šport

IIHF – Slovensko prežíva míting USA

Slovensko viedlo v tretej tretine 4:1, ale odskočilo a zdolalo USA 5:4 po predĺžení v divokom a fyzickom trileri v Ostrave dnes popoludní. Výhra posúva Slovákov na druhé miesto v tabuľke B-skupiny s piatimi bodmi za Švédskom (šesť), prehra OT posúva USA na tretie miesto s Lotyšskom (po štyri body).

Miloš Kelmen sa presadil v predĺžení tri na tri, keď Simon Nemec prestrelil Treya Augustina v čase 3:56 OT. Kelmen zakončil zápas s dvoma gólmi a jednou asistenciou, kým Martin Pospíšil mal tri asistencie.

Američania zaznamenali silný obrat v tretej tretine, keď prekonali manko 4:1, vynútili si predĺženie a získali kľúčový bod v rebríčku.

„Trošku nás naštvala tretia tretina, ale taký je hokej, nie?“ Rétoricky to komentoval kapitán Tomáš Tatar. „Nakoniec sme získali dva body. Som naozaj hrdý na to, že celý tím bojuje späť. Dúfam, že túto skúsenosť prenesieme do ďalšieho zápasu.“

„Mali sme dobrú tretiu tretinu, takže sa sústreďme na pozitíva smerom dopredu,“ povedal americký útočník Kevin Hayes. „Vyšli naozaj tvrdo a my sme nemali odpoveď, kým nebolo neskoro. Máme však veľkú hĺbku, veľa talentu.“

Slováci predčasne poslali povzbudzujúce publikum do šialenstva a skóre otvorili na 3:17. Andrej Kudrna zobral puk po pravej strane pred Miloša Kelemena a jeho presunutie oklamalo Alexa Nedeljkoviča. Nedeljkovič si musel počas posledného amerického zápasu splniť povinnosti EBUG a na dnešný zápas nastúpil s tínedžerom Treyom Augustinom ako jeho posila.

Po hvizde, ktorý preveril trpezlivosť dvoch kanadských rozhodcov, často prerušovaný skrumážami, sa hralo väčšinu tretiny od začiatku do konca. Samuel Halavaj musel predviesť dobrý zákrok pred Johnnym Gaudreauom a následne Nedeljkovič do polčasu kameňoval Kudrnu.

READ  Zoznámte sa so 16 mužskými kvalifikáciami jednotlivcov

Slovensko vyhralo 2:0 po faule Michaela Kesselringa na slovenskej modrej čiare. Kapitán Tomáš Tatar prevzal puk po ľade v súboji dvoch proti jednému a stratil kontrolu nad pukom, keď sa chystal vystreliť. To je jedno. Libor Hudásek sa zasekol na 11:26 a strelil svoj tretí gól v toľkých zápasoch.

Američania dominovali v druhej tretine, prekonali Slovensko 21:7, no nedokázali ovládnuť najdôležitejšiu tabuľku. Udreli v čase 4:48 na 2:1, Matt Boldy odskočil po zákroku Hlavaja, ale Slovensko odpovedalo ďalšími dvoma gólmi, aby prevzalo kontrolu.

Šimon Nemec zvýšil na 3:1 na 7:03. Potom jeho dlhá jednorazovka prekonala Nedeljkoviča medzi žrďami a o necelé dve minúty neskôr skóroval dlhou strelou zápästím Patrick Koch. To stačilo na trénera USA Johna Hinesa, ktorý potiahol Nedeljkoviča a videl Augustina v druhom zápase po sebe.

Napriek tomu, že Slováci viedli 4:1 a zostávalo len 20 minút, urobili najväčšiu chybu, keď v záverečných fázach sedeli na čele. Prestali forčekovať a nechali k sebe prísť Američanov, čo je recept na nebezpečenstvo v každej lige.

Američania sa vrátili na začiatku tretiny a za stavu 4:32 zvýšili na 4:2. Shane Pinto si zobral dlhú prihrávku pod tanier od Joela Farabiho a rýchlou strelou prekonal Hlavaja, umlčal publikum, no pozdvihol americkú lavičku.

Situácia sa pre Slovákov začala zdať komplikovaná až neskoro v období, keď kapitán Brady Tkachuk strelil gólový gól. Tancoval okolo Patricka Kocha a skĺzol puk medzi chrániče Hlavaja, zrazu bol solídny náskok riedky.

Do troch minút sme boli späť na nule. Luke Hughes prešprintoval cez modrú čiaru a strelou ponad Hlavajovu rukavicu vyrovnal skóre a dodal Američanom silu smerujúcu do predĺženia.

„V tretine sme príliš bránili, robili veľa chýb a stálo nás to zápas,“ dodal Tatar. „Nebola to ľahká situácia, ale zostali sme pri nej mentálne a využili sme to.“

READ  Wimbledon 2022: odhalené dvojité stopy | 24. júna 2022 | Všetky novinky | Novinky a funkcie | Novinky a udalosti

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close