Ekonomika

Aktualizácia 3 – Indonézska ekonomika čelí prvému celoročnému poklesu za dve desaťročia v roku 2020

* HDP 4. štvrťroka -2,19 % r/r, vs. prognóza -2 %

* HDP v roku 2020 -2,07 % r/r, vs. prognóza -2 %

* Mierny pokles spotreby, rast vládnych výdavkov sa spomaľuje (dopĺňa názor vlády)

JAKARTA 5. februára (Reuters) – Indonézska ekonomika utrpela v roku 2020 prvý celoročný pokles za viac ako dve desaťročia, pričom vo štvrtom štvrťroku klesla o niečo viac, ako sa očakávalo, keďže pandémia Covid-19 naďalej zasahovala spotrebu a obchodnú aktivitu.

Najväčšia ekonomika juhovýchodnej Ázie sa v októbri až decembri medziročne znížila o 2,19 %, ukázali v piatok údaje štatistického úradu. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávali menší pokles o 2 % po poklese o 3,49 % v predchádzajúcom štvrťroku.

Hrubý domáci produkt (HDP) klesol o 2,07 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo je prvý celoročný pokles od ázijskej finančnej krízy v roku 1998, po raste o 5 % v roku 2019.

To bolo o niečo viac ako 2 % prognóza v prieskume agentúry Reuters a v strede rozmedzia vládnej prognózy pre pokles o 1,7 % až 2,2 %.

„V roku 2020 všetky sektory výdavkov stále zaznamenávajú poklesy, okrem vládnych výdavkov… ale vo všeobecnosti nie také hlboké ako v 3. alebo 2. štvrťroku, čo naznačuje zlepšenie,“ povedal šéf štatistického úradu Suhariando pod jedným menom. , povedal na virtuálnej tlačovej konferencii.

Indonézska ekonomika sa minulý rok prepadla do recesie, keď sa krajina snažila udržať epidémiu COVID-19. Juhovýchodná Ázia má najvyšší počet prípadov a úmrtí na ochorenia dýchacích ciest.

Indonézska ministerka hospodárstva Erlanga Hartardo sa v piatok vyjadrila, že vláda sa zameria na zrýchlenie výdavkov a prilákanie investícií, aby ešte viac podporila oživenie ekonomiky, pričom v prvom štvrťroku 2021 predpovedá rast o 1,6 % až 2,1 %.

Výhľad na rok 2021

Vláda tento rok zachovala svoj cieľ 5-percentného rastu v nádeji, že jej očkovacia kampaň spustená v januári má za cieľ zaočkovať viac ako 180 miliónov ľudí do roka, čím sa posilní nálada podnikateľov a spotrebiteľov.

READ  Zisky slovenského solárneho priemyslu rastú v dôsledku obáv z odstávky bioplynu – EURACTIV.com

Indonézska krivka koronavírusu musí byť ešte potvrdená, povedala Radhika Rao, vedúca ekonómka v DPS, a dodala: „Ekonomika dúfa v zameranie sa na očkovanie, ktoré umožní normalizáciu v tomto roku.

Spotreba domácností, ktorá tvorí viac ako polovicu hrubého domáceho produktu Indonézie, sa v štvrtom štvrťroku znižovala pomalšie, ukázali piatkové údaje.

Znížila sa o 3,6 % po 4,1 % poklese v predchádzajúcich troch mesiacoch, čiastočne v dôsledku dočasného uvoľnenia obmedzení súvisiacich s koronavírusom.

Jakarta zaviedla druhé kolo obmedzení týkajúcich sa koronavírusu medzi septembrom a októbrom a obmedzenia boli obnovené minulý mesiac z dôvodu nárastu prípadov.

Investície klesli o 6,2 % po 6,5 % poklese v predchádzajúcom štvrťroku. Vládne výdavky vzrástli len o 1,8 % v porovnaní s 9,8 % rastom v predchádzajúcom štvrťroku.

Ekonóm OCBC Wellian Virando znížil výhľad svojej banky na rast HDP v roku 2021 na 4,9 % z 5,2 %, pričom predpovedal silnejšiu podporu zo strany politikov.

„Pri pohľade na detaily údajov sa zdá, že tempo kľúčových komponentov je veľmi slabé, čo by mohlo spochybniť nádeje na hladké zotavenie v prvých mesiacoch roku 2021,“ povedal.

Ministerka financií Sri Mulyani Indravati tento týždeň uviedla, že v roku 2021 zvýši vládny rozpočet na oživenie hospodárstva zo 692,5 bilióna rupií (49,39 miliardy dolárov) vyčlenených na programy pomoci pri pandémii v minulom roku.

Bank Indonesia, ktorá minulý rok znížila sadzby o 125 bázických bodov a napumpovala na finančné trhy likviditu vo výške 50 miliárd USD, sa zaviazala, že v roku 2021 využije všetky nástroje politiky na podporu hospodárskeho oživenia.

1 $ = 14 020 rupií Ďalšie správy od Tabithy Deelah; Strih Ana Nicolasi da Costa a Sam Holmes

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close