Veda

HVO hlási zemetrasenie v oblasti Mauna Loa

Vo štvrtok došlo v oblasti pod Mauna Loa k viac ako 40 zemetraseniam, sopka však nevybuchuje.

Havajské vulkanické observatórium americkej geologickej služby uviedlo, že vo štvrtok o jednej ráno sa začal malý roj plytkých zemetrasení. Toto ticho sa vyskytuje na juhovýchodnom úbočí rieky Loa a severozápadne od vrcholu Kilauea, pod hornou seizmickou zónou Kaisei. Ostatné toky údajov monitorovania Mauna Loa zostávajú stabilné a nevykazujú známky zvýšenej aktivity.

Postrehy

Dňa 18. marca 2021 (HVO) zaznamenalo viac ako 40 zemetrasení pod seizmickým pásmom sopky, asi 13 míľ od ZVZ hornej sopky. Tieto zemetrasenia sa vyskytujú v zhluku asi jednej míle širokom a 0,5 až 4 míle pod povrchom.

Najväčšou udalosťou v poradí od štvrtkového popoludnia bolo zemetrasenie 3.5. Prevažná väčšina nehôd je menej ako 2 magnitúda a obyvatelia ich nehlásili veľmi často. Hlásené udalosti boli na modifikovanej stupnici intenzity Mercalli opísané ako slabé chvenie s maximálnou intenzitou II.

Článok Kontakty BC

Zhlukovanie plytkých zemetrasení v regióne neznamená, že môže dôjsť k výbuchu. HVO už niekoľko desaťročí v regióne zaznamenáva plytké zemetrasenia v niekoľkých cykloch erupcie v Kilauea aj Mauna Loa. Tieto zemetrasenia nevykazujú žiadne známky magického zásahu a sú súčasťou normálnej opätovnej úpravy sopky v dôsledku meniaceho sa napätia v nej. Ostatné sledovacie dátové toky pre Kilauea a Mauna Loa, vrátane zemného skreslenia, plynu a snímok, nevykazujú žiadne známky zvýšenej aktivity.

Článok Kontakty BC

HVO pozorne sleduje geologické zmeny, seizmicitu, deformácie a emisie plynov v sopkách Kilauea a Mauna Loa. HVO vydá ďalšie zmeny na úrovni správ a výstrah, ako to urobí zmena aktivity.

Viac informácií o zemetraseniach v oblasti Kaki Pali nájdete v článku Volcano Watch s názvom „Prečo sa okolo Kaki Pali vyskytujú zemetrasenia?“ Publikované 1. marca 2012 spoločnosťou HVO Scientists: https://www.usgs.gov/center-news/volcano-watch-why-do-swarms-earthquakes-occur-around-ka-iki-pali.

READ  Vedci zaznamenali vo vesmíre obrovskú, nezvyčajne silnú explóziu supernovy

Informácie o nedávnych zemetraseniach na Havaji a aktualizáciách erupcií nájdete na webových stránkach vulkanického observatória USGS Hawaii. https://www.usgs.gov/observatories/hawaiian-volcano-observatory.

Článok Kontakty BC

Súhrny aktivít Mauna Loa sú k dispozícii telefonicky: (808) 967-8866. Ďalšie súhrny havajských sopiek sú k dispozícii aj telefonicky: (808) 967-8877.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close