuše za predpokladu, že máte tmavú oblohu. Graf cez John Jardine Gauss/EarthSky.
5 planét: Mapa oblohy z 31. marca zobrazujúca hviezdy.  V čase západu Slnka sú planéty a Mesiac v jednej priamke.
Tento graf ukazuje pohľad po západe slnka 31. marca 2023 pri pohľade na západ. Dokážete zachytiť Jupiter v žiare západu slnka? Začiatkom apríla sa ortuť každú noc zlepšuje. Všimnite si, že Urán je blízko Venuše, ale nie je zobrazený. cez graf planetarium.org, Použité s povolením.
5 planét: Mapa oblohy z 29. marca zobrazujúca hviezdy.  Planéty a Mesiac sa v noci vyrovnávajú.
Chcete si dnes večer pozrieť Planet 5? Buďte pripravení na výzvu. Tento graf ukazuje pohľad na západ po západe slnka 29. marca 2023. Ako dni plynú, je čoraz ťažšie vidieť, ako sa Jupiter topí v žiare západu slnka. Merkúr však bude stúpať na západe – každý večer bude stúpať – začiatkom apríla. Všimnite si, že Urán je blízko Venuše, ale nie je zobrazený. graf cez planetarium.org, Použité s povolením.
Dva takmer napoly osvetlené mesiace, jeden vpravo blízko červenej bodky (Mars) a druhý vľavo blízko hviezd označených Castor a Pollux.
Tu je graf zobrazujúci 28. a 29. marec. Vidíte, ako sa Mesiac pohybuje vo vzťahu k Marsu? Pozrite si tiež dvojičky Castor a Pollux vo filme Gemini the Twins. Graf cez John Jardine Gauss/EarthSky.

Navštívte stránku stellarium.org pre presné zobrazenia z vašej polohy.

Zrátané a podčiarknuté: Dnes večer a po zvyšok tohto týždňa máte možnosť vidieť päť planét. Tu sú tabuľky a informácie vrátane toho, kde si to môžete pozrieť vo videu.

Ďalšie nebeské udalosti nájdete v sprievodcovi nočnou oblohou EarthSky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close