Ekonomika

Hyundai ohlasuje elektromobil novej éry

Automobilka Hyundai prichádza s prívesom za úplne nový elektromobil Ioniq 5, v ktorom popisuje jeho najväčšie výhody. „CUV“ strednej triedy vychádza z konceptu Hyundai 45 a bude predstavený čoskoro – začiatkom nového roka.

V lete spoločnosť Hyundai oznámila uvedenie novej značky IONIQ, ktorá sa venuje špeciálne batériovému napájaniu elektromobily. Prvými vozidlami, ktoré vstúpia na trh pod touto značkou, budú Ioniq 5 (v súčasnosti ohlásený model strednej triedy CUV), Ioniq 6 (sedan) a Ioniq 7 (veľké SUV).

Ich základom je úplne nová platforma E-GMP navrhnutá špeciálne pre elektromobily. A ako už viete, prvým modelom, ktorý príde na trh pod značkou Ioniq a zároveň na novej platforme, bude Ioniq 5, ktorý vychádza zo zaujímavého konceptu Hyundai 45.

Automobilka Hyundai v jeho prípade v súčasnosti upozorňuje na „3 mimoriadne výhody“. Medzi ne patrí rýchle nabíjanie (vďaka „multi“ architektúre 400 / 800V a podpore nabíjania 350 kW), obojsmerné nabíjanie „V2L“ (Vehicle-to-Load) a čoskoro bude predstavená „rozsiahla sada funkcií“.

Neoficiálne informácie

Spoločnosť Hyundai nám vo svojej aktuálnej tlačovej správe neprezradila viac, a tak sa pokúsime pomôcť tým neoficiálnym infomovania „Na základe uniknutých dokumentov“, ktoré sa objavili v lete. Konštatujú, že Ioniq 5, ktorý sa vtedy nazýval konceptom Hyundai 45, bude mať relatívne netradičné rozmery 4 635 x 1 890 x 1 605 x 3 000 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor).

Novinka by mala byť dostupná v dvoch verziách, s 58 a 73 kWh batériami. Akumulátory energie by mali zabezpečiť rozsah 354, resp. 450 km. Pravdepodobne to vyplýva z juhokórejského testovacieho cyklu, ktorý by mal byť ešte prísnejší, ako je cyklus USA EPA považovaný za relatívne realistický. Takže v prípade „vyššej“ verzie by sme podľa nášho blízkeho cyklu WLTP mohli očakávať dojazd cez 500 km. Spomína sa aj mimoriadne rýchle nabíjanie. Ioniq 5 má byť nabitý na 80% kapacity za neuveriteľných 12 minút.

Sme veľmi zvedaví, či sa táto neoficiálna informácia potvrdí. Minimálne v prípade rýchlosti nabíjania by nám to rozhodne nevadilo. Na základe správ o nadchádzajúcom skupinovom bratrancovi Predstavte si zdá sa však skôr, že by to mohlo byť nabitých na 80% kapacity za 20 minút. A brali by sme to tiež. Najmä ak batéria dokáže poskytnúť dojazd viac ako 500 km.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Do sériovej výroby sa dostanú „futuristické“ elektromobily Hyundai Prophecy a 45 EV
Hyundai predstavil faceliftovaný model Kona Electric
Elektrický top model Kia: „Prémiový crossover za prémiovú cenu“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close