Svet

India a Čína dokončujú prepustenie svojich jednotiek na himalájskych hraniciach

Po mesiacoch napätia India v nedeľu oznámila, že čínske jednotky ukončili svoje „nasadenie“ zo spornej oblasti hranice medzi oboma krajinami v Himalájach.

• čítaj viac: Čína obvinila Indiu z hrozby umiestnenia zbraní na hranice

• čítaj viac: India obvinila Čínu z „provokovania“ novej hranice

Posledný stret čínskych a indických vojakov v oblasti zabil obe strany od júna 2020: 20 na indickej strane podľa Naí Dillí a štyri na čínskej strane podľa Pekingu.

Tento významný incident, ktorý sa stal na hraniciach Tibetu a v oblasti Ladaku v Indii, bol najsmrteľnejšou bitkou medzi dvoma ázijskými gigantmi a jadrovými mocnosťami od bleskovej vojny v roku 1962, ktorá ľahko porazila Čínu.

Hranica skutočnej kontroly (LIC), skutočná hranica medzi Indiou a Čínou, nie je jasne definovaná a obe krajiny sa navzájom obviňujú z zasahovania do čínskych hraníc. „Ostatné.

Peking a Naí Dillí vyslali do regiónu po júnovom konflikte ďalšie desaťtisíce vojakov a ťažkých zbraní.

Obe krajiny však začiatkom februára po deviatich kolách rozhovorov dosiahli dohodu o vzájomnom „prepustení“ vojakov v jednej zo sporných oblastí hranice.

Indické ministerstvo obrany citujúce v nedeľu spoločné vyhlásenie s Pekingom uviedlo počas sobotňajšieho desiateho kola rozhovorov, že „obe strany boli spokojné s tým, že rozmiestnenie ich vedúcich vojsk v oblasti jazera Pangong bolo bez problémov ukončené“. .

Vo vyhlásení sa uvádza, že išlo o „dôležitý krok“ a „obe strany sa dohodli, že budú pokračovať v dialógu a komunikácii (…) s cieľom stabilizovať situáciu v teréne a vyriešiť zostávajúce problémy vzájomne prijateľným spôsobom“.

India a Čína majú spoločnú hranicu 3 500 km, o zvyšok sa vedú spory, najmä v Ladaku.

READ  Ramaphosa víta americký patent na vakcíny, ktorý S.A. Umožnenie zvýšenia produktivity

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close