Ekonomika

Hyundai i30 N dostal výrazný facelift: nové škrupiny, nová prevodovka DCT

Hyundai i30 N je dlhodobo najpredávanejším hot-hatchom na Slovensku.

Teraz prichádza vo vylepšenej verzii a prináša to, čo otvára dvere vozidla širšiemu počtu zákazníkov.

Prvýkrát prichádza nová i30 N s možnosťou zakúpenia sedadiel N Light, čo sú ľahké predné sedadlá. Tieto jednodielne športové sedadlá majú zabudovanú opierku hlavy, majú výrazné bočné vedenie a sú tiež o 2,2 kg ľahšie ako štandardné sedadlá.

Ľahké sedadlá N Light sú čalúnené prémiovou kožou a alcantarou a sú vybavené prešívaním Performance Blue a logom N na zabudovanej opierke hlavy.

Dizajn automobilu získal nové prvky. Auto vyzerá ostrejšie a inteligentnejšie. Vpredu je značka N umiestnená na širokej stredovej maske chladiča, ktorá prešla úpravami na zlepšenie chladenia motora. Logo N je tiež súčasťou krytov nábojov kolies.

Novinkou sú denné LED svetlá v tvare V (DRL). Vonkajšie rohy blatníkov dostali aerodynamické lišty, ktoré vytvárajú aerodynamickú clonu, ktorá upravuje prúdenie vzduchu a znižuje turbulencie v blatníkoch.

Zatiaľ čo vo verzii fastback N sa dizajn zadnej časti nezmenil, v hatchbacku sa o prítlačnú silu a vyváženie stará veľký spojler s trojuholníkovým brzdovým svetlom, zatiaľ čo zadné svetlá sú obohatené o technológiu LED s novým svetelným podpisom . Vzhľad vysoko výkonného modelu i30 N dotvára dvojica veľkých koncoviek výfukového potrubia zabudovaných do difúzora v spodnej časti nárazníka.

Nový model i30 N je poháňaný 2,0 litrovým preplňovaným benzínovým motorom kombinovaným so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou (6 MT) alebo – vôbec prvýkrát – s novou 8-stupňovou mokrou dvojspojkovou prevodovkou N DCT.

Nový i30 N je štandardne dodávaný so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou (6 MT), ktorá poskytuje výkon 184 kW (250 k) a maximálny krútiaci moment 353 Nm. Záujemcovia o nový model i30 N sa môžu rozhodnúť aj pre verziu Performance Package. Ako súčasť balíka Performance Package poskytuje motor výkon 206 kW (280 k). V porovnaní s pôvodným modelom i30 N ide o zvýšenie výkonu o 4 kW (5 k) a k dispozícii je 6 prevodoviek MT alebo N DCT. Maximálny krútiaci moment verzie Performance Package sa zvýšil o 39 Nm na 392 Nm.

READ  Jazdy: Chýbajú najobľúbenejšie na trhu. Menej populárnych automobilov je dosť

Motor s výkonom 206 kW (280 k) poskytuje lepšie reakcie a intenzívnejšie zrýchlenie pre väčšiu zábavu na ceste a na trati. Motor s plochou krivkou výkonu sa vyznačuje skutočnosťou, že poskytuje vyšší krútiaci moment a výkon pri nižších otáčkach, a tak využíva väčší potenciál motora v každodenných jazdných situáciách. Nový model i30 N dosahuje maximálny krútiaci moment v rozmedzí od 1 950 do 4 600 ot./min. a maximálny výkon pri 5 200 ot./min. Vďaka tomu je akcelerácia pri strednej a vysokej rýchlosti lepšia a trvale je k dispozícii vysoký výkon v rôznych podmienkach.

Obe verzie dosahujú maximálnu rýchlosť 250 km / h a nový model i30 N s balíkom Performance Package zrýchli z 0 na 100 km / h za 5,9 s, čo je v porovnaní s predchádzajúcim modelom zlepšenie o 0,2 s. o 3%.

Nový Hyundai i30 N je tiež vybavený celým radom funkcií, ako je automatický medziplynový plyn Rev Matching a štartovací asistent Launch Control.

Nová 8-stupňová dvojspojková prevodovka N DCT využíva na chladenie spojok olejový kúpeľ. To vytvára menšie trenie, čo umožňuje prenosu väčšieho krútiaceho momentu cez prevodovku. Výrobca tvrdí, že nová prevodovka bola navrhnutá tak, aby poskytovala strhujúci zážitok z manuálnej prevodovky s komfortom automatickej prevodovky. Vodiči si môžu zvoliť aj manuálne radenie pomocou páčok pod volantom alebo pomocou voliča prevodovky. Páky umožňujú vodičovi preraďovať prevodové stupne bez toho, aby zložil ruky z volantu. Ak sa vodič rozhodne preradiť voličom, poskytne mu športovú logiku radenia: pri radení nadol radí zatlačením dopredu, smerom hore potiahne dozadu.

Prevodovka N DCT poskytuje tri nové funkcie N Performance: N Grin Shift, N Power Shift a N Track Sense Shift.

N Grin Shift (NGS) maximalizuje výkon motora a prevodovky na 20 sekúnd. Vodič aktivuje funkciu tlačidlom na volante a na prístrojovej doske sa zobrazí odpočítavanie zostávajúceho času, ktorý je funkcia k dispozícii.

Funkcia N Power Shift (NPS) sa aktivuje pri akcelerácii s viac ako 90-percentným využitím energie. Pri radení smerom hore nedochádza k žiadnym stratám v prenose sily na kolesá. To vytvára efekt „stlačenia“ a zvyšuje radosť z jazdy.

N Track Sense Shift (NTS) automaticky detekuje podmienky ideálne pre dynamickú jazdu, napríklad na závodnej dráhe, a automaticky sa aktivuje. Pri výbere správneho prevodového stupňa a času radenia využíva okamih optimálneho výkonu na rovnakej úrovni ako profesionálni pretekári.

N Systém riadenia úškrnu

Rovnako ako predchádzajúca generácia i30 N, aj systém N Grin Control poskytuje vodičovi výber z piatich rôznych jazdných režimov: Eco, Normal, Sport, N a N Custom. Podľa rôznych jazdných podmienok jazdné režimy upravujú reakcie motora, tlmičov, elektronického stabilizačného systému ESC, elektronického samosvorného diferenciálu N Corner Carving Differential, zvuku výfuku, volantu a prevodovky tak, aby ich prispôsobili rôznym jazdným podmienkam. V režime N Custom môže vodič vytvoriť vlastné nastavenie pre jednotlivé komponenty medzi režimami Eco, Normal, Sport a Sport + tak, aby presne vyhovovalo jeho požiadavkám a aktuálnym podmienkam na ceste.

Rovnako ako predchádzajúca verzia, aj nový model i30 N má elektronické regulované odpruženie (ECS). Zmenilo sa aj naladenie tlmičov a riadenia, vďaka čomu sa zlepšila ovládateľnosť vozidla s oboma typmi prevodoviek.

Zákazníci, ktorí si zvolia verziu Performance Package, dostanú tiež náhradu elektronického diferenciálu s názvom N Corner Carving Differential a skutočný elektronicky riadený diferenciál (eLSD).

Predné brzdy verzie Performance Package dostali zväčšené disky. Ich priemer sa zväčšil z 345 mm na 360 mm, čo prinieslo lepší brzdný výkon.

Nový i30 N sa dočkal niekoľkých vylepšení, vrátane aktívnejších bezpečnostných prvkov a asistenčných systémov vodiča Hyundai SmartSense.

Autonómne núdzové brzdenie už dokáže identifikovať chodcov (FCA-P). Automatické udržiavanie v jazdnom pruhu (LFA) udržuje vozidlo v strede jazdného pruhu, aj keď sa vozidlo pred ním začne pohybovať na okraji vozovky. Karosárske prevedenie hatchbacku nového i30 N s prevodovkou N DCT je na želanie dostupné aj s funkciou Active Blind Spot Monitoring (BCA-R), ktorá dokáže aktivovať brzdy a zabrániť tak kolízii pri zmene jazdného pruhu počas jazdy. Podobne aj systém varovania pred spiatočkou (RCCA), ktorý je k dispozícii aj pre hatchback N DCT, môže aktivovať brzdy, ak sa pri cúvaní zistí prekážka priamo za vozidlom, napríklad pri výjazde z parkovacieho miesta. .

READ  Slovenský generálny prokurátor odmieta bezpečnostnú dohodu s USA, plánuje cestu do Ruska - EURACTIV.com

Nová i30 N prichádza tiež s 18-palcovými zliatinovými diskami. V prípade verzie Performance Package (viac nižšie), ktorá obsahuje niekoľko dizajnových zmien, sa jedná o 19-palcové kované disky z ľahkej zliatiny. Ľahké a upravené päťlúčové disky kolies boli navrhnuté tak, aby znižovali množstvo neodpruženej hmoty a zvyšovali tuhosť. Výsledkom je, že 19-palcové disky z ľahkej zliatiny vážia o 14,4 kg menej ako štandardné 19-palcové disky z ľahkej zliatiny. Ich matná tmavošedá farba kontrastuje s červenými N brzdovými strmeňmi s logom N a podčiarkuje športové ladenie vozidla. Nový i30 N s balíkom Performance Package dostal aj vysoko výkonné pneumatiky Pirelli P-Zero vyvinuté špeciálne pre i30 N, zatiaľ čo štandardná verzia používa pneumatiky Michelin Pilot Super Sport.

Interiér nového modelu i30 N sa zameriava na spojenie vodiča s vozidlom na všetkých rozhraniach. Analógový prístrojový panel obsahuje aj prvky, ako je aktívna LED s premenlivým červeným poľom, ktoré sa mení v závislosti od teploty motorového oleja, ako aj indikátor krútiaceho momentu prevodovky, ktorý vodičovi ukazuje ideálny krútiaci moment na preradenie. Nový i30 N prichádza tiež s vyhrievanými prednými sedadlami a vyhrievaným volantom.

Nový Hyundai i30 N má tiež kovové športové pedále a šitie Performance Blue v oboch verziách karosérie. Novinkou tohto modelu sú tiež bezpečnostné pásy s modrým prešívaním s prvkami Performance Blue.

Interiér je k dispozícii v čiernej farbe s čalúnenými látkami alebo sedákmi z umelej semišovej a kože.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close