Svet

Hrozí v Stredomorí vojna? Turecko začalo manévre a Grécko chce zvýšiť vojenské výdavky

Al-Džazíra, ktorá informovala o začiatku manévrov, pripomenula, že k nim dochádzalo v čase rastúceho napätia medzi Tureckom a Gréckom v dôsledku prieskumu Turecka v morských vodách, ktoré si Grécko vyžiadalo.

„Bezpečnostné priority Turecka a Tureckej republiky na severe Cypru sú rovnako neodcudziteľné ako nevyhnutné diplomatické riešenie vo východnom Stredomorí,“ povedal Oktay.

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že manévre potrvajú do štvrtka a zatiaľ „úspešne“ pokračujú.

Na juhu Cypru je Cyperská republika, členská krajina Európskej únie, na severe Turecká republika Severný Cyprus, ktorú Turecko jednostranne vyhlásilo v roku 1983. V roku 1974 Ankara v reakcii na puč vyslala na Cyprus svoje jednotky. pokus cyperských nacionalistov.

Strach z vojny

Grécko v reakcii na správanie Turecka posilní svoju armádu. Povedal to v pondelok hovorca vlády Stelios Petsas. Podľa neho Turecko takmer každý deň zintenzívňuje útoky proti Grécku a hrozí vojnou. Podľa Petsasa oznámi predseda vlády Kyriakos Mitsotakis vo svojom sobotnom prejave o stave gréckej ekonomiky podrobnosti o svojom zámere zvýšiť bojovú silu Grécka.

Grécko-turecké vzťahy sa v posledných týždňoch zintenzívnili vďaka prieskumu tureckej baníctva vo východnom Stredomorí. Vzájomné útoky vyvolávajú obavy z možného otvoreného vojenského konfliktu medzi dvoma členmi Severoatlantickej aliancie, píše agentúra AP.

Grécko chce posilniť vojenskú techniku

„Turecko vedie spory takmer každý deň (nový spor), vyhráža sa vojnou a vydáva provokatívne vyhlásenia proti Grécku. Reagujeme na to s politickou a diplomatickou pripravenosťou a sme odhodlaní urobiť všetko pre to, aby sme ochránili naše práva zvrchovaného štátu.“ povedal Petsas. Dodal, že Grécko je v kontakte „s priateľskými krajinami, pretože chce posilniť vybavenie armády“, Grécko má teraz v úmysle zvýšiť vojenské výdavky a finančné prostriedky pre podniky postihnuté pandémiou.

READ  KORONAVÍRUSOVÁ kancelárka Angela Merkelová nalieha na Nemcov: Zostaňte doma, kedykoľvek je to možné

Podľa gréckych médií môže posilnenie armády zahŕňať nákup francúzskych stíhačiek Rafale a najmenej jednej francúzskej vojnovej lode. Petsas poukázal na to, že Mitsotakis má vo štvrtok rokovať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom na margo stretnutia zástupcov členských štátov EÚ v oblasti Stredozemného mora.

Trikrát na pokraji vojny

Podľa AP boli Grécko a Turecko od 70. rokov trikrát na pokraji vojny, v jednom prípade pre spory týkajúce sa prieskumu v Egejskom mori. Situácia sa tentoraz začala vyhrotiť, keď Turecko vyslalo prieskumnú loď sprevádzanú vojenskými plavidlami na prieskum ložísk ropy a zemného plynu v oblasti medzi Cyprom a Krétou v Grécku. Podľa Atén ide o oblasť pokrytú gréckymi vodami. Grécko potom na miesto vyslalo svoju vojnovú loď a vyhlásilo vojenskú pohotovosť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close