Svet

Ibrahima Raisiho pochovali po niekoľkých dňoch smútku za iránskym prezidentom

Otvorte Editor's Digest zadarmo

Zosnulý iránsky prezident Ibrahim Raisi, ktorý minulý víkend zahynul pri havárii helikoptéry, bol uložený vo štvrtok po tom, čo milióny ľudí vzdali úctu počas trojdňových procesií v piatich veľkých mestách.

Bohoslužba sa konala v jeho rodnom meste Mašhad vo významnej svätyni Reza, jedného z 12 uctievaných imámov šiitského islamu, ktorý ročne priťahuje viac ako 20 miliónov pútnikov.

Pre iránskych šiitských moslimov sa pochovanie vedľa svätého miesta považuje za požehnanie, ktoré je zvyčajne vyhradené pre vysokopostavené náboženské alebo politické osobnosti.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v ten deň predsedal v Teheráne ceremónii pre Raisího a ostatných, ktorí zahynuli pri havárii, vrátane ministra zahraničných vecí Hosseina Amrabtollahiana. Pochovali ho vo štvrtok vo svätyni na juhu Teheránu.

Medzi zahraničnými hodnostármi, ktorí navštívili Irán, aby vzdali úctu zosnulému prezidentovi, boli katarský emir, iracký premiér a ministri zahraničných vecí Saudskej Arábie a Egypta. Za Raisiho Teherán obnovil vzťahy s Rijádom po sedemročnej roztržke a dúfa, že po viac ako štyroch desaťročiach plne obnoví diplomatické styky s Egyptom.

Vysokí predstavitelia Osi odporu, skupiny Iránom podporovaných milícií bojujúcich proti USA a Izraelu, ktorá zahŕňa Hamas v Gaze a libanonský Hizballáh, tiež navštívili iránskych vodcov, aby vyjadrili sústrasť.

Tlačová agentúra Tasnim, blízka elitným revolučným gárdám, informovala o štvrtkovom stretnutí v Teheráne s najvyšším veliteľom generálmajorom Hosseinom Salamim a brigádnym generálom Esmailom Ghanim, ktorý dohliada na zahraničné operácie síl.

„Diskutovalo sa o nedávnej politickej, sociálnej a vojenskej situácii v Gaze a úlohe osi odporu, pričom sa zdôraznilo pokračovanie boja až do víťazstva v Palestíne za účasti všetkých skupín odporu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

READ  Libéria: Od OP Cubana po Sheikh Bassiru – Ako VP Taylor interaguje s podozrivými tvrdými podvodníkmi?

Pred predčasnými prezidentskými voľbami 28. júna prvý viceprezident vymenoval Mohammada Mogbara za šéfa výkonnej zložky vlády. Iránske politické frakcie sa začali uchádzať o úrad pred očakávaným sporným hlasovaním. Medzi zástancami tvrdej línie, s malým náznakom toho, že by umierneným alebo reformátorom bolo dovolené postaviť sa.

Mogbar, predseda parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf a starosta Teheránu Alireza Jagani patria medzi najzúrivejších kandidátov, o ktorých sa špekuluje, že sú v hre. Ali Larijani, konzervatívny bývalý predseda parlamentu, ktorý má blízko k umierneným silám, by mohol byť zaradený, ak sa režim rozhodne vpustiť do pretekov aj iných. Registrácia kandidátov sa spustí budúci týždeň.

Žiaden z bývalých iránskych prezidentov nebol pozvaný na ceremóniu Raísího napriek vyjadreniu sústrasti, pretože všetci nesúhlasili s režimom, ktorý sa v rámci príprav na nástup 85-ročného Chameneího čoraz viac sprísňuje.

Raisi bol považovaný za vedúceho kandidáta na nahradenie najvyššieho vodcu. Ahmad Alamolhoda, svokor zosnulého prezidenta, je mocným vodcom piatkových modlitieb v Mašhade a Raisi bol predtým správcom svätyne, kde je teraz pochovaný. Sväté miesto funguje takmer ako nezávislý štát s pridruženými komerčnými fondmi a obrovskými plochami pôdy a majetku darovanými šiitskými Iráncami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close