Zábava

Slovenskú vládu zvrhli po prehre o vyslovení nedôvery

Po tom, čo slovenská koaličná vláda vo štvrtok v parlamente neuspela v hlasovaní o nedôvere, opozícia po mesiacoch politickej krízy vyzvala na predčasné voľby.

V 150-člennom parlamente krajiny hlasovalo 78 poslancov, potrebných viac ako 76, za zosadenie menšinovej vlády troch strán premiéra Eduarda Hegera.

Pád vlády prišiel po tom, čo traja koaliční poslanci hlasovali proti.

Liberálna Strana slobody a solidarity, ktorá vyzvala na hlasovanie, v septembri odišla z koaličnej vlády. Líder Slobody a jednoty Richard Sulík obvinil vládu z neschopnosti a straty protikorupčného úsilia.

„Konečne,“ komentoval Sulík pád vlády.

Prezidentka Zuzana Čaputová musí vymenovať nového premiéra. Mnohé opozičné a koaličné strany uprednostňujú predčasné voľby. Na uskutočnenie takýchto volieb je potrebná dvojtretinová parlamentná väčšina.

Čaputová by mohla požiadať Hegerovu vládu, aby zostala vo funkcii so zníženými právomocami až do predčasného hlasovania. Nedávne prieskumy verejnej mienky naznačujú, že opozícia má veľkú šancu vyhrať takýto rýchly prieskum.

„Toto je najlepší vianočný darček pre obyvateľov Slovenska,“ povedal o výsledku referenda bývalý premiér Peter Pellegrini, ktorý šéfuje ľavicovej opozičnej strane Sociálni demokrati.

Ďalšie pravidelné parlamentné voľby na Slovensku sa uskutočnia až vo februári 2024. Referendum je posledným krokom v dlhodobej politickej kríze na Slovensku.

dec. 15.02.2022 Líder opozičnej strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík vo štvrtok počas parlamentnej schôdze v Bratislave gestom vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera (OĽaNO). (Jaroslav Novák/TASR via AP)

Sloboda a jednota uviedla, že nie je pripravená zostať pred odchodom z vlády pre nezhody s populistickým lídrom, ktorého populistickým lídrom vyhrala strana Obyčajných ľudí v parlamentných voľbách v roku 2020.

Sulík sa dostal do konfliktu s Matovyčom v mnohých otázkach vrátane toho, ako sa vysporiadať s infláciou vyvolanou vysokými cenami energií počas ruskej agresie voči Ukrajine. Nesúhlasia s tým, ako reagovať na pandémiu koronavírusu.

READ  Heromaker Studios predstavuje prvý Superhero Entertainment Powerhouse od Metawares

Sloboda a solidarita dala premiérovi Hegerovi do konca augusta na rekonštrukciu kabinetu a vládnutie bez Madoviča, inak odstúpia štyria jej ministri.

Matovičovi Obyčajní ľudia túto možnosť pôvodne odmietli. Matovič vo štvrtok v snahe zachrániť vládu na poslednú chvíľu podal demisiu, ale už bolo neskoro.

„Nemáme dôveru v túto vládu,“ uvádza sa vo vyhlásení Slobody a jednoty.

Po tom, čo pred dvoma rokmi vyhral voľby na protikorupčný tiket, Matovič uzavrel dohodu o vytvorení vlády so Slobodou a solidaritou, konzervatívnou stranou Pre ľudí a Sme rodina, populistickou pravicovou skupinou spojenou s francúzskou krajnou pravicou. Národná rely strana.

Vláda urobila z boja proti korupcii kľúčovú politickú otázku. Od prevzatia moci po všeobecných voľbách v roku 2020 bolo niekoľko vysokých úradníkov, policajtov, sudcov, právnikov, politikov a podnikateľov obvinených z korupcie a iných trestných činov.

Ale uprostred pandémie koronavírusu v minulom roku sa vláda zrútila po tom, čo bol Matovič nútený odstúpiť z postu premiéra po tom, čo zorganizoval tajnú dohodu o získaní 2 miliónov dávok vakcíny Sputnik V ruskej výroby napriek nezhodám medzi jeho koaličnými partnermi.

Tie isté štyri strany vytvorili novú vládu pod vedením Hegera, blízkeho spojenca Matoviča a podpredsedu jeho strany Obyčajných ľudí.

Súčasná slovenská vláda darovala zbrane ukrajinským ozbrojeným silám a zároveň otvorila hranice pre utečencov utekajúcich pred vojnou s Ruskom.

Niektorí súčasní opoziční lídri sú proti vojenskej podpore Ukrajiny a proti sankciám EÚ voči Rusku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close