Zábava

Hubbleov vesmírny teleskop skúma následky 30 metrov starého kozmického výbuchu

Trochu amorfná špirálová galaxia UGC 2890 sa na tomto obrázku z Hubbleovho vesmírneho teleskopu objavuje bokom, pričom obrázok prerušujú jasné hviezdy v popredí. Táto galaxia, ktorá sa nachádza asi 30 miliónov svetelných rokov od nás v galaxii Camelopardalis, hostila silný výbuch supernovy, ktorý astronómovia pozorovali v roku 2009. – ESA/Hubble & NASA/File

Pri krátkom „posune perspektívy“ zachytil Hubbleov vesmírny teleskop úchvatnú kozmickú aktivitu vo vzdialenej galaxii, ktorá vzbudila záujem hviezdokopy, keď sa pokúšala zmapovať následky masívnej explózie supernovy. Space.com nahlásené.

Tentoraz legendárna šošovka vo vesmíre zabezpečila bočný pohľad na „bezprecedentnú“ galaxiu UGC 2890, ktorá sa nachádza 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Camelopardalis, známej aj ako Žirafa.

UGC 2890 má pozoruhodnú podobnosť s galaxiou Mliečna dráha, ktorá zahŕňa slnečnú sústavu. Má špirálovitý tvar s centrálnym vydutím a rotujúcim hviezdicovým kotúčom, uviedla webová stránka.

V roku 2009 astronómovia zaznamenali „pozoruhodne energický výbuch“ v galaxii, ktorý sa spustil po tom, čo jedna z jej hviezd – 11 až 15-krát väčšia ako Slnko – explodovala ako supernova. Táto explózia sa skutočne stala pred 30 miliónmi rokov.

Astronómovia použili niekoľko európskych ďalekohľadov vo Fínsku, Taliansku, Španielsku a na Slovensku na štúdium supernovy od 30. marca 2009 – deň po jej objavení – až do novembra toho roku.

Podľa Space.comVtedy zaznamenali magnitúdu supernovy -17,37, čo je najjasnejšia vôbec.

Pre porovnanie, Medzinárodná vesmírna stanica je relatívne jasná pri -6 magnitúdách a Slnko je veľmi jasné pri -27 magnitúdách.

Štrnásť rokov po výbuchu supernovy HST uvidel pozostatky tejto prudkej kozmickej udalosti.

„Hoci supernova už dávno zmizla z dohľadu, Hubble si nedávno urobil prestávku vo svojom pravidelnom pláne pozorovaní, aby študoval následky tejto výbušnej udalosti,“ napísali zástupcovia NASA v popise snímky zverejnenom v pondelok (3. apríla).

Na nasnímanie tejto snímky použil Hubble svoj výkonný fotoaparát Advanced Camera for Exploration (ACS). Prístroj ACS môže vidieť objekty deep-sky v širokom rozsahu vlnových dĺžok, od ultrafialových po infračervené, a podľa NASA ukazuje medzihviezdnu modrú farbu UGC 2890 s „vláknami tmavočerveného prachu“. Space.com nahlásené.

READ  Slovensko chce po Chuckovi Norrisovi pomenovať most

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close